شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵

هوش مصنوعی به کمک مبارزه با دوپینگ می‌آید

تست دوپینگ

آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) برای توسعه مبارزه با دوپینگ در ورزش دنیا استفاده از هوش مصنوعی را در دستور کار خود قرار داد.

به گزارش مفدا، وادا اعلام کرد: به دنبال فراخوان برای طرح‌های تحقیقاتی درباره مبارزه با دوپینگ، هشت پیشنهاد دریافت شد و پس از یک دوره ارزیابی دقیق از سوی وادا و مرکز بودجه تحقیقاتی کبک، سه پروژه نهایی انتخاب شدند.

دکتر اولیویه رابین، مدیر ارشد دپارتمان علوم و مشارکت‌های بین‌المللی وادا گفت: هوش مصنوعی یک ظرفیت بزرگ برای مبارزه با دوپینگ است، به خصوص وقتی که به تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ می‌پردازد. این سه پروژه مکمل به ما کمک می‌کند تا میزان توانایی ضد دوپینگ خود را افزایش دهیم.

دکتر رمی کویریون، محقق ارشد مرکز کبک هم گفت: مونترال یک رهبر در زمینه هوش مصنوعی است و خوشحالیم که وادا تصمیم گرفته با جامعه تحقیقاتی کبک در این زمینه همکاری کند. امیدواریم این سه پروژه در تأثیر هوش مصنوعی در راه مبارزه با دوپینگ چه از نظر فنی و چه از نظر اجتماعی موثر باشند.

اولین پروژه متعلق به 'Dataperformers' و با همکاری آزمایشگاه معتبر وادا در پاریس اجرا می‌شود. این پروژه یک ساله تکنیک‌های ممکن برای تجزیه و تحلیل و استفاده از هوش مصنوعی را برای کشف استفاده از مواد یا روش‌هایی برای دور زدن قوانین ضد دوپینگ بررسی خواهد کرد. نتایج امیدوار کننده است، آنها با نتایج به دست آمده با استفاده از روش‌های آماری فعلی، مانند مدل تطبیقی که در حال حاضر برای پاسپورت بیولوژیکی ورزشکار استفاده می‌شود، مقایسه می‌شوند.

دومین پروژه که توسط شرکت Element AI مستقر در مونترال اجرا شد، با هدف تعیین خطر دوپینگ در ورزشکاران از طریق کاربرد هوش مصنوعی و در نتیجه تهیه یک استراتژی نمونه گیری و آزمایش بر اساس الگوریتم‌های اختصاصی اجرا می‌شود. این پروژه برای یک دوره دو ساله حمایت و پشتیبانی می‌شود.

به گزارش ایسنا،  پروژه سوم شامل مرکز ژنتیک و سیاست دانشگاه مک گیل مونترال است که تحت نظارت پروفسور یان جولی انجام می‌شود. این مطالعه با استفاده از یک رویکرد کیفی برای شناسایی مشاهدات و یافته‌های ذی‌نفعان مختلف در مورد استفاده از هوش مصنوعی و فواید استفاده از آن در زمینه ضد دوپینگ و هدایت گفت‌وگو بین وادا، سایر سازمان‌های ضد دوپینگ، ورزشکاران و عموم مردم خواهد بود. این پروژه هم برای یک دوره دو ساله حمایت می‌شود.

 وادا جزئیات بیشتری از این پروژه‌ها و ساز و کار تاثیر نتایج حاصله در زمینه مبارزه با دوپینگ منتشر نکرده است.

یادآور می‌شود در سال ۲۰۱۸ وادا و مرکز بودجه تحقیقاتی کبک تفاهم نامه امضا کردند که ۲ میلیون دلار کانادا برای تحقیقات ضد دوپینگ طی ۵ سال هزینه کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.