سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳

گزارشی از اجراهای استندآپ کمدی در دهمین جشنواره سیمرغ؛

وقتی دانشجویان علوم پزشکی مخاطبان را روده‌بر کردند

جشنواره سیمرغ

بخش استندآپ کمدی دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ با شرکت ۲۳ اجرا کننده و با حضور شقایق دهقان، امیرحسین رستمی و سپند امیر سلیمانی، سه داور مطرح از فضای طنز حرفه‌ای کشور به مدت پنج ساعت در گرمای وجود دانشجویان علوم پزشکی در محوطه بیرونی پردیس تئاتر تهران و در سرمای هوا برگزار شد.

به گزارش مفدا، استندآپ کمدی یکی از طنزهای زیبایی است که با توانایی و مهارت اجرا کننده، می‌تواند برای دقایقی شادی و نشاط خاصی را به بیننده خود منتقل کند.

شاید کمتر این ایده به ذهن می‌رسید که روزی همان شوخ طبع‌های توانایی که در جمع‌های خانوادگی و دوستانه به نقل خاطرات خود با زبان زیبای طنز می‌پرداختند، امروز در حرفه‌ای از شاخه‌ طنز به نام استندآپ کمدی جای بگیرند، که هر اندازه فرد در بیان موضوع و اجرای متن خود به شکل طنز، مهارت بیشتری داشته باشد در این راستا موفق تر ظاهر شده است.

شاید مردم ایران، عرصه حرفه‌ای این رقابت را از فضای سیمای ملی در مجموعه طنز خندوانه دیده باشند، در دوره‌ای که استندآپ کمدی مسابقه اصلی این مجموعه بود و جوانان دانشجوی خوش ذوقی از دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی در این بخش شرکت کردند.

به گفته سپند امیر سلیمانی بازیگر توانمند سینما و تلویزیون و یکی از سه داور بخش استندآپ کمدی این دوره از جشنواره بین المللی سیمرغ، در همه جای جهان استندآپ چهار مقوله اساسی دارد. استندآپ مذهبی و سیاسی و یا جنسی و اجتماعی است. سه مورد اول را که ما نداریم؛ بنابراین استاندارد استندآپ‌مان نسبت به جهان چیزی حدود ۱۰ درصد است.

در هر صورت با همین محدودیت‌ها اما این بار برای من استندآپ کمدی در شکل نیمه حرفه‌ای و حدودی حرفه‌ای از سوی دانشجویان رشته‌های مختلف دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال اتفاق افتادن است.

دانشجویانی که پر شور و با حرارت بالا، متن‌های خود را آماده کرده‌اند و در حضور سه استاد جوان در حوزه طنز سینما و تلویزیون باید استندآپ کمدی خود را ارایه دهند.

در میان شرکت کنندگان که تعدادشان ۲۳ نفر است‏‏ تنها سه شرکت کننده خانم حضور دارند که این موضوع از سوی سپند امیر سلیمانی مورد انتقاد قرار می‌گیرد و می‌گوید: امید دارم در دور بعد تعداد شرکت کنندگان خانم و آقا برابر باشد.

در ادامه شرکت کنندگان یک به یک در پشت بلندگو قرار می‌گیرند و با متن‌هایی که قریب به اتفاق قوی هستند به ارایه استندآپ کمدی خود می‌پردازند.

صدای خنده حضار و سه داور در برخی اجراها ثانیه‌ای قطع نمی‌شود، موضوعی که دهقان به آن اعتراف می‌کند و برخی شرکت کنندگان را بی نهایت با نمک خطاب می‌کند.

در برخی استندآپ‌های ارایه شده فضا کمی به سمت بیان موضوعات حاشیه‌ای پیش می‌رود به نحوی که دهقان می‌گوید: برخی شوخی‌های مطرح شده در برخی استندآپ‌ها اصطلاحا پسرانه شده است و این موضوع مورد تایید امیر سلیمانی و رستمی نیز قرار می‌گیرد.

بعد از هر ارایه که حدود پنج دقیقه زمان می‌برد سه داور نظر خود را در خصوص نوع اجرا بیان می‌کنند و تلاش دارند نکاتی بیان کنند که به اجرای بهتر شرکت کننده کمک کند.

