یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸

به مناسبت هفته وحدت/اتحاد رمز پیروزی اسلام

آغاز هفته وحدت

فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت بیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد صلی الله علیه و آله بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

به گزارش مفدا، اختلافی که بین روایات اهل سنت و شیعیان درباره روز میلاد پیامبر اکرم(ص) بروز کرد، بهانه‌ای شد که حضرت امام خمینی(ره)، بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی ایران، فاصله بین این دو تاریخ را به‌عنوان «هفته وحدت» اعلام کنند.

پیام هفته وحدت این است که با دست اتّحاد و ذهن هوشیار، در سایه دستورات پیامبر خدا(ص) و عترت پاک آن حضرت، مجال از تفرقه افکنیِ بیگانگان بگیریم. باید میراث نبوت را پاس داریم تا به قهقرای جهل و ظلمت سقوط نکنیم.

پیام هفته وحدت این است که در سایه قرآن و سنت و سیره رسول اکرم صلی الله علیه و آله، وحدت و یکرنگی خود را حفظ کنیم. در سایه امامت و ولایت، صراط مستقیم را بپیماییم و جز در مقابل خدا و رسولش(ص) برای کسی سر خَم نکنیم.

در کارنامه درخشان پیامبر اکرم (ص) آثار بزرگی از تلاش و فعالیت‌های دقیق و عمیق برای هموار ساختن راه‌های وحدت و یک دلی و اتحاد و پیوستگی مسلمانان مشاهده می‌شود.

وحدت درکلام پیامبر

پیامبر اکرم (ص) سعی داشتند که اقوام و اقشار و ملل مختلف را به صورت  «‌پیکر واحد» با هم متحد و منسجم سازد و از هر گونه تفرق و تشتت باز دارند .

پیامبر اکرم در اندیشه، علم و عمل با تعصبات قومی و نژادی ( که مانع بزرگ اتحاد و به هم پیوستگی مسلمانان بود) مقابله و مبارزه ‌نموده و همواره به وحدت و عزت و مودت فرا می‌خواند و می‌فرماید:

«ایها الناس ان ربکم واحد وان اباکم واحد کلکم لادم وآدم من تراب «‌ان اکرمکم عند الله اتقیکم» لیس لعربی علی عجمی فضل الا بالتقوی»

«ای مردم ! پروردگارتان یکی است پدرتان هم یکی، همه شما فرزندان آدم هستید و آدم از خاک آفریده شده است عرب را بر غیر عرب هیچ فضیلت و برتری نیست، مگر به تقوا و پاکی.»

وحدت در کنار توحید عبادی :

در کلام رسول خدا اتحاد مسلمانان در کنار توحید عبادی قرار گرفته است.

«ان الله تعالی رضی لکم ثلاثاً وکره لکم ثلاثاً رضی لکم ان لا تعبدوا الا الله ولا تشرکوا به شیئاً و ان تعتصموا بحبل الله جمیعاً ولا تفرقوا ...»

«خداوند برای شما سه چیز را پسندیده وسه چیز را برای شما مکروه داشته است. برای شما رضایت دارد که مورد پرستش قرار ندهید مگر خدا را، هیچ چیز را شریک خدا قرار ندهید و اینکه به ریسمان خدا چنگ زنید و متفرق نشوید.» در روایت فوق اعتصام به حبل الله و اتحاد مسلمین در کنار توحید عبادی قرار گرفته است که خود این نشان از اهمیت اتحاد از منظر سنت است.

وحدت نشانه مسلمانی :

  رسول اکرم (ص) فرموده است : «من فارق جماعة المسلمین فقد خلع ربقة الاسلام من عنقه»

«هر کس از جمع مسلمانان فاصله بگیرد ریسمان اصلی ارتباط با اسلام را از گردن خود گسسته است.»

اتحاد و اجتماع مسلمانان به قدری مهم است که پیامبر اکرم خروج از اجتماع مسلمانان به مثابه خروج از اسلام قلمداد می‌نماید .

نیاز اسلام به وحدت :

در روایت دیگری از پیامبراکرم (ص) اتحاد و اجتماع مسلمانان به حدی عالی و در مرتبه بالا تصور شده که حیات اسلام و تداوم آن مرهون همگرایی مسلمانان قلمداد شده است.

«الاسلام احوج الی الجماعة من الجماعة الی الاسلام»

اسلام احتیاجش به جماعت، بیشتر از احتیاج جماعت به اسلام است.

باز حضرت فرموده است: «‌من فارق الجماعة شبراً فمات، میتةً جاهلیة»

«‌کسی که از جماعت مسلمانان دوری گزیند و آن گاه بمیرد، مرگ وی مرگ دوران جاهلیت است.»

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.