سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹

بررسی مشکلات دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با حضور معاون وزیر بهداشت

نشست

نشست هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دیگر مسؤولان این معاونت و اعضای هیأت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه برگزار شد. در این نشست مشکلات و معضلات این دانشگاه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و راهکارهای عملی جهت رفع تنگناهای مطرح شده اتخاذ شد.

نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اعضای هیأت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه عصر روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه در سالن جلسات حوزه ریاست این دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این نشست، دکتر جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ضمن خیرمقدم به معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیأت همراه به واسطه بازدید از این دانشگاه و شرکت در جشن آغاز سال تحصیلی دانشجویان نو ورود، گفت: دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با بیش از ۴۷۰۰ دانشجو، یکی از دانشگاه‌های مهم کشور  به شمار می‌رود و یکی از مشکلات اساسی این دانشگاه فرسودگی و قدمت بالای خوابگاه‌های دانشجویی است.

آقا زاده با اشاره به ضرورت بازسازی و ترمیم خوابگاه‌های قدیمی «بوستان‏‏»،« شهید قلی پور » و «اسماعیل پور» اظهار کرد: کمبود فضای سرانه ورزشی این دانشگاه و نبود سالن‌های ورزشی مجهز برای تمرینات ورزشی و انجام فعالیت‌های تربیت بدنی‏ از مطالبات و خواسته‌های دانشجویان است که امید است سفر دکتر لاری به استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه‏، سبب تحولات خوبی در حوزه دانشجویی و فرهنگی دانشگاه شود.

وی با اشاره به مرزی بودن استان آذربایجان غربی و تعدد وجود اقلیت‌های مذهبی و دینی در این استان و به تبع آن در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه اظهار داشت: به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان و همجواری با مرزهای خارجی و برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی از جمله گرایش به موادمخدر، نیاز است با اختصاص بودجه لازم، امکانات ورزشی، رفاهی و خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه توسعه یابد.

وی ابراز امیدواری کرد به برکت حضور دکتر لاری معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت و هیأت همراه بتوان خیلی از مشکلات، مطالبات و خواسته‌های دانشجویان در بخش‌های «صنفی»، «رفاهی»،« فرهنگی» و «آموزشی» را رفع کرد.

در ادامه نشست معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گزارشی از عملکرد معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ارائه داد.

دکتر علی‌احمدآقاپور در ابتدای گزارش خود با اشاره به این‌که دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دارای ۴ هزار و ۸۰۰ دانشجو است، گفت: از این تعداد حدود ۲هزار نفر خوابگاهی هستند که در هفت خوابگاه اسکان داده شده‌اند که چهار خوابگاه برای دانشجویان پسر  است.

وی با اشاره به اینکه همه خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه ملکی هستند، اظهار کرد: در سال ۹۶ سه هزار و ۸۸۰ دانشجوی دختر و پسر از خوابگاه‌های دانشگاه بهره‌مند شدند که این رقم در سال گذشته به عدد سه هزار و ۴۶۳ نفر کاهش یافت. همچنین تعداد دانشجویان متقاضی خوابگاه در سال ۹۶ اعم از دختر و پسر سه هزار و ۸۸۰ نفر بود که این رقم نیز به سه هزار و ۴۶۳ نفر تقلیل یافت.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه همچنین آماری از شاخص‌های این معاونت در حوزه سلف سرویس دانشجویی، فضای خوابگاه دانشجویی، سرانه فضای اماکن ورزشی روباز و سرپوشیده و همچنین آماری از دانشجویان بهره‌مند شده از وام‌های دانشجویی ارائه کرد و آن را با سال‌های گذشته مقایسه کرد.

