سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳

گفت‌وگو با هادی مبارکی برنده فستیوال بزرگ گرجستان؛

مراسم‌های آیینی و سنت‌های ملی برای هر بیننده‌ای جذاب است

هادی مبارکی

کارمند هنرمند دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و برنده جایزه از فستیوال بزرگ گرجستان معتقد است: معمولا مراسم‌های آیینی و سنت‌های ملی برای هربیننده‌ای جذاب است. نوای ساز محلی بوشهر درکنار این آیین و به تصویرکشیدن زبان موسیقی در قالب یک داستان و به شکل فرم درقاب صحنه نگاه هربیننده‌ای را به خودش جلب می‌کند.

به گزارش مفدا، در ماه‌های گذشته "گروه آیینی هیرون" با اجرای هادی مبارکی دبیر سرویس چندرسانه‌ای‌ مفدا علوم پزشکی بوشهر و نوذر سعادت‌پور در بخش تک‌نوازی، در جشنواره بین‌المللیgolden argo georgia ۲۰۱۹  (فستیوال بزرگ گرجستان)، دو جایزه بزرگ این فستیوال را کسب کردند. به همین بهانه با هادی مبارکی که فعالیت‌های گسترده‌ای در هنرهای مختلف از موسیقی گرفته تا عکاسی و فیلمسازی دارد به گفت‌وگو پرداختیم. او علاوه بر کسب جایزه در بخش‌ حرکات نمایشی آیینی از "فستیوال بزرگ گرجستان" توانسته جوایزی را از جشنواره بین‌الملی سیمرغ کسب کند. 

اخیرا  "گروه آیینی هیرون" با اجرای شما در بخش تکنوازی موفق به کسب جایزه از "فستیوال گرجستان" شد. درباره اجرا در این فستیوال و فضای جشنواره بگویید؟

"فستیوال بزرگ گرجستان" هر سال برگزار می‌شود و کشورهای زیادی در آن شرکت می‌کنند. ما در "گروه آیینی هیرون" از طریق سایت با این جشنواره آشنا شدیم و اثرمان را برای آن‌ها ارسال کردیم. خوشبختانه کار ما پذیرفته شد و برای حضور در جشنواره از گروه ما دعوت به عمل آمد. این جشنواره به مدت چهار روز برگزار شد و در پایان، تلاش ما نظر هیأت داوران را به خود جلب کرد. علی‌رغم تمام مشکلات و کمبودهایی که داشتیم، توانستیم از میان ۲۶ گروه شرکت کننده، دو جایزه بزرگ این فستیوال در بخش‌های "حرکات نمایشی آیینی" و "تک‌نوازی"  را کسب کنیم. علاوه بر آن تقدیرنامه‌ای بین‌المللی به تمام اعضای گروه اهدا شد. امیدوارم این موفقیت‌ها باعث شود مدیران فرهنگی استان بوشهر از گروه‌های فعال و خلاق هنری بیشتر حمایت کنند.

"سنت زار" در بوشهر سنتی قدیمی است و البته در هنرهای مختلف از جمله موسیقی و سینما به آن پرداخته شده است. به نظر مراسم جالبی می‌آید.

ما در این جشنواره در بخش حرکات نمایشی و آیینی مراسم «زار» را به روی صحنه برده و اجرا کردیم. مردم ساحل‌نشین جنوب ایران وقتی فردی دچار بیماری شده و ظاهرا با درمان‌های عادی خوب نشده او را به پیش اشخاصی به نام «بابا زار» و «ماما زار» می‌برند. به فردی که تسخیر شده اصطلاحا «هوایی» می‌گویند و تنها راه برای درمان او برگزاری مراسم زار است. پیشینه این آیین و انجام این مراسم به  ورود سیاهان آفریقایی به جنوب ایران بازمی‌گردد. طبق پژوهش‌های غلامحسین ساعدی (نویسنده و پژوهشگر) در کتاب  «اهل هوا»؛ یکی از مهم‌ترین بخش‌های مراسم زار اجرای موسیقی خاص و تاثیرگذاری به نام موسیقی زار است. بابازار یا مامازار همراه با موسیقی و انجام حرکات، اصواتی را نیز به زبان می‌آورند که در نهایت (به زعم آن‌ها)  منجر به بیرون رفتن بیماری از تن فرد مورد نظر می‌شود.

