سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم:

شوراهای صنفی راهکارهای اجرایی را برای رفع دغدغه‌های دانشجویی ارائه دهند

نشست شورای صنفی قم

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم پیگیری حقوق دانشجویان و ارائه راهکارهایی اجرای به مسئولان مربوطه در راستای رفع دغدغه‌های دانشجویان را از وظایف شوراهای صنفی برشمرد و گفت: هدف ما استفاده از ظرفیت دانشجویان برای تخلیه هیجانی نیست بلکه هدف رفع مشکلات مرتبط با دانشجویان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، نخستین نشست دبیران شوراهای صنفی دانشگاه علوم پزشکی قم در سال تحصیلی جدید صبح امروز در دفتر معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه واقع در مجتمع دانشگاهی پردیس برگزار شد.


در ابتدای این نشست معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه شوراهای صنفی تاکنون نتوانسته به کارکردهای اصلی خود برسند، تصریح کرد: برخی از دغدغه‌های مرتبط با حوزه دانشجویی با مشارکت دانشجویان قابل رفع است.


دکتر سیامک محبی با اشاره به اینکه امسال پنجمین سال است که شورای صفنی دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی قم شکل گرفته است، عنوان کرد: سال گذشته آیین‌نامه شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده که اعضای این شوراها باید با این آیین‌نامه آشنایی لازم را داشته باشند.


وی یادآور شد: بر اساس آیین‌نامه شوراهای صنفی می‌توانند پیگیری امور آموزشی و پژوهشی باشند و دغدغه‌های دانشجویی را دنبال کنند.


دکتر محبی ایجاد بستر مناسب برای مشارکت دانشجویان در عرصه‌های مختلف مرتبط با این قشر را از اهداف تشکیل شوراهای صنفی برشمرد و عنوان کرد: هدف ما استفاده از ظرفیت دانشجویان برای تخلیه هیجانی نیست بلکه هدف رفع مشکلات مرتبط با دانشجویان است.


وی با بیان اینکه در سال گذشته هیچ بازوی مشورتی از شورای صنفی نداشته‌ایم، تصریح کرد: در سال جدید تلاش کرده‌ایم تا نمایندگان دانشجویان در کمیته‌ها و کارگروه‌های مختلف حضور داشته باشند تا نگاه دانشجویان به مسئولان منتقل شود و کار به شیوه مطلوب‌تری دنبال شود.


دکتر محبی افزایش آگاهی دانشجویان با تکالیف و حقوق مرتبط با خود را از اولویت‌های مورد نظر شوراهای صنفی برشمرد و ادامه داد: دانشجویان در مباحث مختلف تشکیلات معاونت فرهنگی دانشجویی را مسئول می‌دانند درحالی‌که مسئولان دانشکده‌ها نیز باید پاسخ‌گوی روند ارائه خدمات به دانشجویان باشند.


معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر اینکه دانشجویان باید فرآیندها و شرایط اداری دانشگاه آشنا شوند، عنوان کرد: برخی از تغییرات و عملکردها به راحتی امکان‌پذیر نیست اما مجموعه معاونت فرهنگی دانشجویی در حد توان خود تلاش می‌کند.


وی پیگیری حقوق دانشجویان و ارائه راهکارهایی اجرای به مسئولان مربوطه در راستای رفع دغدغه‌های دانشجویان را از وظایف شوراهای صنفی برشمرد و عنوان کرد: انتخاب شهردار خوابگاه توسط شوراهای صنفی خوابگاه، واگذاری اختیارات و نظارت بر عملکرد وی و همکاری با کمیته اجرایی در راستای برگزاری انتخابات دوره آینده در حوزه وظایف شوراها مطرح شده است.


دکتر محبی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی قم هفت دانشکده دارد که تاکنون به دو دانشکده سلامت و دین و همچنین طب سنتی ایرانی به علت جمعیت کم دانشجویان و ارائه آموزش‌های مجازی ورود جدی نداشته‌ایم اما برای پنج دانشکده و خوابگاه‌های دانشجویی برنامه‌های ویژه را در دستور کار قرار داده‌ایم.


وی از فعالیت مستقل دو مدیریت دانشجویی و فرهنگی و دو اداره مستقل مشاوره و سلامت روان و تربیت بدنی در مجموعه معاونت فرهنگی دانشجویی یاد کرد و گفت: در مجموع ۴۳ نفر در این معاونت برای دو هزار و ۴۰۰ دانشجو در حال ارائه خدمت هستند که این تعداد پاسخ‌گوی نیاز معاونت نیست.


دکتر محبی با اشاره به آماده‌سازی بسترهای رفاهی، خدماتی و ورزشی در خوابگاه‌های خواهران و برادران مطرح کرد: با توجه به اینکه شرایط خوابگاه دختران در خارج از شهر مناسب نبود تلاش‌های بسیاری برای مطلوب‌تر شدن فضای این خوابگاه انجام شده است و واحدهای خوابگاه برادران افزایش و سیستم‌های گرمایشی نیز با بیش از ۱۲۰ میلیون تومان درحال به‌روزرسانی است.


وی خاطرنشان کرد: معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه متولی ارائه سرویس به دانشکده‌ها برای امور آموزشی نیست اما درخواست‌های بسیاری از برخی دانشکده‌ها مطرح می‌شود.


معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه شورای صنفی سال گذشته هیچ مطالبه‌ای از اداره مشاوره نداشته است، اظهار کرد: سال گذشته دانشجویان در خوابگاه شور و نشاط لازم را نداشتند اما انتظار داریم امسال با مشارکت شوراهای صنفی بتوانیم این دغدغه را رفع کنیم.

در پایان این نشست دبیران شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی مطالباتی از جمله؛ نظارت بیشتر اداره تغذیه بر کیفیت غذای دانشجویان، ارتقاء سرعت اینترنت در خوابگاه، افزایش امکانات ورزشی در ورزشگاه و خوابگاه کوثر، تعمیر سقف سلف سرویس دانشکده پرستاری را خواستار شدند.


انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.