شرکت کنندگان بسیار خونسرد و قوی ظاهر می‌شوند و برخی دست در جیب به ارایه متن خود به شکلی قوی می‌پردازند‏ موضوعی که از سوی سپند امیر سلیمانی به طنز گرفته می‌شود و وی خطاب به فرد اجرا کننده می‌گوید: «شما جوری اجرا کردی که گویا این ما هستیم که منتظر اجرایت هستیم و شما از روی بی حوصلگی به ما افتخار دادی تا برایمان استندآپ اجرا کنی» و حضار با خنده این موضوع را تایید می‌کنند.

برخی شرکت کنندگان اصطلاحات پزشکی را مورد توجه قرار داده و گاه در میان اجرای خود از آن استفاده می‌کنند و گویی برخی از اصطلاحات نیز به دلیل استفاده در جای غیر خود بسیار خنده دار می‌نمایاند که این را از رشته پیوسته خنده حضار و گاه خنده همراه با تعجب آن‌ها می‌توان فهمید.

موضوعی که در ادامه امیر حسین رستمی به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: همزمانی خنده حضار با برخی موضوعات و اصطلاحات نشان می‌دهد هوش بالایی در میان ارایه دهندگان این نوع طنزها و حضار وجود دارد.

دهقان نیز در تایید این سخن می‌گوید: این نکته کاملا مشهود است که هوش و زیرکی بالایی در میان تیم ارایه دهنده و گیرنده استندآپ‌ها وجود دارد به نحوی که گاه داوران و به شخصه خود من از متن عقب می‌مانیم و در حالی که به دنبال هضم شوخی ارایه شده قبل هستیم، شوخی جدید ارایه می‌شود که این نشان می‌دهد شما همه خوب می‌دانید برای چه جمعی در حال ارایه استندآپ کمدی هستید.

یکی از شرکت کنندگان موضوع استندآپ خود را انتقادی نوشته است و نسبت به برخی مشکلات اقتصادی، نقد غیر مستقیم می‌کند. وی بی عدالتی در حوزه‌های مختلف جامعه را مورد توجه قرار داده و شکل گیری اختلاف طبقاتی را ناشی از بی عدالتی می‌داند آن جا که می‌گوید «کمدین بودن از سخت‌ترین کارهای دنیا است اما از کمدین بودن سخت‌تر آن  پدری است که هشت ماه حقوق نگرفته است و زمانی که می‌رود خانه‌اش مجبور است هم خودش بخندد و هم خانواده‌اش را بخنداند».

جمعیت از بیان این گونه هوشیارانه و ریزبینانه موضوعات روز جامعه به وجد آمده. در پایان این دانشجو از دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تشویق گسترده حضار روبه رو می‌شود به نحوی که سه داور نیز به احترام این اجرای زیرکانه، ایستاده و وی را تشویق می‌کنند.

امیر حسین رستمی در قسمت داوری این اثر می‌گوید: خدا را شکر این سرزمین جوان‌های مثل تو را دارد.

یکی از شرکت کنندگان که اجرای قوی به زبان مشهدی از خود به نمایش گذاشت به یک باره در میان صحبت شقایق دهقان که در حال بیان فنون اجرای وی بود اصطلاح طنز این بازیگر در سریال طنز ساختمان پزشکان را بیان می‌کند و می‌گوید«واقعا» و جمعیت با شلیک خنده به این موضوع واکنش نشان دادند که در ادامه دهقان نیز در میان خنده ناخواسته می‌گوید «واقعا» و فضا در خنده و شادی فرو می‌رود.

 دهقان دور زدن هوشمندانه برخی خط قرمزها را موجب زیبا شدن اجرای شرکت کنندگان دانست که در اجراهای مختلف این اتفاق رخ می‌دهد.

وی «شوخی خط قرمزی» را شوخی دم دستی دانست که می‌تواند خیلی جالب نباشد و بیان می‌کند: این گونه دور زدن‌ها در جای خود بسیار جذاب است.

