سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵

دیدار معاون وزیر بهداشت با نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

دکتر سیما سادات لاری با نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در حاشیه دیدار یک‌روزه مسؤولان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دیدار کرده و به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

به گزارش مفدا ارومیه؛ در این نشست صمیمانه که بعدازظهر دوشنبه ۲۰آبان‌ماه در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه برگزار شد، دکترسیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت پس از شنیدن مطالبات و مشکلات دانشجویان عضو نهادهای دانشجویی، خطاب به فعالان نهادهای دانشجویی این دانشگاه، گفت: خوشحالم که روحیه مطالبه‌گری و پرسشگری در میان شما دانشجویان زنده است و فارغ از هرگونه نگاه سیاسی نیازهای واقعی دانشجویان را مطرح می‌کنید.

وی افزود: آن چیزی که در صحبت‌ها و بیانات شما فعالان نهادهای دانشجویی مبرهن و آشکار است، رعایت ادب‏،تواضع و آرامش خاص شما دانشجویان در بیان نیازها و دغدغه‌های‌تان است و این آرامش خاطر شما می‌تواند به حل مشکلات صنفی و رفاهی دانشجویان کمک کند.

لاری ادامه داد: از صحبت‌های شما کاملا مشخص است که شما به عنوان نمایندگان نهادهای دانشجویی، افرادی پخته، مطالبه‌گر و دغدغه‌مند هستید و همین هوش، دقت ونکته‌سنجی شما در نهادهای دانشجویی، برای ما خیلی ارزشمند است و ما در سفرهای اخیر خود به دانشگاه‌های علوم پزشکی و شنیدن مطالبات و حرف‌های دانشجویان‏، به نتایج ودستاوردهای خوبی می‌رسیم.

معاون وزیر بهداشت به مشکل بروکراسی اداری که معضل خیلی از ادارات و دستگاه‌های دولتی است، اشاره کرد و گفت: بروکراسی در جامعه ما یک معضل بوده و تبدیل به بیماری شده است اما باید به کمک همدیگر و بازبینی فرآیندهای اداری، این موضوع را در سطح دانشگاه‌ کمتر کنیم.

وی تصریح کرد:  بروکراسی اداری یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی است که در بیشتر نهادها و ادارات مانع افزایش بهره‌وری است که دست‌ و پای مجموعه را بسته است. این موضوع را حتماً در جلسه شورای فرهنگی دانشگاه مطرح خواهیم کرد که روندها و فرآیندهای غیرضروری را حذف کرده و دانشجویان را بدون دلیل در بند بروکراسی اداری گرفتار نکنیم.

لاری یکی از عمده مشکلات دانشگاه علوم پزشکی ارومیه را موضوع «پراکندگی فضاهای خوابگاهی و دانشگاهی» و به تبع آن «مشکلات ایاب و ذهاب» ذکر کرد و گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که اکثر شما عزیزان مطرح کردید، کمبود فضای فیزیکی لازم برای فعالیت فعالان نهادهای دانشجویی از جمله کانون‌های فرهنگی‏، تشکل‌های اسلامی، انجمن‌های علمی، شوراهای صنفی، انجمن‌های ورزشی و نشریات دانشجویی است. این موضوع بدون شک با مدیریت صحیح قابل رفع است و باید تلاش شود از فضاهای مرده و بلا استفاده، بهره‌ بیشتری برده شده و با تغییر کاربری آنها حداقل فضای فیزیکی را برای فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان و تمرینات آنان فراهم کرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خطاب به نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گفت: در مسیر مطالبه گری خود، خیلی جلوی مسؤولان گارد نگیرید. البته این بدان معنا نیست که در راستای احقاق حقوق ومطالبات خود بی‌تفاوت باشید، اما تا جایی که میسر است، اجازه‌دهید مسؤولان در حد توان و بضاعت خود چاره‌ای برای حل مشکلات بیندیشند و در این مسیر کمی واقع‌نگر باشید و پافشاری زیاد برای مطالبات خود نکنید چرا که شما از ارزش و منزلت خاصی برخوردار هستید و جزو نخبگان و سرمایه‌های علمی کشور به شمار می‌روید و باید با همفکری یکدیگر‏، این دغدغهها ومشکلات را مرتفع کنید.

لاری در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی، مناظرات سیاسی و افزایش آزادی‌بیان در چارچوب‌های قانونی در دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: مسؤولان فرهنگی دانشگاه باید فضای کرسی‌های آزاد اندیشی در محیط‌های دانشجویی را با دعوت از اندیشمندان و صاحبنظران توسعه دهند و شما دانشجویان نیز باید دغدغه‌مند در این کرسی‌ها و جلسات نظریه‌پردازی مشارکت فعالانه داشته باشید. وجود بستر آزادی بیان و بیان دیدگاه‌ها و عقاید دانشجویان، حق مسلم آنها است و برگزاری مستمر این مناظرات و تریبون‌های آزاد، به بلوغ فکری و تقویت قوای اندیشه دانشجویان کمک شایانی خواهد کرد.

وی گفت: اگر می‌خواهید دانشجویان مطالبه‌گر‏، خردورز و اندیشه مند باشید و بلوغ فکری واندیشه خود را افزایش دهید باید در قالب مناظرات سیاسی و کرسی‌های آزاداندیشی با دعوت از اندیشمندان، صاحب ‌نظران وسخنوران از طیف‌های مختلف‏، دانشجویان را از بی‌تفاوتی و تک‌بعدی بودن خارج کنیم و آنها را درمسیر اندیشه و تفکر هدایت کنیم.

