چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷

درک خودکشی غیر ممکن است!

همایش پیشگیری از اعتیاد-ارومیه

این مطلب را فیضی پور رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در همایش پیشگیری از خودکشی که توسط استانداری آذربایجان غربی برگزار شده بود مطرح کرد.

فیضی پور در این همایش که در خصوص پیشگیری از خودکشی برگزار شده بود گفت:درک خودکشی غیر ممکن است چون ترکیب منحصر به فردی از عوامل زیستی، روان شناختی، فرهنگی، مذهبی، جغرافیایی و اجتماعی-اقتصادی هر فرد است،خودکشی حادثه ای نیست که در خلاء اتفاق بیفتد، بلکه نتیجه نهایی یک فرآیند است.

در ادامه مسئول اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه خطاب به خانواده ها در خصوص نظریه ای به نام "مجوز :وجود داشته باش "پرداختند؛ و از عوامل ایجاد این روحیه در فرد را اینگونه ذکر کردند:

اولین مجوز، مجوزی از سوی خداوند و مهمترین مجوز زندگی است.احساس و رفتار والدین بر شکل گیری مجوز روانی فرزندشان بشدت اثرگذار است. هم در دوران جنینی و هم در دوران نوزادی و کودکی ،شما بخش روانی مجوز ”وجود داشته باش“ را هنگامی دریافت می کنید که در زمان تولد به گرمی از شما استقبال شده باشد و در کودکی مورد پذیرش قرار گرفته باشید.مجوز ”وجود داشته باش“، پایه و اساس شخصیت فرزند شماست.
**ما برای پیشگیری از بروز خودکشی، سریع ترین و مهم ترین کاری را که می توانیم انجام دهیم، مجوز وجود داشته باش را به فرزندانمان و همه عزیزانمان هدیه دهیم.

**مجوز زندگی کردن، از طریق دوست داشتن، مراقبت کردن، حمایت کردن و ساختارخانواده داده می شود.

**ارتباط اولیه نوزاد با مادر ، تأثیر میگذارد بر روی این که من ، خودم ، دنیا و دیگران را در طول زندگی ام چه طور خواهم دید! مادری که خود دچار اضطراب، ترس، وسواس، افسردگی و تنش است، دنیای پر از ترس و رعب و وحشت را در ذهن نوزادش شکل می دهد و همین دنیای غیر واقعی، رفتارها، احساس ها و تصمیمات مهم زندگی فرزندش را در تمام طول زندگیش تحت تاثیر قرار خواهد داد. کودکی که مجوز وجود نداشته باش و تو ارزشمند نیستی در قسمت تحت قشری مغزش شکل گرفته، دنیا را نسبت به کودکی که مجوز وجود داشته باش و تو دوست داشتنی و مهم هستی را دارد، متفاوت درک می کند و احتمال اینکه روزی تصمیم به نیست شدن و خودکشی بزند بالاتر است.

فیضی پور در ادامه افزود :شما می توانید در مورد خاطرات دوران کودکی فرزندتان، اعم از شادی ها و سختی ها برایشان صحبت کنید و احساس وجود داشتن عمیقی را به آن ها هدیه دهید.

  • با بیان کردن خاطرات مربوط به زمان تولدشان، زنجیره ی عشق بین شما و آن ها محکم تر می شود. بیان جملاتی از جمله:
  • تو هدیه خدایی برای ما.
  • تولد تو بهترین خاطره زندگیمه.
  •  دوستت داریم.
  • تو ارزشمندی.
  • تو افتخار زندگی من هستی.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.