رستمی نیز یکی از وجه تمایزهای استندآپ‌های اجرا شده تا این مرحله از کار را حرکت بسیار زیبا به سمت ممیزی‌ها می‌داند که در ادامه اجرا کننده با هوشمندی خود را از این فضا دور می‌کند.

وی برخی استندآپ‌ها را دارای شروعی قوی دانست و گفت: برخی اجراها قوی آغاز شدند و به یک باره خالی شدند به نحوی که داور متوجه تمام شدنش در ابتدای امر نمی‌شود اما برخی اجراها هر چه از ابتدای خود فاصله می‌گرفتند قوی‌تر شدند که این نیز از نکات برجسته کار بود.

دهقان در پایان یکی از اجراهای قوی می‌گوید: نقطه عطف اجرا، تاثیر گذاری آن است به نحوی که برخی اجراها تماشاچی را دست می‌اندازد و کار را به جایی می‌رساند از شوخی عقب می‌مانیم؛ برخی دیگر از اجراها بسیار پرشوخی است و حضار را از فهم اجرا عقب می‌اندازد و ما امروز به این سطح از شوخی نیاز داریم.

مجری این مراسم، استندآپ کمدین گذشته و برگزیده دو دوره جشنواره سیمرغ؛ سید احمد عسگری است که در خصوص جذابیت بخش استندآپ کمدی در جشنواره بین‌المللی سیمرغ می‌گوید: استندآپ کمدی مهجورترین رشته در جشنواره است اما با این وجود بیش از دیگر رشته‌ها مورد توجه است و یکی از  بهترین قسمت‌های جشنواره به شمار می‌رود.

دهقان نیز در تایید سخن عسگری گقت: در اجراهای این دوره جشنواره یک فضای دوستانه حاکم است که اصولا شرکت کنندگان، راحت اجرا می‌کنند به نحوی که اجراها در برخی موارد به شکلی است که گویا اجرا کننده در جمع دوستان خود در حال اجرا است که این جنس از اجراها بسیار دلنشین است.

رستمی نیز در تایید اجرای یکی از شرکت کنندگان گفت: طنز برخی اجراها بسیار آرام آرام انجام می‌شود و به اجرا جذبه می‌دهد و اجازه می‌دهد دانه کاشته شده رشد کند و به نبوغ برسد.

بخش اول اجراهای استندآپ کمدی در قسمت آزاد به پایان می‌رسد در حالی که ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه را نشان می‌دهد.

با شقایق دهقان به گفت‌وگو می‌نشینم در حالی که در جمع علاقمندان خود بی وقفه در حال چرخیدن به چپ و راست و قرار گرفتن در قاب سلفی‌ها است.

وی در خصوص اجراهای ارایه شده در بخش آزاد استندآپ کمدی دهمین دوره از جشنواره بین‌المللی سیمرغ، بیان داشت: من در این جشنواره دو سال قبل حضور داشتم، در همان زمان نیز سطح اجرای دانشجویان برایم خیلی شگفت انگیز بود نکته جالب این‌که در طول این دو سال تغییر عجیبی در شرکت کنندگان دیده شده است که کیفیت و نوع اجرا را بسیار ارتقا داده است.

دهقان در خصوص توانایی دانشجویان علوم پزشکی در حوزه هنر به خصوص استندآپ کمدی، خاطر نشان کرد: اجراها بسیار مسلط و حرفه‌ای ارایه شد و این سطح از توانایی منافاتی با دانشجوی علوم پزشکی بودن ندارد. هجمی از هوش و سواد پشت اجراها وجود داشت که کمتر از این نیز از دانشجویان علوم پزشکی انتظار نمی‌رود. البته جو حاکم نیز تاثیر گذار است، تماشاچیان به راحتی شوخی‌های ارایه شده را به اصطلاح می‌گیرند و با حمایت و خنده خود به تبادل انرژی با اجرا کننده می‌پردازند.

این بازیگر طنز سینما و تلویزیون در خصوص وجود برخی متن‌های ممیزی که در عین خنده‌دار بودن با هوشمندی بیان می‌شدند، گفت: ای کاش زمانی برسد که فضایی داشته باشیم که بدانیم همه چی شوخی است و این که بدانیم برخی موارد را که می‌گوییم «خط قرمز» و نمی‌شود در تلویزیون در مورد این موارد صحبت کرد در حقیقت یک مجموعه شوخی است.

