چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان؛

رعایت پوشش حرفه‎ای دانشجویان باعث حفظ شأن و حرمت محیط‎های علمی، آموزشی، پژوهشی، افزایش اعتماد و اطمینان بیمار به محیط‌های آموزشی و درمانی، ایجاد حس احترام و ارتقای سلامت روانی دانشگاهیان می شود

دکتر گیلاسی کاشان

"دکتر حمیدرضا گیلاسی" معاون فرهنگی و دانشجویی در گفت و گو با مفدا گفت: پوشش ظاهری افراد به خصوص در محیط‌های آموزشی از ارزش و اهمیت قابل توجهی برخوردار است و رعایت آن در محیط‌های آموزشی، از یک سو بیانگر احترام گذاشتن به قوانین و مقررات می‌باشد و از سویی دیگر رعایت اخلاق حرفه‌ای و احترام به عرف و مذهب و حفظ شأن جامعه و دانشجو است.

به گزارش مفدا کاشان، باتوجه به سوالات مکرر دانشجویان در خصوص پوشش حرفه ای دانشجویان در دانشگاه گفت و گویی اختصاصی با معاون فرهنگی دانشجویی انجام داده ایم که با هم می خوانیم:

مفدا کاشان: ابتدا از اهداف تدوین آیین نامه رفتار و پوشش حرفه‌ای دانشجویان در دانشگاه توضیحاتی را ارائه بفرمائید.

بی گمان در هر کشوری از جمله کشور عزیز ما ایران، معیارهای قانونی و شرعی ویژه‌ای وجود دارد و سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف برای پیشبرد اهداف خویش ضوابط و مقررات خاصی را تنظیم و به مرحله اجرا در می‌آورند.

در جامعه ما که قوانین آن، برگرفته از دین مبین اسلام و قرآن است و عرف و آداب ملی، مذهبی ما نیز دارای پایه‌های مستحکمی است، پوشش ظاهری افراد به خصوص در محیط‌های آموزشی از ارزش و اهمیت قابل توجهی برخوردار است و رعایت آن در محیط‌های آموزشی، از یک سو بیانگر احترام گذاشتن به قوانین و مقررات می‌باشد  و از سویی دیگر رعایت اخلاق حرفه‌ای و احترام به عرف و مذهب و حفظ شأن جامعه و دانشجو است.

یکی از مواردی که در همه دانشگاه‌های دنیا تابع مقررات خاصی است، نحوه پوشش دانشجویان در محیط‌های آموزشی است.

آئین‎نامه رفتار و پوشش حرفه‎ای دانشجویان دانشکده‎ها و دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور با هدف ایجاد بسترمناسب برای شکوفائی استعدادهای دانشجویان، حفظ شأن و حرمت محیط‎های علمی، آموزشی، پژوهشی، افزایش اعتماد و اطمینان بیمار به محیط‌های آموزشی و درمانی و ایجاد حس احترام و ارتقاء سلامت روانی دانشگاهیان تدوین و توسط وزارت بهداشت ابلاغ  شده است.

مفدا کاشان: در راستای اجرای این آیین‌نامه دانشگاه چه اقداماتی را انجام داده است؟

این معاونت با همکاری سایر واحدهای دانشگاه برنامه‌های  مختلف فرهنگی از جمله برگزاری کلاس‌های توجیهی آشنایی با قوانین و مقررات دانشگاه در بدو ورود به دانشگاه، تهیه بروشور و نصب بنر در مکان‌های مختلف دانشگاه در مورد الزامات پوشش حرفه‎ای دانشجویان دختر و پسر و اجرای برنامه های مختلف فرهنگی راجع به پوشش و حجاب مانند مسابقه کتابخوانی، سخنرانی و مناظره را اجرا نموده است.

هم‌چنین فایل آئین‎نامه رفتار و پوشش حرفه‎ای دانشجویان در پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و دانشجویی (مفدا) جهت اطلاع و دسترسی کلیه دانشجویان بار گذاری شده است.

مفدا کاشان: درخصوص محتوای آیین‌نامه رفتار و پوشش حرفه‌ای توضیحاتی را بیان بفرمایید.

با عنایت به ماده ۲ آئیننامه رفتار و پوشش حرفه‌ای، دانشجو موظف است رفتاری کاملاً حرفه‎ای و مناسب با شأن محیط‎های علمی و درمانی از خود نشان دهد، همچنین ماده ۳ آئین‎نامه مذکور به این نکته تأکید دارد که دانشجویان باید در تمامی ساعات آموزشی و کاری، ظاهری تمیز، مرتب و متناسب با موقعیت حرفه‎ای خود داشته باشند و از پوششی که موجب خدشه‎دار شدن شأن دانشجو و دانشگاه می‎گردد؛ خودداری نماید.

جزئیات نوع پوشش حرفه‎ای دانشجویان دختر و پسر در محیط‎های آموزشی و پژوهشی و در فضاهای بهداشتی، درمانی در ذیل همین ماده به تفصیل بیان شده است.

براساس ماده ۴ این آئین‎نامه معاونت فرهنگی و دانشجویی وظیفه نظارت بر حسن اجرای این آئین‎نامه را دارد، چنانچه دانشجو رفتاری خلاف بر آن را داشته باشد در مرتبه نخست جهت انجام مشاوره و در صورت تکرار به شورای انضباطی دانشجویان معرفی می‎گردد.

مفدا کاشان: در آیین نامه برای دانشجویانی که شئون حرفه‌ای و ضوابط پوشش ابلاغی را رعایت نمی کنند چه اقداماتی پیش بینی شده است؟

طبق ماده ۵۱ آئین‎نامه انضباطی دانشجویان، دانشجو در صورت عدم رعایت شئون حرفه‌ای و ضوابط پوشش ابلاغی یکی ازموارد بندهای ۱ تا ۵ (۱-احضار و اخطار شفاهی بدون درج در پرونده انضباطی دانشجو۲- تذکر کتبی بدون درج در پرونده انضباطی دانشجو ۳- اخطار کتبی بدون درج در پرونده انضباطی دانشجو ۴- تذکر کتبی و درج در پرونده انضباطی دانشجو ۵- توبیخ کتبی و درج در پرونده انضباطی دانشجو) اجرامی‎شود و در صورت اصرار و تکرار، تنبیهات شدیدتری اعمال می شود.

مفدا کاشان: در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

امیدوارم همه مسئولین و دانشجویان با کمک همدیگر با رعایت قوانین و مقررات، محیطی آرام و مناسب برای آموزش و توسعه کشور فراهم آوریم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.