چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵

دانشجوی رزیدنت جراحی و عضو تیم بسکتبال دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

کسب تجربه و یاد گرفتن ارتباط با دیگران بزرگترین درس زندگی است

گفت و گو

دانشجوی رزیدنت جراحی و عضو تیم بسکتبال دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت:چیزی که در این مدت یاد گرفته ام این است که از این فرصتی که برایتان ایجاد شده، استفاده کنید، تا می توانید تجربه کسب کنید. نه اینکه فقط دنبال اتفاق خاصی باشید، حتی همین که با آدم های مختلف سازگار شوید و نحوه ارتباط را یاد بگیرید، به نظرم بزرگترین درس زندگی می‌تواند باشد.

به گزارش مفدا بوشهر، به مناسبت هفته تربیت بدنی به سراغ دانشجویان ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر رفتیم و در مورد فعالیت‌های ورزشی، سبک زندگی، تحصیل و... با آنها گفت و گو کرده‌ایم. هومن آریان پور دانشجوی رزیدنت جراحی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و عضو تیم بسکتبال این دانشگاه است. با او در مورد ورزش و زندگی گفت و گو کرده ایم که از نظر می گذرد...

مفدا بوشهر: از خودتان بگویید.

هومن آرین پور هستم دانشجوی دستیاری سال اول جراحی دانشگاه بوشهر. اهل شیراز...

مفدا بوشهر: از کی ورزش را شروع کرده و چطور به بسکتبال علاقه مند شدید؟

 ورزش را از بچگی انجام می دادم. از کوچه بازی کردن ها تا کلاس ورزشی، که پدر مادرم می‌بردند. اما از چهارم ابتدایی مسابقات دومیدانی و آمادگی جسمانی شرکت کردم و بعد در راهنمایی پینگ پنگ را در حد مسابقات مدرسه و ناحیه شرکت کردم. دوران دبیرستان در مدرسه جدیدی که رفتم، دوستانم اغلب بسکتبال بازی می کردند. آقای حسن زاده بازیکن تیم ملی کشورمان از همکلاسی های من بود. کنار ایشان و بقیه دوستان علاقه مند به این ورزش شدم و در بازی های بین مدارس شرکت کردم و این اوایل آشناییم با این ورزش بود.

دانشگاه هم شیراز بودم از روی علاقه وارد تیم بسکتبال دانشگاه شدم و ٧ سال پزشکی رو در تیم دانشگاه بازی کردم. ۴ دوره المپیاد ورزشی شرکت کردم که یک مقام سوم داشتیم البته من آن دوره عضوی از یک تیم بودم. الان هم که بعد از قبولی در دانشگاه بوشهر چند جلسه ای هست با بچه ها شروع کرده ام. اینکه بخواهم خودم را یک ورزشکار حرفه ای بدانم  واقعیتش هیچوقت نبودم و بیشتر هدفم، ورزش کردن و پرورش یک بُعد دیگر درونم بوده است. می خواستم ورزش جزیی از سبک زندگی من باشد.

مفدا بوشهر: شما یکی از اعضای تیم دانشگاه علوم پزشکی هم هستید از این تیم بگویید.

من بعنوان یک عضو کوچک از این مجموعه هستم و تازه وارد شده ام، جو خیلی خوب و با احترامی بین بچه ها وجود دارد. مربی خیلی باشخصیت و با دانشی داریم که باعث افتخار من ست که با ایشان همکاری می کنم.

مفدا بوشهر: پرداختن به ورزش تا چه اندازه بر سبک زندگی شما تاثیر گذاشته است؟

 به نظرم خیلی ضروری ست که در این دوره و زمانه  جوانان و دانشجویان تک بُعدی نباشند و ابعاد مختلف وجود خود را بشناسند و فرصتی جهت تجربه و پرورش برای خود ایجاد کرده تا زندگی شان از روزمرگی و درگیری های آن دور شود. باید طوری زندگی کنی که حس رضایت و نشاط داشته باشی، ورزش هم یکی از همین کارهاست.

مفدا بوشهر: دانشگاه چه حمایت هایی از شما در این مسیر کرده است؟ چه انتظاری از مجموعه دانشگاه دارید؟

 البته من تازه وارد تیم شده ام، شاید  باید از بچه های با سابقه تیم دانشگاه این سوال را پرسید.

ولی در کل به نظرم وظیفه دانشگاه مخصوصا در رشته هایی که کمتر طرفدار دارند مانند بسکتبال، که در کل کشور هم به آن اهمیت چندانی نمی دهند( البته باید گفت کلا بجز فوتبال همه ورزش ها متاسفانه در کشور ما، به شکلی یتیم و مظلوم هستند)  این است که فضا را برای دانشجویان باز کنند تا آنها علاقمند شوند و این ورزش را شروع کنند.