آقا پور‏، مجموع زیربنای فضای خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در سال ۹۶ را ۳۱ هزار و ۶۲ متر مربع عنوان کرد و گفت: این رقم در سال ۹۷ به ۲۹ هزار ۸۶۲ مترمربع رسید که این نشان از افزایش ظرفیت چشمگیر زیربنای فضای خوابگاهی طی مدت یک سال است. همچنین مجموع زیربنای فضای سلف سرویس دانشجویی دانشگاه در سال ۹۶ ، یک‌هزار و ۵۷۵ متر مربع بود که این رقم در سال ۹۷ نیز تغییری نکرد. ضمن اینکه مجموع زیربنای فضای ورزشی دانشگاه ۱۱ هزار و ۶۶۲ متر مربع است.

وی به وجود دو سلف سرویس دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه اشاره کرد و گفت: سلف ستاد و سلف سرویس دانشکده علوم پزشکی ( نازلو) به ترتیب با ۲۴۵ متر مربع و یک‌هزار و ۳۴۰ مترمربع آماده ارائه خدمات تغذیه‌ای به دانشجویان در سه وعده غذایی صبحانه، نهار و شام هستند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه همچنین آماری از تعداد جلسات شوراهای این معاونت در سال گذشته ارائه کرد و گفت: در سال گذشته در مجموع ۱۴ جلسه در قالب شورای تخصصی فرهنگی و اجتماعی و همچنین شورای نظارت بر انجمن‌های علمی برگزار شد که در این جلسات مجموعا ۶۳ مصوبه به تصویب رسید.

وی همچنین آماری از وام‌های دانشجویی اعطا شده به دانشجویان دانشگاه در سال گذشته ارائه کرد و گفت: در شش ماهه نخست سال گذشته ۳۷۴ فقره وام ضروری به ارزش ۲۳۴ میلیون تومان به دانشجویان اعطاء شد و همچنین در شش ماهه دوم سال گذشته تعداد ۶۲ فقره وام به واجدین شرایط به ارزش ۳۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعطاء شد.

آقاپور ضمن ارائه آماری از تعداد نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و سابقه فعالیت آنها، اظهار کرد: کانون‌های هلال احمر‏، فعالیت‌های جهادی، خیرین پیامبر اعظم(ص)، کانون موسیقی، کانون فیلم و عکس، کانون هنرمندان، کانون شعر وادب مولانا، انجمن علمی پزشکی و دندانپزشکی،انجمن دانشجویی علوم تشریح و بهداشت، انجمن علمی پیراپزشکی و پرستاری ومامایی، بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی دانشجویان وجامعه اسلامی دانشجویان از جمله نهادهای دانشجویی فعال این دانشگاه به شمار می‌روند که همه ساله به تناسب مناسبت‌های مختلف، فعالیت می‌کنند.

معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه همچنین به فعالیت حدود ۱۳ نشریه فعال دانشجویی در زمینه‌های علمی و فرهنگی اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار سال گذشته، تعداد ۱۳ نشریه فعال با موضوعات فرهنگی، علمی، اجتماعی، سیاسی، هنری، صنفی، پزشکی، اجتماعی و... در سطح دانشگاه فعالیت می‌کنند که تعداد شمارگان این نشریات از ۱۵۰ عدد تا بیش از ۷۰۰ عدد می‌باشد. نشریه یک گام فراتر، رویش، پویش، تغذیه‌ برای زندگی، نبض، اروم دارو، آرمان، باران، مفدا، مردمک و مسیر از جمله نشریات فعال دانشگاه علوم پزشکی ارومیه محسوب می‌شوند که هر کدام زیر نظر مدیرمسؤول مربوطه به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

در ادامه این نشست دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ضمن ابراز خوشحالی به دلیل حضور در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و بازدید از مراکز مختلف این دانشگاه گفت: خوشبختانه دکتر آقازاده ریاست دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با داشتن تجربه و سبقه خوب، وزنه‌ای کارساز  و مؤثر در این دانشگاه هستند که با داشتن تجربه زیاد و دانش کافی، به رفع مشکلات این دانشگاه کمک شایانی طی چند سال گذشته کرده‌اند و بدون شک داشتن چنین افرادی در هر دانشگاهی نعمتی بزرگ به شمار می‌روند.ایشان به لحاظ فکری انسانی بااخلاق، دلسوخته وتوانمند هستند و باعث افتخار است که در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه چنین فردی کارکشته و باتجربه، سکان هدایت چنین دانشگاه مهمی را برعهده دارد.

