چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹

با تلاش پژوهشگران آمریکایی صورت گرفت؛

حل مکعب روبیک توسط دست رباتیک!

ربات

پژوهشگران آمریکایی، نوعی سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که به یک دست رباتیک مکعب روبیک را حل می‌کند.

به گزارش مفدا قم، هوش مصنوعی می‌تواند مکعب روبیک را با یک دست حل کند. این کار آنقدر مهارت می‌خواهد که حتی انسان‌ها نیز در حل آن با مشکل روبرو می‌شوند.

پژوهشگران شرکت آمریکایی "اوپن ای‌آی"(OpenAI)، سیستمی ارائه داده‌اند که می‌تواند به هوش مصنوعی در پیشی گرفتن از انسان کمک کند.

پژوهشگران در این پروژه، طوری هوش مصنوعی را آموزش دادند که بتواند یک دست رباتیک محصول شرکت "شدو ربات"(Shadow Robot) را کنترل کند. هوش مصنوعی با آموزش یاد گرفت از روشی موسوم به "یادگیری تقویتی" استفاده کند که با آزمون و خطا همراه است. "پیتر ولیندر"(Peter Welinder)، از اعضای این گروه پژوهشی گفت: این سیستم هنگامی کار خود را آغاز کرد که هیچ چیز در مورد نحوه حرکت دادن دست و یا نحوه واکنش مکعب نسبت به فشار وارد شده نمی‌دانست.

هنگامی که هوش مصنوعی در ساخت مکعب روبیک، موفق می‌شد، آن را ثبت می‌کرد و برنامه‌ریزی آن طوری بود که سعی کند رتبه خود را در ساخت مکعب به بالاترین مقدار برساند.

"لیلیان ونگ"(Lilian Weng)، از اعضای این گروه گفت: آموزش هوش مصنوعی برای درست کار کردن با مکعب، به خاطر تعداد نقاط تماس میان مکعب و دست، کاری چالش‌برانگیز بود.

مسئولیت نحوه حل مکعب روبیک در این پژوهش، بر عهده هوش مصنوعی نبود. پژوهشگران در این سیستم، از حسگرهای تصویری و یک الگوریتم پیچیده حل مکعب استفاده کردند تا دستورالعمل‌هایی در مورد حرکت به هوش مصنوعی ارائه دهند؛ در نتیجه هوش مصنوعی توانست بر حرکات فیزیکی مورد نیاز تمرکز کند. هوش مصنوعی با این آموزش یاد گرفت که اشتباهاتی مانند چرخش تصادفی مکعب را نیز اصلاح کند.

ولیندر افزود: مدت زمان مورد نیاز برای حل مکعب توسط ربات، به نحوه حرکت مکعب بستگی دارد. حل مکعب در بهترین حالت و بیشترین تلاش، حدود سه دقیقه زمان می‌برد.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران امیدوار هستند که بتوانند نهایتا هوش مصنوعی آموزش دیده را برای کنترل دست در انجام کارهایی مانند نقاشی یا ساخت اوریگامی به کار ببرند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.