چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵

تشریح اجرای برنامه‌ی درسی پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از سوی رئیس دانشکده پزشکی

بیرجند/برنامه پزشکی عمومی

رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه به تشریح اجرای برنامه‌ی درسی پزشکی عمومی دانشگاه پرداخت.

به گزارش مفدا بیرجند،  دکتر قاسم کریمی با بیان اینکه برنامه‌ی درسی پزشکی عمومی در دانشکده‌ی پزشکی بیرجند بر اساس برنامه‌ی درسی رسمی ابلاغ شده توسط شورای آموزش پزشکی عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرا می‌شود گفت: تا قبل از مهر ۹۶ دانشجویان پزشکی مراحل قبل از ورود به بخش‌های بالینی را در قالب ۵ نیم‌سال علوم پایه و ۲ نیم‌سال فیزیوپاتولوژی می‌گذراندند

وی با اشاره به تدوین برنامه‌ی درسی جدید برای اجرا از مهر ۹۶ و بازنگری آن در تابستان ۹۸ خاطرنشان کرد: بر اساس ابلاغ کوریکولوم مصوب مرداد ۹۶ برنامه‌ی درسی اجرایی پزشکی عمومی در دانشکده‌ی پزشکی بیرجند تدوین گردید. برنامه‌ی اولیه در ۴ نیم‌سال علوم پایه و ۳ نیم‌سال مقدمات بالینی پیش‌بینی شده بود و از نیم‌سال اول ۹۷-۹۶ تا نیم‌سال دوم ۹۸-۹۷ اجرا شد. 
رئیس دانشکده پزشکی با بیان اینکه این برنامه در پایان نیم‌سال دوم ۹۸-۹۷ مورد بازنگری قرار گرفت افزود: در این بازنگری با هدف کاهش طول دوره پزشکی عمومی به ۶.۵ سال این موارد مطرح و پیشنهاد شد که مرحله‌ی مقدمات بالینی در ۲ نیم‌سال اجرا شود. و گردش‌های بالینی کارآموزی و کارورزی که در حال حاضر به صورت واحدهای ۴ هفته‌ای گردش بالینی اجرا می‌شود، به شکل واحدهای یک ماهه گردش بالینی برنامه‌ریزی شود.
دکتر کریمی تصریح کرد: اعمال این تغییرات در برنامه مشابه هر تغییر دیگری چالش‌هایی ایجاد کرد که در آموزش دانشکده برای کاهش و رفع این چالش‌ها تمهیداتی اندیشیده شد.
وی افزود:این تمهیدات در جلسات متعدد با حضور مسوولین دانشکده (رییس، معاونین آموزش پایه و بالینی، مدیرگروه‌های آموزشی و مسول دفتر توسعه آموزش دانشکده) و دانشگاه (رییس و معاونین آموزشی و دانشجویی دانشگاه) مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
رئیس دانشکده پزشکی با اشاره به اقداماتی که در این راستا صورت گرفته و بیان اینکه امکان تغییر برنامه‌ی علوم پایه برای دانشجویان پزشکی ورودی مهر و بهمن ۹۶ به دلیل گذراندن ۴ و ۳ نیم‌سال علوم پایه وجود نداشت. گفت: بنابراین مقرر شد این دانشجویان مطابق همان برنامه‌ی تعیین شده مقدمات بالینی را در ۳ نیم‌سال بگذرانند.
دکتر کریمی با اظهار اینکه برنامه‌ی دانشجویان ورودی مهر و بهمن ۹۷ در مرحله‌ی علوم پایه تغییراتی کرد به شکلی که امکان برنامه‌ریزی مرحله‌ی مقدمات بالینی برایشان در ۲ نیم‌سال فراهم شود افزود: این دانشجویان تعدادی از درس‌های عمومی را در مرحله‌ی کارآموزی خواهند گذراند.
وی با بیان اینکه برای دانشجویان ورودی مهر ۹۸ و بعد از آن برنامه‌ی جدید مرحله‌ی علوم پایه تدوین شد. اضافه کرد: برای این گروه ضمن پیش‌بینی مرحله‌ی مقدمات بالینی در ۲ نیم‌سال (مشابه بند ۲) تعدادی از درس‌های عمومی و درس‌های شناور بین مقدمات بالینی و کارآموزی به مرحله‌ی کارآموزی منتقل شد.
رئیس دانشکده پزشکی ادامه داد: اجرای تغییر گردش‌های بالینی از ۴ هفته به یک ماه از مهر ۹۸ برنامه‌ریزی شد. این تغییر گردش‌های بالینی کارآموزی و کارورزی را در بر می‌گرفت.
دکتر کریمی با بیان اینکه توزیع کارورزان در بخش‌های بالینی یکی از مواردی بود که در دانشکده‌ی پزشکی نیاز به بازنگری داشت. گفت: این امر تا قبل از مهر ۹۸ به دلیل کم بودن تعداد کارورزان بر اساس نیاز بخش‌ها انجام می‌شده و بنابراین بعضی از بخش‌ها (مانند پزشکی اجتماعی و پزشکی خانواده) گاهی بدون کارورز بوده‌اند. از مهر ۹۸ به دلیل افزایش نسبی کارورزان پذیرفته شده در آزمون جامع پیش‌کارورزی شهریور ۹۸ و ادامه‌ی این روند در آینده، آموزش دانشکده برنامه‌ای ثابت و مشخص برای کارورزی در نظر گرفت. به این دلیل ضمن تغییراتی در بخش‌های بالینی (بر اساس برنامه‌ی درسی مصوب ۹۶) ۱۸ گردش بالینی کارورزی در واحدهای یک ماهه تعریف شد و توزیع کارورزان بین این گردش‌ها به طور تقریبا مساوی (هر گروه ۲ تا ۳) نفر انجام شد.
وی اضافه کرد: به دنبال تغییر روند توزیع کارورزان، به دلیل عدم تناسب به وجود آمده ناشی از نحوه‌ی توزیع کارورزان تا قبل از مهر ۹۸، در ۶ ماه دوم سال (مهر تا اسفند ۹۸) توزیع نا متعادل کارورز بین گردش‌های بالینی وجود خواهد داشت که با هماهنگی مدیرگروه‌های بالینی پیش‌بینی لازم برای پوشش مناسب کشیک کارورزی در بخش‌هایی که با کمبود کارورز مواجه هستند، انجام شده است.
رئیس دانشکده پزشکی با بیان اینکه توزیع دانشجویان کارآموز نیز مشابه دانشجویان کارورز تا قبل از مهر ۹۸ در گردش‌های بالینی ۴ هفته‌ای بوده است افزود: بنا به تصمیم آموزش دانشکده و در جهت منظم شدن برنامه، از مهر ۹۸ به صورت واحدهای بالینی یک ماهه برنامه‌ریزی شده است. در این مورد نیز دانشکده در مهرماه ۹۸ به ناچار با یک توزیع نامتناسب مواجه شد که لازمه‌ی نظم بخشیدن به وضع موجود بود. لذا برای مدیریت این مسئله نیز هماهنگی لازم با مدیرگروه‌های بالینی انجام شد.


 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.