وی همچنین ضمن تشکر از «دکتر آقاپور» معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به دلیل فراهم آوردن بسترهای خوب جهت رفع مطالبات صنفی ودانشجویی دانشجویان این دانشگاه گفت: خوشبختانه وضعیت فرهنگی این دانشگاه مطلوب است و کسب رتبه‌های برتر در جشنواره‌های «بین‌المللی سیمرغ» و« قرآن و عترت» و« تیتر ۱۱» گواه این مدعاست که در این دانشگاه  نسبت به فعالیت‌های فرهنگی، کارهای پسندیده ای انجام شده است.

لاری به مشکل «کمبود سرانه فضای خوابگاهی» در خیلی از دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله دانشگاه علوم پزشکی ارومیه اشاره کرد و گفت: شما دانشجویان به عنوان متولیان نظام سلامت باید در فضای خوابگاهی مناسب و در خور شأن زندگی و امرار معاش کنید و تلاش داریم با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده و از طریق منابع مختلف مالی از جمله تسهیلات بانکی، مشکل خیلی از خوابگاه‌های دانشجویی را مرتفع کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید برای همیشه فکر اساسی جهت رفع مشکل خوابگاه در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کرد و تنها به فکر تعمیرات و بازسازی آن طی سال‌های مختلف نباشیم‏‏، اظهار کرد: تعمیرات و بازسازی خوابگاه‌های دانشجویی که معمولا همه ساله انجام می‌شود مستلزم هزینه‌های زیادی است و این هزینه‌های تحمیلی تبعات مالی زیادی برای دانشگاه ایجاد می‌کند، از این رو درصدد هستیم با تلاش مهندس رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت وهمچنین مهندس خدابنده لو مدیرکل دانشجویی این وزارتخانه‏ از طریق جذب تسهیلات مالی از جمله وام‏، اعتباراتی برای دانشگاه‌ها جهت احداث خوابگاه‌ تزریق کنیم.

لاری یکی از مشکلات مهم این دانشگاه را وجود دامداری در مجاورت سلف دانشجویی نازلو عنوان کرد و گفت: وجود این دامداری که متعلق به دانشگاه ارومیه است در کنار سلف دانشجویی‏، مشکلات زیادی برای دانشجویان فراهم کرده است و خیلی از دانشجویان بابت این فضا‏، معترض هستند که تلاش داریم با تعامل‏ با مسؤولان مربوطه این مشکل را رفع کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت همچنین بر لزوم صنعتی سازی سلف دانشجویی این دانشگاه تاکید کرد و گفت: موضوع صنعتی سازی آشپزخانه و سلف دانشجویی از اولویت‌های هر دانشگاهی به شمار می‌رود چرا که صنعتی‌سازی بر کیفیت طبخ غذا تاثیر بسزایی دارد و باعث صرفه‌جویی در منابع انسانی می‌شود.

وی یکی دیگر از اولویت‌های این دانشگاه را احداث خوابگاه برای دانشجویان متاهل ذکر کرد و گفت: خوابگاه متاهلان این دانشگاه با ظرفیت ۲۴ خانوار به دلیل فرسودگی خالی از سکنه و متروکه است که این موضوع را نیز در اولویت و دستور  کار قرار خواهیم داد. همچنین کفپوش مجتمع ورزشی شهید بهشتی نیز از کیفیت لازم برخوردار نیست و جزو مشکلات ومطالبات دانشجویان به شمار می‌رود که آن را نیز در دستور کار قرار می‌دهیم.

