شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۷

نگاهی به بخش‌های مختلف جشنواره بین‌المللی سیمرغ

سیمرغ

جشنواره بین‌المللی «سیمرغ» به ایستگاه دهم رسید. این جشنواره با شعار "سالم زیستن، هنر است" در پنج بخش «هنرهای تجسمی به دبیری مرتضی دیباج»، «ادبی به دبیری عبدالجبار کاکایی»، «موسیقی به دبیری بابک زرین»، «فیلم به دبیری محمدمهدی عسگرپور» و «تئاتر به دبیری حسین پارسایی» فعالیت می‌کند.

به گزارش مفدا، این جشنواره در «بخش آزاد» ویژه دانشجویان، کارکنان، اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و جامعه پزشکی کشور، «بخش فرهنگ سلامت» ویژه دانشجویان تمام دانشگاه‌ها، مراکز و موسسات آموزش عالی کشور و «بخش بین‌الملل» با موضوع «فرهنگ سلامت» ویژه دانشجویان سراسر جهان برگزار خواهد شد.

جشنواره «سیمرغ» مانند دوره‌های گذشته اهدافی چون تقویت فضای پرنشاط و انگیزه فرهنگی و هنری در دانشجویان، کارکنان، اعضای هیئت علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور و جامعه پزشکی و جلب توجه به مسائل مهم جامعه و کشور و جهان از طریق فرهنگ و هنر و همچنین توسعه و تقویت مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی و هنری خصوصا در کانون‌های فرهنگی هنری به منظور تربیت چند بُعدی و فرهنگسازی سلامت با استفاده از ابزار هنر را دنبال می‌کند.

دهمین جشنواره بین‌المللی «سیمرغ» در بخش هنرهای تجسمی در رشته‌های خوشنویسی (نستعلیق، شکسته نستعلیق، ثلث، نسخ، معلی، نقاشی خط و خط تحریری)، طراحی، نقاشی، کاریکاتور، نگارگری، پوستر، عکاسی، مجموعه عکس، پی نما (کامیک استریپ) و صنایع دستی (مصنوعات فلزی، مصنوعات چوبی، فرش و گلیم، شیشه، سفال و سرامیک) برگزار می‌شود.  

فیلم کوتاه، مستند، انیمیشن، تیزر و نماهنگ از بخش‌های جشنواره بین‌المللی سیمرغ هستند که مانند سال گذشته برگزار می‌شوند و بخش فیلم کوتاه و انیمیشن نیز همچون سال قبل به شکل بین‌المللی برگزار می‌شود.

در بخش ادبی شعر کلاسیک، شعرنو، ترانه، داستان کوتاه، شعر طنز، نثر طنز و نثر ادبی را شامل می‌شود. بخش تئاتر نیز در رشته‌های تئاتر صحنه‌ای، تئاتر خیابانی، استندآپ کمدی، مجری‌گری، نمایشنامه‌نویسی و نمایشنامه‌خوانی و موسیقی نیز با بخش‌های گروه نوازی، گروه سرود، خوانندگی پاپ و آواز ایرانی در جشنواره حضور دارد.

تمام آثار ارائه شده به دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ ۴۶هزار و ۸۰۶ اثر است که بیشترین تعداد آن‌ها به بخش هنرهای تجسمی با ۳۱ هزار و ۹۰۰ اثر اختصاص دارد. از این میان ۲۵ هزار و ۷۱۱ اثر مربوط به بخش عکاسی، یک هزار و ۱۶۴ اثر مربوط به رشته‌های مختلف بخش خوشنویسی و ۲۳۷ اثر مربوط به بخش صنایع دستی است. ۲۹۴ اثر نیز به بخش‌ موسیقی شامل رشته‌های سرود، گروه‌نوازی، خوانندگی پاپ و آواز ایرانی مربوط است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.