دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲

آغاز به کار برنامه پودمانی مجازی آموزش پزشک خانواده/برگزاری ۷۳ درصد آزمون‌ها به صورت الکترونیکی

پزشک خانواده

معاون آموزشی وزارت بهداشت در مراسم آغاز به کار برنامه پودمانی مجازی آموزش پزشک خانواده، با تاکید بر اینکه حدود ۷۳ درصد آزمون‌های گروه علوم پزشکی به طور مجازی برگزار می شود، گفت: این روند تا پایان سال افزایش می‌یابد.

به گزارش مفدا، دکتر باقر لاریجانی امروز در مراسم افتتاح برنامه پودمانی مجازی پزشک خانواده که در دانشگاه علوم پزشکی مجازی برگزار شد، دوره  پودمانی مجازی را یکی از مهمترین بسترهای پزشک خانواده دانست و گفت: این دوره می تواند با مجموعه عظیم شبکه خدمات بهداشتی درمانی کشور مرتبط باشد. همچنان که در حال حاضر ۶۷ مرکز دولتی و ۹۰ مرکز غیردولتی در حوزه آموزش پزشکی با حدود ۲۰۰ هزار دانشجو و ۲۰ هزار عضو هیات علمی فعال هستند و مجازی سازی می تواند ارتباط دانشگاه ها را با هم گسترش دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه نگاه سیستماتیک به اسناد بالادستی کشور نشان می دهد که برای دانشگاه ها یک نقشه راه مشخص وجود دارد که می تواند با آینده نگاری پاسخگوی نیاز جامعه باشد، تاکید کرد: مجازی سازی پزشک خانواده یک نیاز ملی برای تربیت پزشکان عمومی است و با توجه به اینکه در بسیاری از نقاط دنیا مسیر تربیت پزشک خانواده یک مسیر طولانی بوده، بنابراین ما سعی داریم با مجازی سازی این مسیر را کوتاه تر کنیم.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان اینکه ۱۵ هزار پزشک در حوزه بهداشتی فعال هستند،‌اظهار کرد: اکنون ۱۵۰۰ پزشک در دوره پودمانی پزشک خانواده ثبت نام کرده‌اند و آموزش می بینند. نکته مهم آموزش پودمانی حضور افراد در محل کار خودشان است و نیازی به جدا شدن محل کار نیست.

وی با اشاره به اجرای آمایش سرزمین در دانشگاه های علوم پزشکی گفت: سایر دستگاه های کشوری نیز می توانند از آمایش به نحو مطلوبی استفاده کنند. ضمن اینکه از هر ۱۲ عضو هیات علمی علوم پزشکی یک نفر پروژه خارج از دانشگاه دارد و ۱۰۰۰ شرکت دانش بنیان در دانشگاه های علوم پزشکی راه اندازی شده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به امضای سند ملی نیروی انسانی مورد نیاز بخش سلامت با مناطق ۱۰ گانه آمایشی خاطر نشان کرد: ما نگران این هستیم که افرادی خارج از حوزه آموزش پزشکی در برآوردهای نیروی انسانی دخالت کنند اما خوشبختانه با تدوین سند ملی، نقشه راه دانشگاه ها مشخص شده است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با اشاره به تایید آموزش پزشکی عمومی در ایران از سوی فدراسیون بین المللی آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: بازنگری برنامه های آموزشی متناسب با مناطق آمایشی در حال انجام است و بیش از ۸۵ ماموریت ویژه نیز به دانشگاه ها واسپاری شده است.

به گفته وی، در حال حاضر ۷۳ درصد آزمون های گروه علوم پزشکی به صورت مجازی برگزار می‌شوند و با توجه به راه اندازی مراکز سنجش در مناطق ده گانه آمایشی تمرکززدایی از تهران در آزمون های ملی در حال انجام است.

لاریجانی از ابلاغ فرآیند اعتباربخشی به دبیرخانه های تخصصی از جمله علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی خبر داد و گفت: وزیر بهداشت این فرآیند را ابلاغ کرده است و مسیر ارزیابی و اعتباربخشی رشته های تخصصی حوزه علوم پایه پزشکی، بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی مشخص شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۷۲ دستیار تخصصی پزشک خانواده در ۸ دانشگاه داریم که این افراد می توانند به عنوان لیدرشیپ آموزشی برای برنامه پودمانی پزشک خانواده فعالیت کنند.

لاریجانی در خصوص محتوای الکترونیک پودمانی پزشک خانواده نیز گفت: این دوره تمامی موضوعات مورد نیاز برای پزشک خانواده از جمله مبانی سلامت کودکان، نوجوانان، جوانان و میانسالان و همچنین بار بیماری ها، عوامل خطرساز و سلامت بارداری را شامل می شود و ۲۰۰ نفر از اعضای هیات علمی به عنوان معلم الکترونیک در این دوره پودمانی با دانشگاه علوم پزشکی مجازی همکاری می کنند.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم برنامه پودمانی مجازی آموزش پزشک خانواده با حضور دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت در محل دانشگاه علوم پزشکی مجازی آغاز به کار کرد.

در این برنامه ۱۵۰۰ پزشک عمومی در عرصه شبکه خدمات بهداشتی درمانی کشور به صورت آنلاین و از راه دور برنامه پودمانی آموزش خود را ابتدا به صورت تئوری و بعد به صورت عملی طی می‌کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.