یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰

نماز جماعت در مسجد دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد + تصاویر

IMG_9827.jpg

نماز جماعت در مسجد دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد .

نماز جماعت در مسجد دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد.

به گزارش مفدا لرستان، ظهر یکشنبه نماز جماعت ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی حسینی نماینده ولی فقیه در دانشگاه و با حضور شماری از مسوولان، کارکنان و دانشجویان در مسجد دانشگاه برگزار شد.

نماز جماعت در روایات
۱- برتری نماز جماعت:

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «صلاة الجماعة افضل من صلاة الفرد بخمس و عشرین درجة؛ فضیلت نماز جماعت بیست و پنج برابر نماز فرادا می‌باشد».

۲. حکمت نماز جماعت:

امام رضا علیه السلام فرمود: «انما جعلت الجماعة لئلا یکون الاخلاص والتوحید والاسلام والعبادة لله الا ظاهرا مکشوفا مشهورا؛ علت تشریع نماز جماعت آن است که اخلاص و اسلام و توحید و عبادت برای خداوند متعال در معرض دید عموم و ظاهر و مشهور در میان مردم باشد».

۳- حضور در جمع و جماعت:

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «ان الشیطان ذئب الانسان کذئب الغنم یاخذ الشاة القاصیة والناحیة فایاکم والشعاب و علیکم بالجماعة والعامة والمسجد؛ شیطان گرگ انسان است، همانند گرگ گوسفندان که همیشه میش‌های دورافتاده و کناره‌گیر را می‌گیرد. پس، از دسته‌بندی‌ها (گروه‌گرائی و خط‌بازی) بپرهیزید و بر شما باد به حضور در جماعت و مجالس عمومی‌ و مسجد».

۴- بی‌اعتنائی به نماز جماعت:

امام باقر علیه السلام از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل می‌فرماید که حضرتش فرمود: «من سمع الندآء فلم یجبه من غیر علة فلا صلاة له؛ هر که صدای اذان جماعت را بشنود و بدون هیچ عذری اجابت نکند نماز ندارد (نمازش مقبول نیست)».

۵. کیفر ترک نماز جماعت:

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «لینتهین اقوام لایشهدون الصلاة او لامرن مؤذنا یؤذن ثم یقیم ثم امر رجلا من اهل بیتی - و هو علی علیه السلام - فلیحرقن علی اقوام بیوتهم بحزم الحطب لانهم لایاتون الصلاة؛ آنان که در نماز جماعت حاضر نمی‌شوند لازم است از این کار خودداری کنند وگرنه دستور خواهم داد مؤذن اذان و اقامه بگوید. آنگاه - پس از اقامه جماعت - یکی از اهل بیت خود را (که علی علیه السلام باشد) فرمان می‌دهم تا خانه‌های کسانی را که در جماعت حاضر نشده‌اند، با بسته‌های هیزم به آتش کشد».

۶. نماز جماعت، میزان شناسایی:

پیامبر گرامی ‌اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «ان سئلت عمن لم یشهد الجماعة فقل: لااعرفه؛ اگر درباره کسی که به نماز جماعت حاضر نمی‌شود از تو سؤالی نمودند، بگو من او را نمی‌شناسم».

اهمیت نماز جماعت
غیر از آثار فردی و اجتماعی نماز جماعت (که به آن‌ها اشاره خواهد شد) پاداش‌های عظیمی ‌برای آن بیان شده که در این جا به بعضی از روایات، اشاره می‌شود. از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده که: «من سمع النداء فلم یجبه من غیر علة فلا صلاة له؛[۱۴] نماز کسی که صدای اذان را بشنود و بی‌دلیل، در نماز جماعت مسلمانان شرکت نکند، ارزشی ندارد».

در حدیث، تحقیر نماز جماعت به منزله تحقیر خداوند بشمار آمده است: «من حقّره فانما یحقر الله».

شرکت دائم در نماز جماعت، انسان را از منافق شدن بیمه می‌کند.[۱۶] و برای هر گامی ‌که به سوی نماز جماعت و مسجد برداشته شود، ثواب و حسنه در نظر گرفته شده است.[۱۷]

همین که کسی برای شرکت در نماز جماعت از منزل خارج می‌شود یا در مسجد، در انتظار نماز جماعت بسر می‌برد پاداش کسی را دارد که در این مدت، به نماز مشغول بوده است.[۱۸]

تعداد حاضران در نماز جماعت، هر چه بیشتر باشد، پاداش آن بیشتر است. این کلام رسول خداست که فرمود: «ما کثر فهو احب الی الله».[۱۹] حدیث جالبی در بیان فضیلت نماز جماعت است که قسمتی از آن در رساله‌های عملیه هم ذکر شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.