یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۰

مروری بر آیین‌نامه رشته«ترجمه‌خوانی»جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت

پوستر جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان

مهلت شرکت در بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت، اندک اندک رو به اتمام گذاشته است و تا شروع مرحله دانشگاهی این جشنواره کمتر از دوهفته زمان باقی است؛ در این نوبت آیین‌نامه رشته «ترجمه‌خوانی» این دوره از جشنواره را مرور می‌کنیم.

به گزارش مفدا، مسابقات در رشته«ترجمه‌خوانی» یک مرحله‌ای و به این صورت است که شرکت‌کنندگان پس از ثبت‌نام در سامانه با توجه به شرایط مندرج در آیین‌نامه، نسبت به ضبط با کیفیت(صوتی و تصویری) تلاوت و ترجمه خود با هماهنگی دانشگاه اقدام می‌نمایند و پس از دریافت فایل‌ها توسط مرکز قرآن و عترت، ارزیابی شرکت‌کنندگان این رشته توسط داوران مبرز و کشوری، انجام می‌گیرد و سرانجام نتایج اعلام می‌شود.

تبصره: پس از داوری آثار در صورت لزوم ضمن دعوت از نفرات منتخب برای حضور در مرحله کشوری دعوت به عمل خواهد آمد.

محدوده آیات: سوره مبارکه یونس آیات ۵۷ تا ۶۶ بر اساس ترجمه استاد محمدمهدی فولادوند

شرکت کنندگان می‌بایست ابتدا هر آیه را تلاوت و سپس ترجمه آن را قرائت نمایند.

تبصره: منظور از تلاوت آیات به صورت ترتیل یا دکلمه می باشد.

آیین‌نامه و ضوابط داوری

الف ) فصیح خوانی متن عربی آیات (۲۰ امتیاز)

۱/الف – قرائت صحیح کلمات و اعراب (۱۲ امتیاز) : در این بخش به ازای هر غلط کلمه‌ای ۲ نمره، هر غلط اعرابی ۱ نمره و هر تپق ۵/۰ نمره کسر خواهد شد.

۲/الف – رعایت لهجه عربی (۲ امتیاز): مقصود از این بخش ادای صحیح صداهای کوتاه و کشیده و تنوین‌ها با لهجه عربی می باشد، که بطور کلی توسط داور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و متناسب با قرائت شرکت کننده، امتیازی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

۳/الف – رعایت میزان کشش صداهای کوتاه و کشیده (۲ امتیاز) : مقصود از این بخش رعایت صحیح میزان کشش صداهای کوتاه (معادل یک ضرب) و صداهای کشیده (معادل دو ضرب) می باشد، که بطور کلی توسط داور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و متناسب با قرائت شرکت کننده، امتیازی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

۴/الف – رعایت مخارج حروف (۴ امتیاز) : مقصود از این بخش ادای صحیح حروف دهگانه‌ای است که از نظر تلفظ با زبان فارسی متفاوت هستند، که بطور کلی توسط داور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و متناسب با قرائت شرکت کننده، امتیازی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

ب) قرائت صحیح ترجمه آیات (۸۰ امتیاز)

۱/ب – قرائت صحیح کلمات و رعایت جمله بندی‌های صحیح (۲۰ امتیاز) : در این بخش به ازای هر غلط کلمه‌ای و جمله‌بندی ناصحیح ۲ نمره و هر تپق ۱ نمره کسر خواهد شد.

۲/ب – فصاحت و گویش صحیح کلمات (۱۰ امتیاز) : مقصود از این بخش ادای صحیح کلمات از حیث اعراب مطابق با لهجه سلیس فارسی، وضوح و فصاحت کلمات، رعایت حق حروف و کلمات و استفاده بجا از سکوت می‌باشد، که بطور کلی توسط داور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و متناسب با قرائت شرکت کننده، امتیازی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

۳/ب – گویش صحیح کلمات و عبارات مطابق با لهجه سلیس فارسی (۵ امتیاز) : مقصود از این بخش ادای صحیح کلمات و عبارات مطابق با لهجه سلیس و روان فارسی است و شرکت کننده نباید دارای لهجه محلی و ... باشد، که بطور کلی توسط داور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و متناسب با قرائت شرکت کننده، امتیازی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

۴/ب – رعایت تکیه های صوتی(استرس و نبر صحیح کلمات) (۷ امتیاز) : مقصود از این بخش ادای صحیح کلمات از حیث رعایت آکسان ها و نبر کلمات مطابق با لهجه سلیس فارسی می باشد، که بطور کلی توسط داور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و متناسب با قرائت شرکت کننده، امتیازی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

۵/ب – القای معنا (۸ امتیاز) : در این بخش القای معنا از نظر رعایت جملات استفهامی، جملات خبری، جملات تعجبی و ... توسط شرکت کننده از سوی داور ارزیابی خواهد شد و به ازای هر مورد ناهمگونی ۱ امتیاز کسر خواهد شد.

۶/ب – طنین و زیبایی صدا (۵ امتیاز) : در این بخش طنین و زیبایی صدای شرکت کننده از سوی داور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و بطور کلی امتیازی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

۷/ب – وضوح و صافی صدا (۵ امتیاز) : در این بخش وضوح و صافی صدای شرکت کننده از نظر عدم گرفتگی و نداشتن خش و ناملایمی‌های صوتی از سوی داور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و بطور کلی امتیازی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

۸/ب – قدرت و حجم صدا (۵ امتیاز) : در این بخش قدرت، شدت و حجم صدای شرکت کننده از سوی داور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و بطور کلی امتیازی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

۹/ب – زبان حرکات بدن(۵ امتیاز) : در این بخش استفاده هدفمند و ماهرانه از حالات صورت، حرکات دست و سر برای القاء معنا از سوی داور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و بطور کلی امتیازی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

۱۰/ب – اجرای ممتاز (۱۰ امتیاز) : در این بخش از مجموعه اجرای شرکت کننده، میزان گیرایی، احساس، جذابیت و تأثیر گذاری اجراء بر مخاطبان از سوی داور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و بطور کلی امتیازی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

گفتنی است، ثبت‌نام در بیست‌ودومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت از نیمه دوم آبان‌ آغاز شده است و علاقمندان تا پنجم اسفندماه فرصت دارند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا نسبت به ثبت‌نام در این دوره از جشنواره قرآن و عترت  دانشگاهیان وزارت بهداشت اقدام کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.