سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷

دانشجوی نمونه دانشگاه در گفتگو با مفدا:

از همان ترم اول روی دانشجویان مستعد سرمایه گذاری شود

شریفی مقدم

گفتگوی کوتاه با سروش شریفی مقدم، دومین دانشجوی نمونه دانشگاه علوم پزشکی قم در رابطه با موفقیت در جشنواره دانشجوی نمونه.

به گزارش سرویس آموزش و پژوهش مفدا قم، سروش شریفی مقدم، دانشجوی پزشکی ورودی ۹۲ یکی از دانشجویان استعداد درخشان است که در دوران تحصیلش در سه زمینه آموزش، پژوهش و فرهنگ خوش درخشیده است؛ وی در سال گذشته در جشنواره دانشجوی نمونه شرکت کرد و موفق شد به مقام دوم در دانشگاه برسد؛ برگزیده شدن او در این جشنواره بهانه ای شد تا با او به گفتگو بنشینیم.

لطفا کمی از فعالیت های پژوهشی تان بگویید.

من از ترم چهارم وارد فعالیت های پژوهشی شدم؛ اول در کارگاه ها شرکت و سپس شروع به همکاری با اساتید کردم؛ بعد از آن با کمک اساتید توانستم مقاله نویسی را شروع کنم که تا الان شش مقاله چاپ شده دارم که دوتای آن ISI، سه تای آن pubmed و دیگری ISC است. آخرین مقاله ام نیز در رابطه با بیماری آلزایمر بوده و با دکتر شریفی پور کار کرده ام.

نظرتان درباره پژوهش از طریق کمیته تحقیقات چیست؟ فعالیت در این کمیته چقدر می تواند برای جشنواره دانشجوی نمونه مفید باشد؟

من کارم را ابتدا با کمیته تحقیقات شروع کردم و پنج مقاله از شش مقاله ام را از طریق کمیته تحقیقات به مراحل پایانی رسانده ام؛ عضو شورای مرکزی هم بودم؛ اتفاقا عضو شورای کمیته تحقیقات بودن نیز در بخش فرهنگی امتیاز دارد. البته اگر هم عضو کمیته تحقیقات نباشید و صرفا مقاله هایتان را از طریق این کمیته به انجام برسانید امتیاز بالاتری را می گیرید.

فعالیت های فرهنگی تان چگونه بود؟!

اول از نشریات شروع کردم، سردبیر نشریه سینما در صدنما شدم و برای نشریه های دیگر نیز مطلب می نوشتم؛ در اردوهای جهادی شرکت کردم و عضو شورای مرکزی کانون فیلم و عکس و مرکزی کانون مطالعات بودم؛ در زمینه اهدای خون نیز که یک فعالیت فرهنگی محسوب می شود فعالیت داشتم. شرکت در برنامه های دیگری مثل اکرام ایتام و از این دست برنامه ها نیز امتیاز دارد که من در آن حضور داشتم. همچنین در یک دوره رتبه اول داستان کوتاه در مرحله دانشگاهی جشنواره سیمرغ کسب کردم.

از چه طریقی با جشنواره دانشجوی نمونه آشنا شدید؟

یک روز از معاونت فرهنگی تماس گرفتند و از من خواستند تا اطلاعات و مدارک را بارگزاری کنم

رتبه تان در آن سال چند شد؟!

آن سال در دانشگاه نتوانستم امتیاز کافی برای رتبه آوری را کسب کنم؛ اما سال بعد موفق شدم به رتبه دوم در دانشگاه برسم اما متاسفانه نتوانستم در کشور رتبه بیاورم.

از چه زمان این جشنواره برای شما تبدیل به هدف شد؟

قبل از دوره اولی که شرکت کردم اصلا نمی دانستم که چنین چیزی وجود دارد؛ سال اول می دانستم رتبه ای نمی آورم اما با این حال اطلاعات را بارگزاری کردم اما سال دوم طبق آیین نامه برای خودم هدف گذاری کردم تا بتوانم امتیاز لازم را به دست بیاورم.

با توجه به اینکه رشته شما پزشکی است و  این رشته سختی های مخصوص به خودش را دارد، چگونه توانستید با وجود این ها به فعالیت های فوق برنامه تان برسید؟!

اتفاقا از جهاتی بهتر است؛ خوبی پزشکی این است که هفت ساله است و بازه زمانی طولانی دارد؛ در چهار سال رشته های کارشناسی یقینا امتیاز کمتری نسبت به هفت سال رشته پزشکی می شود کسب کرد. به نظرم اگر دانشگاه از همان ترم اول برای دانشجویان مستعد سرمایه گذاری کند خیلی کارها می شود کرد.

آیا امسال هم در جشنواره شرکت کردید؟

بله مدارک را کامل بارگزاری کردم.

مصاحبه : فاطمه پریمی، دبیر سرویس آموزشی پژوهشی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.