دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲

با حضور رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

کارگاه آموزشی طرح جدید پایش سلامت روان دانشجویان در وزارت بهداشت برگزار شد

روان

در قالب کارگاه آموزشی که صبح امروز دوشنبه ۲۲ مهرماه در سالن همایش‌های امام جواد(ع) وزارت بهداشت برگزار شد، "طرح جدید پایش سلامت‌روان" که شامل "ابزار و دستورالعمل اجرایی سنجش و غربالگری نشانه‌های متقاطع سلامت‌روان دانشجویان" به کارشناسان و رؤسای ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی آموزش داده شد.

یین رونمایی از ابزار سنجش و غربالگری سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی به روایت تصویر

به گزارش مفدا، این کارگاه و پنل آموزشی در ادامه آیین رونمایی از « طرح جدید پایش سلامت‌روان" که شامل "ابزار و دستورالعمل اجرایی سنجش و غربالگری نشانه‌های متقاطع سلامت‌روان دانشجویان"  که روز گذشته در حضور مدیران ارشد وزارت بهداشت رونمایی شد، در حال برگزاری است و تا ظهر امروز ادامه خواهد داشت.

آشنایی با خصوصیات و ویژگی‌های روانسنجی نسخه ایرانی ابزار سنجش سلامت توسط دکتر افسانه صادقی رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت و همچنین دکتر سیف از کارشناسان زبده علم روانشناسی و مشاوره از دیگر برنامه‌های امروز است.

«طرح جدید پایش سلامت‌روان دانشجویان علوم پزشکی کشور» که شامل "ابزار و دستورالعمل اجرایی سنجش و غربالگری نشانه‌های متقاطع سلامت‌روان دانشجویان" است، صبح یک‌شنبه ۲۱ مهرماه با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر داودی مشاور و مدیرکل دفتر وزارتی این وزارتخانه، دکتر حاتمی رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، رحمان‌خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت و جمعی مدیران ارشد وزارت بهداشت و  رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی رونمایی شد.

تمامی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور موظف هستند، آبان ماه سال جاری، دانشجویان جدیدالورود خود را با ابزار جدید که استاندارد و بومی‌سازی شده و متناسب با جمعیت دانشجویان علوم پزشکی طراحی شده است، مورد تست پایش و غربالگری قرار دهند.

شیوه استخراج داده‌ها، نمره‌ گذاری و تفسیر و همچنین تشخیص و شیوه ارجاع برای مصاحبه بالینی توسط مدرسان مذکور از دیگر فعالیت‌های این کارگاه آموزشی است که حاضرین در این نشست، از مباحث آن بهره‌مند خواهند شد.

گفتنی است ابزار و دستورالعمل اجرایی سنجش و غربالگری نشانه‌های متقاطع سلامت روان دانشجویان برگرفته از مرور کلی نشانه‌ها در پزشکی است که می‌تواند رویکرد مفیدی برای برررسی حوزه‌های مهم آسیب شناسی روانشناسی باشد.

این ابزار دارای دو سطح است که در سطح اول با ۲۳ سؤال که بر اساس یک مقایسه ۵ درجه‌ای نمره گذاری می‌شود و ۱۳ حوزه نشانه‌ای اختلال‌های روان‌شناختی در بزرگسالان را که شامل افسردگی‏، خشم، مانیا، اضطراب، نشانه‌های جسمانی، خودکشی، روان پریشی، مشکلات خواب، حافظه، وسواس فکری، عملی، اختلال‌های گسستی، کارکرد شخصیت و مصرف مواد است را بررسی می‌کند.

هر حوزه دارای یک تا سه سؤال است و هر سؤال این موضوع را واکاوی می‌کند که فرد طی دو هفته گذشته به چه میزان علائم و نشانه‌های خاصی از یک اختلال را تجربه کرده است.

ادامه دارد...

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.