وی بیان داشت: این ممیزی‌ها موجب می‌شود اجرا و متن شوخی محدود شود که در نهایت نبوغ و خلاقیت هنرمند را زیر سؤال می‌برد. امید دارم یک روزی به این جا برسیم که رسانه ملی بتواند بپذیرد ما صرفا می‌خواهیم شوخی کنیم و قصد بی احترامی نداریم.

در ادامه این بخش با زهرا رزاقی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و یکی از خانم‌های شرکت کننده در این دوره از استندآپ کمدی در بخش آزاد جشنواره گفت‌وگو می‌کنم.

وی در خصوص سطح اجراهای ارایه شده می‌گوید: سطح اجراها بسیار بهتر از قبل شده است به نحوی که سطح رقابت‌ها میلیمتری است و این کیفیت بالا در اجراهای ارایه شده کمی غافلگیر کننده بود.

وی در خصوص تعداد اندک شرکت کنندگان خانم بیان داشت: سال گذشته خانم‌ها قوی‌تر ظاهر شدند، اما امسال تنها سه شرکت کننده خانم (دو نفر بخش آزاد و یک نفر بخش سلامت) در استندآپ کمدی شرکت کردند که فکر می‌کنم باید این مورد در سال آینده مورد بازنگری قرار گیرد.

رزاقی بیان داشت: انتخاب افراد برگزیده در این دوره کار بسیار سختی است اما در مجموع این اجراها است که بسیار قوی در حال انجام است این دانشجویان می‌توانند به زیبایی اجرا کنند و حتی حرفه‌ای‌های کشور باشند.

این فعال دانشجو در توصیه به دانشجویان علاقمند در حوزه استندآپ گفت: در استندآپ، نوشتن خیلی مهم است، زمانی است که یک موضوع در ذهن مانند جرقه ایجاد می‌شود و شما می‌توانید با چاشنی طنز این موضوع را در استندآپ وارد کنید. من برای استندآپ اجرا شده ۱۰ جلسه با یک استاد قوی کار کردم و اجرا و متن را چکش کاری کردم که در نهایت بسیار مورد توجه داوران قرار گرفت.

 امیر حسین رستمی را در خم و پیچ پله‌های محل استراحت پیدا می‌کنم و با وی به گفت‌وگو می‌نشینم.

وی از دیده شدن این گونه استعداد دانشجویان ابراز خرسندی کرد و گفت: در دوران دانشجویی ما این فضا اصلا وجود نداشت و حالم خوب می‌شود که می‌بینم امروز دانشجویان این گونه گرد هم جمع شده‌اند و نبوغ خود را نشان می‌دهند.

رستمی در خصوص اجراهای انجام شده در بخش آزاد بیان داشت: متن‌ها اغلب تکراری بود اما اجراها بسیار قوی و خوب بود و همین امر استندآپ‌ها را زیباتر می‌کرد. این  دانشجویان پتانسیل این را دارند که به صورت حرفه‌ای استندآپ را دنبال کنند.

این بازیگر طنز سینما و تلویزیون در خصوص میزان مهارت دانشجویان علوم پزشکی در حوزه هنر، خاطر نشان کرد: یک هنرمند اساسا می‌تواند شغلش هنر نباشد و یک پزشک هنرمند باشد. هنر می‌تواند شامل هر کسی باشد اما اگر این فرد بخواهد تخصصی کار کند، باید کار اصلی خود را ترک کند. نکته مهم این‌که استعدادهایی که در این اجراها دیده شده است خیلی می‌تواند بهتر از ما باشد.

علیرضا خرم زاده؛ دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی بابل در خصوص حضور خود در این دوره از جشنواره در بخش استندآپ کمدی گفت: سومین دوره است در جشنواره شرکت می‌کنم و سابق بر این در بخش سلامت سال گذشته مقام سوم را کسب کردم.

وی ادامه داد: اجراهای دیگر دوستانم بسیار خوب و در سطح بالا بود؛ به نحوی که سال قبل از ۱۵ اجرا این تعداد اجرای خوب نداشتیم که امسال در ۲۳ اجرا قریب به اتفاق قوی بوده‌اند.

