چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸

دیدار معاون وزیر بهداشت با نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم

دیدار معاون وزیر بهداشت با نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم

نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم در حاشیه دیدار یک‌روزه مسؤولان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی قم، با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دیدار کرده و به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

به گزارش مفدا، در این نشست صمیمانه که صبح روز چهارشنبه ششم آذرماه در دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت پس از شنیدن نظرات و مشکلات دانشجویان عضو نهادهای دانشجویی این دانشگاه، خطاب به آنها گفت: خیلی خوشحال هستم که امروز در پایتخت مذهبی کشور و در جمع شما دانشگاهیان و مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی قم حضور دارم. امیدوارم این سفر یک‌روزه منشاء تحولات خوبی باشد هر چند انتظار نیست در این جلسه و در قالب سفر یک‌روزه همه مشکلات این دانشگاه بررسی شود اما امیدوارم این سفر مایه خیر و برکت برای ما و شما باشد.

وی اظهار کرد: خرسندم از این که روحیه مطالبه‌گری و پرسشگری در میان شما دانشجویان زنده است و فارغ از هرگونه نگاه سیاسی نیازهای واقعی دانشجویان را مطرح می‌کنید. قطعا نگاه‌های پرسشگری که شما عزیزان نسبت به مسائل صنفی، رفاهی و فرهنگی دانشگاه دارید، سبب رشد و تقویت بلوغ فکری شما عزیزان خواهد شد و جای تبریک دارد که فرد فرد  شما فعالان نهادهای دانشجویی، نسبت به مسائل دانشگاه بی‌تفاوت نیستید و تلاش دارید خیلی از مطالبات، خواسته‌ها و نیازهای دانشجویان را در حوزه‌های مختلف صنفی و رفاهی رفع کنید. این روحیه، تلاش و پشتکار شما ستودنی است و باید قدردان شما عزیزان باشیم.

معاون فرهنگی و  دانشجویی وزارت بهداشت بر لزوم توسعه فضاهای فرهنگی، رفاهی و ورزشی به‌عنوان مهم‌ترین مطالبه دانشجویان تاکید کرد و گفت: با اختصاص اعتبارات مورد نیاز مالی، مشکل سیستم سرمایشی و گرمایشی سالن شهید میرزایی مجتمع پردیس پیگیری می‌شود.

لاری با بیان اینکه مطالبات دانشجویان پیگیری و در حد امکان رفع می‌شود، اظهار کرد: اکنون کشور در شرایط اقتصادی مناسبی نیست و با جنگ اقتصادی روبرو هستیم اما ما وظیفه داریم همه تلاش خود را به‌ کار گیریم تا مشکلات دانشجویان روز به روز کم‌تر شود.

وی از بی‌توجهی به زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی در سال‌های گذشته گلایه کرد و گفت: در گذشته نیز که شرایط کشور و وزارت بهداشت مطلوب‌تر از امروز بوده است در اختصاص اعتبارات به بخش فرهنگی و دانشجویی کمتر توجه شده است و مسؤولان بیشتر به دنبال کارهای عمرانی در حوزه درمان بوده‌اند.

معاون فرهنگی و  دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: دانشجویان سرمایه اصلی جامعه هستند و ما باید ظرفیت مطلوب را فراهم سازیم تا سرمایه انسانی با اخلاق و دغدغه‌مند و توانمند تربیت شود که بتواند در مراکز درمانی به مردم خدمت‌رسانی کنند.

وی با بیان اینکه بی‌تفاوتی نسبت به فعالیت‌های علمی، فرهنگی و هنری در بخش‌های مختلف قابل مشاهده است، گفت: حدود ۲۵ درصد دانشجویان درگیر این نوع فعالیت‌ها هستند درحالی‌که ما برای تربیت متولیان نظام سلامت نیازمند دانشجویان چند بعدی هستیم.

لاری از دانشجویان به‌عنوان قوی‌ترین و درعین حال مظلوم‌ترین قشر جامعه نام برد و ادامه داد: گفته‌های این قشر صادقانه است به همین علت صمیمانه در دل افراد جای می‌گیرد اما متأسفانه شاهد ان هستیم که در بعضی از مجموعه‌ها به این قشر کمترین توجه می‌شود.

معاون وزیر بهداشت بر لزوم توسعه فضاهای فرهنگی، رفاهی و ورزشی به‌عنوان مهم‌ترین مطالبه دانشجویان تأکید کرد و گفت: با اختصاص اعتبارات مورد نیاز مالی، مشکل سیستم سرمایشی و گرمایشی سالن «شهید میرزایی مجتمع پردیس دانشگاه علوم پزشکی قم » پیگیری و مرتفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی قم نسبت به دیگر دانشگاه‌های کشور رشد قابل توجهی در حوزه‌های فرهنگی و هنری داشته است، تصریح کرد: کسب رتبه‌های برتر توسط دانشجویان این دانشگاه در جشنواره‌های مختلف نشان از عملکرد خوب مسؤولان و دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی قم دارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سرانه فرهنگی سالانه هر دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی قم یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان است، گفت: این مبلغ سرانه در مقایسه با نرم کشوری بسیار کم است. در عین حال هزینه‌های مختلف در حوزه امور دانشجویی و فرهنگی افزایش قابل توجهی داشته است به همین علت دانشگاه‌ها در برخی از حوزه‌ها با مشکلات جدی روبرو شده‌اند که در سطح وزارتخانه به دنبال راهکارهایی برای رفع این مشکلات هستیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان نباید به بهانه کمبود بودجه اجرا نشود چراکه هزینه این فعالیت‌ها نسبت به اعتبارات و درآمدهای دانشگاه‌ها عدد قابل توجهی نیست.

