یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳

به مناسبت ۲۸ مهر روز جهانی پوکی استخوان

پوکی استخوان

روز ۲۰ اکتبر مصادف با ۲۸ مهر روز آگاهی و بیداری برای سلامتی استخوان‌ها نامگذاری شده است؛ دست اندرکاران نامگذاری این روز اصرار دارند به مناسب این روز هر فرد با خود ارزیابی فاکتورهای خطر ابتلا به پوکی و شکستگی استخوان ‌هایش را بشناسد و برای برطرف کردن آنها قدم‌های مناسب بردارد.

به گزارش مفدا یاسوج؛ استئوپروز یا پوکی استخوان بیماری است که بدنبال آن تراکم و کیفیت استخوان کاهش پیدا می‌کند و به نوبه خود باعث افزایش خطر شکستگی استخوان‌ها خصوصاً در نواحی ستون مهره‌ها، استخوانهای ران و مچ می‌شود. پوکی استخوان یک بیماری در حال گسترش است و یک نگرانی بهداشت جهانی است‌ و فقط خاص یک کشور نمی‌باشد و از هر سه نفر خانم و پنج نفر آقا یک نفر مبتلا به پوکی استخوان هستند.

استئوپروز بعنوان یک بیماری اپیدمیک خاموش تلقی می‌شود که طی آن تراکم استخوان‌ها بدون هیچ علامتی کاهش پیدا می‌کنند و در نهایت به نقطه‌ای می‌رسد که باعث شکستگی استخوان‌ها می‌شود. تنها و تنها علامت پوکی استخوان شکستگی است و معمولاً مردم نمی‌دانند که مبتلا به چه مشکلی هستند تا زمانیکه بدلیل شکستگی به پزشک مراجعه می کنند.

روز جهانی پوکی استخوان فرصت مناسبی است که افکار عمومی در مورد این بیماری خاموش و عواقب آن آگاهی پیدا کنند.

پیغام‌های بهداشتی روز جهانی پوکی استخوان:

افراد جوان می‌بایستی آگاهی‌های لازم را در مورد مواد غذائی ضروری که باعث افزایش تراکم استخوان می‌شود و خطر شکستگی را کاهش می‌دهد بدست آورند.

لازم است تمامی افراد در هر رده سنی به میزان کافی ورزش را در زندگی روزمره خود قرار دهند حتی به صورت یک پیاده‌روی ساده.

استعمال سیگار، مصرف مشروبات الکلی، وزن کم زیر حد نرمال و فقدان ورزش عوامل بالقوه برای پوکی استخوانها محسوب می‌شوند.

خود ارزیابی و سوال از خود که آیا هر فردی ممکن است فاکتورهای خطر پوکی استخوان را داشته باشد و لذا قدم‌های متناسب جهت برطرف کردن این فاکتورهای خطر باید برداشته شود.

خانم‌ها باید این حقیقت را بدانند که ریسک پوکی استخوان بدنبال یائسگی افزایش می‌یابد. بنابراین خانم‌ها باید قدم‌های بیشتری برای سلامتی استخوان‌هایشان در سنین جوانی بردارند.

یادتان باشد سلامتی استخوان‌ های شما در گرو موارد زیر است:

تماس با نور خورشید

مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین D

ورزش کافی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.