این فعال دانشجو در توصیه به دانشجویان علاقمند جهت شرکت در بخش استندآپ جشنواره بین‌المللی سیمرغ گفت: تمرین نوشتن، تبدیل خاطرات روزمره به متن و اجرای خوب در استندآپ خیلی مهم است. باید در جمع‌های دوستانه تمرین کرد و مدام نوشت، این نوشتن خیلی مهم است. من از زمانی که نتایج راه یابی‌ام به مرحله کشوری مشخص شد درگیر اجرای کشوری خود بودم و حدود سه هفته به شکل قوی روی اجرای خود کار کردم.

خرم‌زاده در خصوص شوخی‌هایی با عبور از ممیزی‌ها گفت: اجرای متن شوخی خارج از عرف، مهارت نیاز دارد و این غیر مستقیم بیان کردن این شوخی‌ها است که موجب خنده است. شوخی هوشمندانه کار آسانی نیست.

در ادامه به گفت‌وگو با صادق قمری؛ دانشجوی رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی خرم آباد می‌پردازم.

وی در خصوص اجرای خود بیان داشت: اجرایم آن گونه که دوست داشتم انجام شد اما رقبای بسیار قوی دارم و امید دارم در این سطح رقابت بتوانم موفق شوم و رتبه‌ را کسب کنم.

این فعال دانشجویی در خصوص سطح اجراهای ارایه شده در بخش آزاد بیان داشت: کیفیت اجرا و متن‌ها بسیار خوب بود و فکر می‌کنم در بخش استندآپ پیشرفت قابل توجهی در جشنواره دیده می‌شود. من تا کنون دو دوره در جشنواره و در بخش استندآپ شرکت کردم؛ در دور قبل در بخش مقدماتی رد شدم اما امید دارم در این دوره به فینال راه پیدا کنم.

قمری در خصوص میزان تلاش خود در ارایه استندآپ در مرحله کشوری جشنواره سیمرغ گفت: یک ماه در نوشتن متن و اجرا وقت گذاشتم و در نهایت به خوبی کار انجام شد. کتاب‌هایی در خصوص استندآپ وجود دارد که علاقمندان می‌توانند نکات خوبی از تجربیات حرفه‌ای‌های این رشته در این کتاب‌ها پیدا کنند. البته دیدن اجرای دیگران نیز بسیار تاثیر گذار است. به نظر من برگزاری این جشنواره خیلی عالی است و من خیلی خوشحالم که در دوران دانشجویی خود در این جشنواره شرکت کرده‌ام.

در ادامه و در ساعت ۱۸ بخش دوم استندآپ کمدی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و دیگر دانشگاه‌های کشور با پرداختن به موضوعات سلامت به اجرا در می‌آید.

اولین نفر در این بخش موضوع استندآپ خود را به سیگار و رواج این پدیده در میان جوانان اختصاص داده است و به زیبایی این موضوع را به چالش می‌کشد. در پایان کار سپند امیر سلیمانی با بیان این که من ۲۰ سال بود که روزی سه پاکت سیگار می‌کشیدم و اکنون سه سال است که سیگار را ترک کرده‌ام از اجرای انجام شده، تقدیر می‌کند.

در حالی که از شدت سرما ادامه کار کمی سخت نشان می‌دهد و دانشجویان و تیم داوری با روحیه کار خود را ادامه می‌دهند به گفت‌وگو با سید میلاد رستمی؛ دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی بابل که در خصوص سیگار اجرایش را به پایان رساند، می‌پردازم.

وی در خصوص اجرای خود بیان داشت: من برای اولین بار در این جشنواره و در این رشته شرکت کردم و متن ارایه شده زاده ذهن خودم بود که به آن چاشنی طنز دادم.

این فعال دانشجویی در پایان بیان داشت: استندآپ در این سطح در وزارت بهداشت بسیار قوی و خوب برگزار می‌شود، به نحوی که نمی‌توان تشخیص داد چه اجراهایی در جمع پنج اجرای برگزیده و راه یافته به فینال خواهند بود.

گزارش از: مریم کردستانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.