سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۲

نفر اول رشته استندآپ کمدی دهمین جشنواره سیمرغ؛

آدم می‌تواند با طنز هم پرستیژ داشته باشد/ پزشک خوش‌اخلاق موثرتر خواهد بود

مصاحبه اسفندیاری

علی فریادی دانشجوی سال چهارم رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز است. نفر اول رشته استندآپ کمدی دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ که پس از یک اجرای بسیار جذاب در مرحله فینال، داوران به احترام او از جا بلند شدند و تحسینش کردند. او معتقد است خشمگین و عبوس بودن و چهره تلخ داشتن پرستیژ نمی آورد، آدم می‌تواند با طنز هم پرستیز داشته باشد و یک پزشک خوش اخلاق در درمان موفق‌تر و موثرتر است.

علی فریادی دانشجوی سال چهارم رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز است. نفر اول رشته استندآپ کمدی دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ که پس از یک اجرای بسیار جذاب در مرحله فینال، داوران به احترام او از جا بلند شدند و تحسینش کردند.

این دانشجوی طناز در گفتگو با مفدا در پاسخ به این سوال که قریحه طنازی را از کجا آورده است، گفت: من هر چیز با مزه‌ای به ذهنم می‌رسد، می‌گویم. این قریحه طنز از کودکی در من بوده و همیشه خندیدن مردم را دوست داشته‌ام وخنداندن دیگران حس خوبی به من می‌دهد، بنابراین حاضرم هر کاری بکنم که دیگران بخندند.

فریادی که مضمون استندآپ کمدی‌اش در مرحله آخر مسابقات، مضامین اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و علمی داشت، در توضیح شیوه اجرای طنزش اظهار داشت: وقتی یک ایده شوخی به ذهنم می‌رسد، سعی می‌کنم از آن مدل شوخی در قالب‌ها و حالت‌های مختلف استفاده کنم. معمولا این نکته را می‌سنجم که ایده‌ای که در یک لحظه به ذهنم رسیده در آن موقعیت در چه قالبی خوشایندتر است. نکته مهم دیگر شیوه اجرا، مکس‌ها، آکسان‌ها و اکت‌های حین اجراست که به دل می‌نشیند و فقط ایده و متن نیست که تاثیرگذار است. من سعی می‌کنم از همه این امکان‌ها برای جذاب‌تر کردن کار استفاده کنم.

نفر اول رشته استندآپ کمدی جشنواره سیمرغ در ادامه توضیح داد: تا به حال مطالعه‌ای در زمینه طنز و حتی اجرایی در این زمینه نداشته‌ام. وقتی دوستانم به من خبر دادند که می‌توانم در جشنواره سیمرغ شرکت کنم، متنی نوشتم و روی آن کار کردم تا برای شرکت در جشنواره آماده شود. یک ایده به ذهنم رسید و شوخی‌هایی روی آن سوار کردم. به نظر من اگر آدم باور داشته باشد که موضوعی با نمک است به راحتی می‌تواند دیگران را با آن ایده بخنداند به شرطی که اعتماد به نفس داشته باشد.

وی که برای نخستین بار در جشنواره سیمرغ حضور می‌یابد، خاطر نشان کرد: علاوه بر بخش استندآپ کمدی در بخش فیلم هم شرکت کرده‌ام. امیدواریم دانشگاه بودجه و ظرفیت لازم را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم بیشتر کار کنیم و دانشجویانی بیشتری را برای بروز استعدادشان ترغیب کنیم. من و علیرضا حق‌کیش که دیگر شرکت کننده بخش استندآپ کمدی جشنواره است، قصد داریم جشنواره استندآپ کمدی را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار کنیم و از استعدادهای دانشگاه رونمایی کنیم. به نظر من دانشجویان تبریزی و کلا ترک‌ها نمک خاصی دارند و در این زمینه می‌توانند بدرخشند. چیزهای زیادی هست که ما باید یاد بگیریم تا بتوانیم به دیگران هم یاد بدهیم.

فریادی در ادامه اضافه کرد: با اینکه علیرضا حق کیش در دور اول استند آپ کمدی حذف شد اما به کل تیم تبریز خیلی کمک کرد و در نوشتن متن‌های ما و اضافه کردن شوخی به متن‌ها نقش زیادی داشت. من مدیونش هستم و همینجا از او تشکر می‌کنم.

این دانشجوی رشته پزشکی درباره اهمیت خوش اخلاق بودن پزشک و تاثیرش بر روند درمان توضیح داد: در پزشکی ارتباط برقرار کردن با مریض شرط اصلی است، پزشکی که بداخلاق است و با حوصله به بیمار گوش نمی‌دهد، نمی تواند درمان درستی انجام دهد چون مریض نمی‌تواند هر چیزی را به راحتی با او در میان بگذارد. اما پزشکی که خوش اخلاق است و می‌داند چطور حرف را از مریض بکشد، می‌تواند شرح حال خوب و درمان مناسب تجویز کند و موثرتر خواهد بود؛ چنین پزشکی بازار کار بهتری دارد، مریض‌ها در مطب او می‌خندند و حال روحی خوبی پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: به نظر من خشمگین و عبوس بودن و چهره تلخ داشتن پرستیژ نمی آورد، آدم می‌تواند با طنز هم پرستیز داشته باشد؛ به موقع شوخی کند به موقع اخم کند و هر رفتاری را به جای خود بروز دهد. آدم می‌تواند همزمان که می‌خنداند پرستیز خود را هم حفظ کند؛ لزوما این طور نیست که هر کس می‌خندند سبک است و پرستیژش پایین می‌آید. خیلی راحت می‌شود با مردم ارتباط برقرار کرد و پرستیز کاری خود را هم حفظ کرد.

این دانشجوی رشته پزشکی در پایان درباره جشنواره بین‌المللی سیمرع اظهار کرد: به نظر من جشنواره سیمرغ المپیک فعالیت‌های فرهنگی در عرصه دانشگاه است. هر ورزشکاری تلاش می‌کند که به المپیک که بالاترین سطح مسابقات ورزشی به غیر از فوتبال است برسد؛ جشنواره سیمرغ هم این جایگاه را در زمینه هنر دارد. سطح اجراها در همه رشته‌ها فوق‌العاده خوب بود و به عقیده من نمی‌توان بالاتر از این جشنواره را در عرصه دانشگاهی برگزار کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.