پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲

وزیر بهداشت در دومین مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی سیمرغ؛

لطافت و ظرافت و هنر را با علم پزشکی بیامیزید/ هنر زبان گفتمان زیبائی است

1

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دومین مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی سیمرغ، خطاب به دانشجویان شرکت کننده در این جشنواره، گفت: اگر در ایام دانشجویی لطافت و ظرافت و هنر را با علم پزشکی بیامیزید، ماندگار می‌شوید. زمختی جزو هنر نیست و بزرگان ما با لطافت سخن گفته‌اند. هنر زبان گفتمان زیبائی است و این یکی از مهمترین رازهای هنر است.

به گزارش مفدا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه ۲۹ آبان‌ماه در دومین مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی سیمرغ با ابزار خوشحالی از حضور در بین اهالی هنر و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، عنوان کرد: از همه دانشجویان، معاون فرهنگی و دانشجویی و همکارانشان و تمام هنرمندان حاضر در این مراسم که به عنوان پیشتازان این عرصه حضور دارند، تقدیر و تشکر می‌کنم. من هر وقت خنده و شادی را در چهره شما می‌بینم خوشحال و هر وقت اندوه را در چهره‌های شما می‌بینم به شدت متأثر می‌شوم. امیدوارم که دل‌هایتان همیشه خندان باشد. دلخوشی ما این است که دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی ابعاد ظریف هنر را تقویت کنند و در کنار تحصیل بزرگان سرزمین‌مان را بشناسند.

وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت توجه به فرهنگ ‌و هنر در دوران دانشجویی، اشاره کرد: من در زمان دانشجویی اولین کتاب شعر خودم را منتشر کردم. تئاترهای سنگینی مانند «استثنا و قاعده»، «برتولت برشت» و «چهار صندوق» بهرام بیضایی را روی صحنه بردم. در آن زمان که در اصفهان مشغول تحصیل بودم اساتید موسیقی کشور مانند استادان حسن کسایی، جلیل شهناز، طاهرزاده و تاج اصفهانی را شناختم. شما دانشجویان نیز قدر این ایام را بدانید.

وی اضافه کرد: اگر در این ایام لطافت و ظرافت و هنر را با علم پزشکی بیامیزید، ماندگار می‌شوید. زمختی جزو هنر نیست و بزرگان ما با لطافت سخن گفته‌اند. هنر زبان گفتمان زیبائی است و این یکی از مهمترین رازهای هنر است.

وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت هنر و بهره‌وری توأمان از علم و فرهنگ، بیان کرد: هنر باید آیینه تمام نمای دوران خودش باشد. یعنی هنر برای مردم و در کنار مردم باشد. افراد بسیاری زبان مردم بودن را با عوام‌گرایی اشتباه می‌گیرند. نمونه خوب آیینه دوران و زبان مردم بودن حافظ است.

نمکی هنر را در پیوند با ادب و اخلاق دانست و گفت: هنر آمیخته به اخلاق است و به قول سعدی: اقوام روزگار به اخلاق زنده‌اند. هنر دور از اخلاق هنر ماندگاری نیست. امیدوارم از این جشنواره با دل خوش به شهر و دیارتان بروید و به عنوان پیام‌آوران هنر با دستی پرتر به یازدهمین جشنواره سیمرغ برگردید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان شعری از سروده‌های خودش را به هنرمندان و حاضران در این مراسم تقدیم کرد. مطلع این شعر بدینگونه است: پاییز بود و نم‌نم باران گرفته بود/ راه گلو ز بغض فراوان گرفته بود...

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.