آیا این آیین برای مخاطبان غیرایرانی هم جذابیت داشت؟

معمولا مراسم‌های آیینی و سنت‌های ملی برای هربیننده‌ای جذاب است. نوای ساز محلی بوشهر درکنار این آیین و به تصویرکشیدن زبان موسیقی در قالب یک داستان و به شکل فرم درقاب صحنه نگاه هربیننده‌ای را به خودش جلب می‌کند.

شما در کنار موسیقی فیلم‌سازی هم می‌کنید. در جشنواره سیمرغ هم با یک فیلم داستانی کوتاه رتبه دوم را کسب کردید. این فیلم چه حال‌ و هوایی داشت؟

این فیلم بر اساس تصور و تصویری شکل گرفت که تا به حال در هیچ فیلم دیگری نظیر نداشته و به این شکل به آن پرداخته نشده است. فیلم با تصور دنیای کودکی و خیال‌پردازی درباره آن شکل گرفت. اصل آن مربوط به اتفاقی بود که من در بازار دیدم. یک روز با کودکی در بازار مواجه شدم و باهم به صحبت پرداختیم. داستانی که آن کودک برای من تعریف کرد از ذهنم بیرون نرفت و من را وادار به نوشتن کرد.

فیلم شما در جشنواره سیمرغ جایزه گرفت. نگاه‌تان به این جشنواره چیست و چه اتفاقی افتاد تا به پیروزی رسیدید؟

جشنواره سیمرغ بستری است که باعث شده دانشجویان و هنرمندان علوم پزشکی در رشته‌های مختلف هنری به جامعه معرفی شوند. اهمیت بالاتر این جشنواره آن است که باعث دیده شدن آثار افراد می‌شود. من در اصل بازیگر تئاتر هستم و سال‌هاست که در این رشته فعالیت دارم. در زمینه تصویربرداری، تدوین فیلم، عکاسی و موسیقی نیز فعالیت دارم. اما این جشنواره جایی برای دیده شدن آثار من به ویژه در زمینه فیلم کوتاه است.

باز هم در این جشنواره حضور پیدا می‌کنید؟

امسال هم یک فیلم کوتاه برای جشنواره داشتم اما به‌دلیل آن که بخشی از هزینه‌های آن تامین نشد و مسوولان نتوانستند به من کمک کنند این فیلم به جشنواره سیمرغ نرسید. امیدوارم دوباره و در سال‌های آینده در جشنواره سیمرغ حاضر شوم.

علاوه بر این، شما در بیست‌وسومین جشنواره قرآن و عترت،‌ برگزیده شدید و مقام کسب کردید.

در جشنواره قرانی هم سعی کردم فیلمی کارکنم که به موضوع ارتباط انسان و خداوند توجه داشته باشد. در آن اثر نزدیکی خدا به انسان را به تصویر کشیدم.

نقش و تاثیر موسیقی و فعالیت‌های فرهنگی در زندگی دانشجویی شما چگونه است و آیا مانعی در مسیر اهداف و تحصیل نمی‌شود؟ انجام فعالیت‌های فرهنگی چه تاثیرات مثبتی در تحصیل و فعالیت‌های آموزشی شما دارد؟

هنر به انسان نشاط و تازگی جسمانی و روحی می‌بخشد. به همین دلیل نمی‌تواند مانعی در جهت رشد انسان چه در زمینه تحصیل و چه در زمینه‌های دیگر شود. هنر عاملی در جهت تعالی است و باعث رشد متناسب فرد در زمینه‌های مختلف می‌شود.

چه توصیه‌ای به دانشجویان علوم پزشکی برای حضور بیشتر در فعالیت‌های فرهنگی دارید؟

من هنوز در حال آموختن هستم و خودم را در جایگاهی نمی‌دانم که به دوستان دانشجوی خودم توصیه یا سفارشی داشته باشم. امیدوارم همه در مسیر علائق خودشان فعالیت کنند تا به موفقیت برسند. آرزوی موفقیت برای تمام دانشجویان عزیز دارم./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.