لاری یکی از اولویت‌های این دانشگاه در حوزه صنفی و رفاهی را حل مشکل خوابگاه دانشجویان متاهل ذکر کرد و گفت: این دانشگاه تنها دارای یک خوابگاه متاهلان بوده که به دلیل فرسودگی و قدمت‏، خالی از سکنه شده است و این موضوع بخصوص برای دانشجویان متاهل ناخوشایند است از این رو حل مشکل این دانشجویان را در اولویت قرار می‌دهیم. ضمن اینکه مشکل کفپوش سالن ورزشی شهید بهشتی نیز یکی از دغدغه‌های مهم شما دانشجویان است که انشالله با پیگیری‌های لازم و کسب اعتبارات‏ لازم رفع خواهد شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر لزوم صنعتی‌سازی سلف سرویس دانشجویی تاکید کرد و گفت: بدون شک اگر طبخ غذا در این دانشگاه به طور کامل صنعتی شود به کیفیت غذا کمک می‌کند و ما تلاش می‌کنیم حداقل در گام نخست ۲۰ درصد طبخ غذا در این دانشگاه را صنعتی‌سازی کنیم. تراکم خوابگاه‌های دانشجویی، موضوع تغذیه‏، کمبود فضاهای فیزیکی برای نهادهای دانشجویی و... را به خوبی واقف هستیم و حضور ما در این دانشگاه به سبب رفع این مشکلات بوده است و من تا لحظه‌ای که در این معاونت هستم، نهایت تلاش خود را برای حل مطالبات شما عزیزان خواهم کرد و همه شما دوستان را درک می‌کنم چرا که بیش از ۲۴ سال در فضای دانشگاهی به کار و فعالیت مشغول هستم و به اهم مشکلات قشر دانشجویی واقف هستم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تاخیر در پرداخت کار دانشجویی فعالان نهادهای دانشجویی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: پرداخت کار دانشجویی تا سه ماه طبیعی است اما اگر از این مدت بیشتر شد قطعا نقصی در کار خواهد بود و این موضوع نیز با مشارکت مسؤولان دانشگاه حل شدنی است. البته دانشجویانی که مبادرت به فعالیت در نهادهای دانشجویی مستقل می‌کنند با عشق و علاقه به امر می‌پردازند و توقع دریافت کار دانشجویی ندارند چرا که پرداخت کار دانشجویی به نهادهای دانشجویی مستقل اجر زحمات آنها را ضایع و آنها را از مسیر اصلی منحرف می‌کند.

معاون وزیر بهداشت با ابراز خرسندی از تعامل خوب و سازنده‌ای که در میان دانشجویان عضو نهادهای دانشجویی به منظور رفع مشکلات و مطالبات صنفی و رفاهی وجود دارد، گفت: بسیار خرسندم که شما دانشجویان عزیز در قالب این نشست، منطقی، سنجیده و آزادانه به بیان نظرات و مطالبات خود و دیگر دانشجویان پرداختید.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به مشکل «کمبود فضاهای فیزیکی» در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه که توسط دانشجویان مطرح شده بود، اشاره کرد و گفت: «کمبود فضاهای فیزیکی» در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از جمله مشکلات بغرنج پیش‌روی مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه است که این موضوع منجر به «عدم اختصاص فضای اختصاصی» به نهادهای دانشجویی شده است اما امیدوارم بتوانیم راه حلی برای حل آن پیدا کنیم.

گفتنی است پیش از سخنان معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، تعدادی از فعالان نهادهای دانشجویی به ایراد سخنرانی پرداخته و مشکلات خود را با معاون وزیر بهداشت در میان گذاشتند.

از جمله موضوعات مطرح شده از سوی فعالان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در این نشست دانشجویی می‌توان به "کمبود فضاهای فیزیکی اختصاص داده شده به نهادهای دانشجویی، کمبود شدید خوابگاه‌های دانشجویی و مشکل فرسودگی آنها، کمبود فضاهای ورزشی و عدم تأمین نیازهای ورزشی دانشجویان، کمبود شدید بودجه اختصاص داده شده به فعالیت نهادهای دانشجویی، لزوم احداث خوابگاه دانشجویی به دلیل ظرفیت بیش از حد خوابگاه‌های دانشجویی و پرداخت کار دانشجویی" اشاره کرد.

وجود بروکراسی زائد اداری در حوزه فرهنگی دانشگاه، عدم توجه برخی از مسؤولان به قوانین موجود و برخورد سلیقه‌ای با موضوعات فرهنگی، لزوم به‌سازی و بازسازی خوابگاه‌های دانشجویی، عدم نور کافی و تهویه مناسب در خوابگاه‌ها، گرانی شهریه خوابگاه‌ها و عدم تناسب آن با خدمات ارائه شده به دانشجویان، افزایش غیر منطقی اسکان دانشجویان به‌ خصوص دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی، لزوم احداث خوابگاه استاندارد دانشجویی، توجه به موضوع ورزش در خوابگاه‌ها، لزوم تقویت و حمایت دانشجویان مدال‌آور المپیادهای ورزشی، ضعف در سیستم اینترنت دانشگاه و ضرورت اختصاص بودجه مستقل به فعالیت‌های نهادهای دانشجویی از دیگر موضوعات مطرح شده در حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بود.

گفتنی است که در این نشست بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی، دکتر سیدعابدین حسینی مشاور معاونت فرهنگی و دانشجویی، مهدی معماری مدیر روابط عمومی و سید نصرت‌الله موسوی دبیر ستاد اردوهای جهادی وزارت بهداشت، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را همراهی کردند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.