پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳

آخر هفته‌ای با کتاب‌های شوخ‌طبع و طناز

کتابفروشی

گاهی کتاب‌ها هم با روحیه‌ای شوخ‌طبعانه نوشته می‌شوند و طنازی می‌کنند، این آخر هفته را با کتاب‌های طنز بگذرانید.

به گزارش مفدا، طنزنویسی، یکی از سخت‌ترین انواع نوشتن است، شاید همه بتوانند شوخ‌طبع باشند، اما این توانایی که شوخی‌هایشان را روی کاغذ بیاورند و در طول زمان و برای مخاطبان گوناگون جذابیت داشته باشد، کار ساده‌ای نیست. به همین دلیل است که طنزنویسان همیشه برای گفتن و نوشتن احتیاط می‌کنند تا نتیجه‌ای شایسته را به دست بیاورند.

این هفته، چند کتاب طنز روی پیشخوان کتاب‌فروشی، در انتظار شماست.

برلیان‌ها و صندلی‌ها

ادبیات روسیه، ویژگی‌هایی دارد که موجب می‌شود همیشه برای مخاطبان جذابیت داشته باشد، ادبیاتی که برای هر سبک ادبی، یک نمونه کامل و کم نقص ارائه می‌کند.

کتاب دوازده صندلی، هم یکی از همین نمونه متفاوت ادبیات روسی است که در قالب طنز نوشته‌ شده است. این کتاب توسط دو نویسنده نوشته‌ شده که در روسیه آنان را یک نفر می‌دانند. ایلیا ایلف و یوگنی پتروف، در یک موقعیت شوخ‌طبعانه به نام ایلف و پتروف شناخته‌شده‌اند و آثار مشترکشان همیشه از محبوب‌ترین کتاب‌های روسی بوده است. این دو، ایلف و پتروف را یک نویسنده می‌دانند که در دو بدن زندگی می‌کنند!.

داستان دوازده صندلی، درباره شوروی بعد از انقلاب اکتبر نوشته شده است و روایتی از یک مرد جوان است که برای پیداکردن برلیان‌هایی باارزش باید یک دست مبلمان با ۱۲ صندلی که توسط دولت شوروی ضبط‌شده را پیدا کند و حالا هر یک از آن‌ها یک طرف کشور هستند.

موقعیت‌های طنزی که شخصیت‌های مختلف در آن قرار می‌گیرند و ادبیات کنایه‌آمیز این کتاب، طنزی اجتماعی را ساخته که همچنان پس از ۹۰ سال بعد از انتشار جذابیت خود را حفظ کرده است.

کتاب دوازده صندلی نوشته ایلیا ایلف و یوگنی پتروف با ترجمه آبتین گل‌کار در ۴۸۰ صفحه توسط نشر ماهی منتشر شده است.

کارآگاهی بدون فیس‌بوک، با دونات شکلاتی

داستان‌های طنز فرانسوی، پی‌رنگ و فضای خاص خود را دارند، ادبیات این سرزمین که معمولاً با جدیت ادبیات رمانتیک شناخته شده است در فضای ادبیات طنز هم جاری است، به‌طوری‌که پی‌رنگ بسیار جدی داستان‌های جنایی به دستمایه شوخی با نویسندگان بزرگ تبدیل می‌شود.

در کتاب همه تابستان بدون فیس‌بوک، قصه‌ای فرانسوی از یک کارآگاه آمریکایی را می‌خوانیم که نام او آگاتا کریستی کریسپی است و شوخی از همین‌جا آغاز شده، چرا که خانم کارآگاه را به دلیل مشکلاتی که به بار آورده از نیویورک به نیو نیویورک (نیویورک جدید)، می‌فرستند، شهری که تنها یک خیابان دارد و هیچ جرمی در آن روی نمی‌دهد اما او با ماشینی که روی سقفش را با دونات شکلاتی تزیین کرده، پرده از راز این قتل برمی‌دارد.

کتاب همه تابستان بدون فیس‌بوک نوشته رومن پوئرتولاس با ترجمه ابوالفضل الله‌دادی در ۴۴۷ صفحه، از سوی انتشارات ققنوس، چاپ شده است.

شعرهای کاکتوسی

کتاب یک بغل کاکتوس، مجموعه ای از ۱۰۰ شعر طنز فارسی است که به کوشش امید مهدی نژاد، گردآوری شده است. این کتاب مجموعه‌ای از شعر طنز معاصر است که با نگاهی اجتماعی از ۵۹ شاعر جمع‌آوری‌شده و برای مخاطبان ادبیات غیرطنز هم جذابیت ویژه‌ای خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، در این کتاب شعرهایی از عمران صلاحی، کیومرث صابری فومنی (گل‌آقا)، سیدحسن حسینی، سعید نوری، منوچهر احترامی، ابوالفضل زرویی نصرآباد و ابوالقاسم حالت، خواهید خواند.

در مقدمه ارزشمند این کتاب، طنزنویس فقید، ابوالفضل زرویی نصرآباد به بررسی مفهوم طنز و بازشناسی تاریخچه شعر طنز در ایران می‌پردازد و ردّ پای آن را پیش از ظهور اسلام در ایران، تا انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی پی می‌گیرد.

نام یک بغل کاکتوس، برای این یادآوری انتخاب شده که کاکتوس‌ها، مثل ادبیات طنز زیبا و گزنده هستند.

کتاب یک بغل کاکتوس با گردآوری امید مهدی نژاد و مقدمه ابوالفضل زرویی نصرآباد در ۲۶۴ صفحه توسط انتشارات سپیده باوران به چاپ رسیده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.