مثلا این رشته را در درس تربیت بدنی اضافه کنند، مسابقات برگزار کرده، از تیم های خوب دعوت کنند. وظیفه مربی و تیم پشتیبانی جهت جذب دانشجو  و پیدا کردن استعدادها و پیگیر بودن، خیلی مهم و قابل توجه است.  همچین ایجاد جو دوستانه و خوب که دانشجویان جذب آن شوند هم، مهم و ضرورست. کنترل و کم کردن حاشیه هم از دیگر مواردیست که مربی و دست اندرکاران تیم باید به آن توجه ویژه داشته باشند. با توجه نشان دادن به دانشجو و بالا بردن اعتماد به نفسشان، انگیزه های درونی شان تقویت می شود و کم تر دنبال بهانه ای برای انجام ندادن فعالیت ها خواهند گشت.

مفدا بوشهر: سطح مسابقات در المپیادهای ورزشی وزارت بهداشت را چطور ارزیابی می کنید؟

در چهار دوره ای که شرکت کرده ام واقعا همه تیم‌ها کار کرده و پیشرفت خوبی داشتند. به نظرم نکته ویژه المپیاد های ورزشی وزارت بهداشت پویایی ست که دارد. آن هم به جهت تغییر مداوم اعضای تیم ها. هر دوره دانشجویان جدیدی وارد تیم شده چرا که بیشتر اعضا ممکن است دوره دانشجویی شان تمام شده باشد.  همین باعث می شود هر دوره فضای خاص خودش را داشته باشد به طور مثال در همین دوره آخر تمام تیم‌هایی که از مرحله مقدماتی وارد المپیاد شده بودند همگی از گروه خودشان بالا آمده و دانشگاه های که حتی اسم و رسم بزرگی داشتند از مرحله گروهی حذف شدند و باید امسال در مرحله مقدماتی شرکت کنند.

البته هنوز چند تیم، سطح خیلی بالایی دارند، مثلا سطح تیم شهید بهشتی هر دوره خیلی بالاتر می‌رود و بحثش جدا بوده و حتی در سطح استان تهران هم رقابت خوبی با تیم های غیر دانشجویی دارند.

مفدا بوشهر: به جز ورزش علاقمندی دیگری هم دارید؟

کلا از شروع دوره دانشگاهم بیشتر کارهای غیر درسی می کردم تا درسی  و کلا سعی کرده ام مخصوصا در قسمت فرهنگی همه چیز را امتحان کنم. از شرکت در اردو جهادی و بسیج گرفته تا دبیری انجمن اسلامی تا برگزاری طرح های دانشجویی بزرگ در سطح دانشگاه، مدیرمسوول نشریه و دبیری چندین کانون فرهنگی و ٨ سال عضو فعال کانون فیلم دانشگاه شیراز که یکی از فعال ترین کانون های کشور بود. (فقط پخش فیلم سالیانه حدود ١٠٠ جلسه در سال بجز جلسات نقد فیلم و فعالیت های دیگر...از جمله فعالیت های این کانون بود). در کنار این فعالیت ها، کارهای دیگری مانند؛  طراحی پوستر و آلبوم و ساخت کلیپ و ادیت فیلم که شروعش با فعالیت دانشگاهی بود اما بعد، سمت و سویش به طرف علاقه مندی های خودم کشیده شد.

مفدا بوشهر: آقای آرین پور آخرین کتابی که خوانده اید(غیر درسی) آخرین فیلمی که دیده اید...

"بارون و مرد درخت نشین" البته این را بگویم که دانشگاه و درس آدم را از زندگی می اندازد.(خنده) الان دو ماه هست که رزیدنتی را شروع کرده ام، واقعا زندگی عادی آدم مختل می شود چه برسد به اینکه وقت کنم کتاب بخوانم(خنده)

مفدا بوشهر:  و کلام آخر...

والا خیلی حرف زدم، تنها چیزی که در این مدت یاد گرفته ام این است که از این فرصتی که برایتان ایجاد شده، استفاده کنید، تا می توانید تجربه کسب کنید. نه اینکه فقط دنبال اتفاق خاصی باشید، حتی همین که با آدم های مختلف سازگار شوید و نحوه ارتباط را یاد بگیرید، به نظرم بزرگترین درس زندگی می‌تواند باشد.

سعی کنید کنار درس حتما چیزهای دیگری هم یاد بگیرید. این که فکر کنید  فقط دانشگاه و درس شما را در زندگی نجات می دهد، به نظرم توهمی بیش نیست. نحوه ارتباط با افراد خیلی مهم تراست. فرض کنید در آینده اصلا این رشته که شما آن را خوانده اید، وجود خارجی ندارد. حتمن باید کار دیگری هم بلد باشید که بتوانید با آن زندگی کنید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.