لاری گفت: من به عنوان معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت و همکارانم که چهارماه به این معاونت آمده‌ایم، هر کمکی که از دستمان برآید برای دانشجویان انجام خواهیم داد و من شخصا این مشکلات بخصوص موضوع «دامداری» و « صنعتی سازی سلف سرویس» را با وزیر محترم بهداشت در میان می‌گذارم و سعی‌ می‌کنم از ایشان منابع مالی لازم را جهت رفع مشکلات دانشگاه بگیریم.

همچنین در ادامه این  نشست مهندس بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ضمن ابراز تشکر از میزبانی مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از معاون وزیر و هیات همراه گفت: خوشحال هستم که در شهر ادیان مقارن با هفته وحدت در جمع شما مسؤولان دانشگاهی هستم و این حضور را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم حضور ما در این دانشگاه بتواند تحولاتی هر چند کوچک در بخش صنفی، رفاهی‏، فرهنگی و آموزشی دانشگاه داشته باشد.

وی به ظرفیت‌های بزرگ دانشگاه علوم پزشکی استان در زمینه‌های علمی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: دکتر آقازاده ریاست دانشگاه با سوابق علمی‏، اجرایی، پزشکی و مدیریتی طی سال‌های اخیر باعث تحولات شگرفی شده است و یکی از مشکلات این دانشگاه موضوع کمبود فضای سرانه خوابگاهی است که تلاش داریم آن را رفع کنیم.

رحیمی گفت: بدون شک توانمندی‌ها و قابلیت‌هایی که از دکتر لاری می‌بینم و پشتکار ایشان در زمینه‌های مختلف‏، این نوید را به شما عزیزان می‌دهیم که با تعامل یکدیگر‏‏ می‌توان گره از مشکلات باز کنیم و صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت نیز نهایت سعی خود را خواهد کرد که پیگیر موضوع مشکلات دانشجویان در زمینه‌ اعطای وام دانشجویی باشد.

رحیمی به مدیریت مشارکتی ارزنده در دانشگاه علوم پرشکی استان آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: این مدیریت ارزنده نیازمند حمایت ویژه دارد و صندوق رفاه دانشجویی حمایت‌های ویژه‌ای از مخاطبان و جامعه هدف خود خواهد کرد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در ادامه به ظرفیت‌های موجود در قانون بودجه و احکام دائمی جهت تأمین بودجه مورد نیاز ساخت خوابگاه‌های دانشجویی اشاره و راهکارهای عملی جهت تأمین منابع مالی از طریق استفاده از این ظرفیت‌های قانونی ارائه کرد.

وی در ادامه به دانشجویان نوید داد: از موسسات دانش بنیان و استارت آپ دانشجویی که در حوزه‌های تجهیزات و دارویی فعالیت می‌کنند، حمایت خواهیم کرد.

گفتنی است‏ سفر دو روزه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و استان آذربایجان غربی‏، بعد از جلسه هیات رئیسه این دانشگاه با دیدار مسؤولان وزارت بهداشت و دانشجویان فعال فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ادامه یافت و معاون وزیر بهداشت در شامگاه بیستم آبان ماه در جشن دانشجویان نوورود این دانشگاه شرکت کرد.

در ادامه این سفر‏ دو روزه‏، معاون وزیر بهداشت و هیات همراه صبح روز سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه به شهرستان خوی سفر کرده و از دانشکده علوم پزشکی این شهرستان بازدید می‌کنند.

مسؤولان وزارت بهداشت‏ عصر ۲۱ آبان ماه به شهرستان ارومیه بازگشته و از اماکن خوابگاهی‏، ورزشی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بازدید خواهند کرد.

در این سفر دو روزه، بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت‏، رحمان خدابنده لو مدیرکل دانشجویی، مهدی معماری مدیر روابط عمومی، دکتر سید عابدین حسینی مشاور و سید نصرت الله موسوی دبیر ستاد اردوهای جهادی دانشگاهی این وزارتخانه و مرتضی ده آبادی خبرنگار مفدا، معاون وزیر بهداشت را همراهی می‌کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.