وی ضمن تقدیر از فعالیت‌های انجمن‌های علمی دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: با بودجه‌های معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی نمی‌توان طرح‌های علمی گسترده را اجرا کرد اما افزایش اختیارات این انجمن‌ها باید توسط مسؤولان دانشگاه دنبال شود.

لاری با تاکید بر اینکه دانشجویان در فعالیت‌های هنری خود باید به مباحث مختلف فرهنگی و اجتماعی توجه داشته باشند، عنوان کرد: فعالیت‌های تشکل‌ها، انجمن‌ها و کانون‌ها باید به سمتی سوق داده شود که سطح اخلاق و معنویت در میان دانشجویان افزایش یابد.

 در ادامه این نشست «بهروز رحیمی» رئیس صندوق رفاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان وام دانشجویی برای دانشگاه علوم پزشکی قم درنظر گرفته شده است و این وام‌های دانشجویی در سال تحصیلی آینده از نظر شکلی متفاوت شده و افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه روزهای تحصیلی برای دانشجویان روزهای تمرین مدیریتی است، اظهار کرد: اگر دغدغه‌های خود را با دغدغه‌های کشور هماهنگ نکنیم در آینده با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد.

رحیمی از محدودیت بودجه و شفافیت در این حوزه به‌عنوان مطالبه مورد نظر دانشجویان یاد کرد و افزود: مطالبه‌گری و نقد نیازمند آدابی است و دانشجویان از دوران دانشجویی باید با این آداب آشنا شوند.

رئیس صندوق رفاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها در برخی از عرصه‌ها موجب پیشرفت شده است، خاطرنشان کرد: وضعیت بودجه کشور و به دنبال آن مجموعه‌های مختلف مناسب نیست اما این موضوع به این معنا نیست که فعالیت‌های مختلف باید به بهانه کاهش بودجه متوقف شود.

وی ادامه داد: هر چند بودجه فرهنگی بسیار کم است اما فعالیت‌های فرهنگی از ارزش بسیاری برخودار بوده و ما باید با برنامه‌ریزی و مدیریت در هزینه به دنبال گسترش فعالیت‌های فرهنگی باشیم.

رحیمی با اشاره به اینکه وضعیت وام‌ها و روش‌های پرداخت مورد بررسی قرار داده می‌شود، تصریح کرد: یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان وام دانشجویی برای دانشگاه علوم پزشکی قم درنظر گرفته شده است و این وام‌های دانشجویی در سال تحصیلی آینده از نظر شکلی متفاوت شده و افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

وی ادامه داد: ما نسبت به مؤسسات، مجموعه‌های دانش‌بنیان و دانشجویان ایده‌پرداز نگاه متفاوتی داریم و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت آن‌ها به صورت گسترده‌تر بهره‌مند شویم.

رئیس صندوق رفاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: این آمادگی وجود دارد تا بتوانیم در خزرآباد میزبان یک اردوی ویژه برای برگزاری کلاس‌های مدیریتی با حضور فعالان فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم باشیم.

همچنیندر ادامه این نشست« امیر للـه گانی» مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت نیز دقایقی درجمع نمایندگان نهادهای دانشجویی درباره کاردانشجویی به ارائه سخن پرداخت.

وی اظهار کرد: موضوع کار دانشجویی همواره در همه دانشگاه‌ها از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و باید در این خصوص به یک برنامه هدفمند دست یابیم. ما چهار مجموعه  مستقل در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور داریم که دارای استقلال هستند و در آیین‌نامه‌ها نیز به شرح وظایف این نهادها پرداخته شده است. کانون‌های فرهنگی، تشکل‌های دانشجویی، نشریات دانشگاهی و انجمن‌های علمی همین چهار مجموعه مستقلی هستند که براساس اسناد بالادستی تشکیل شده‌اند و بر پایه دغدغه و مطالبات شما دانشجویان و نمایندگان نهادهای دانشجویی تشکیل و تاسیس شده‌اند که باید حمایت‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.

للـه‌گانی اظهار کرد: از دیدگاه من دانشگاه باید تمام هزینه‌های امور تشکیلاتی شما در نهادهای دانشجویی را پرداخت کند. اما این موضوع به معنای منع کار دانشجویی نیست. کسی که به عنوان مثال در سلف سرویس مسؤولیت نظارت بر تغذیه دانشجویی را دارد یا دانشجویی که مسؤولیت طراحی یک نشریه را برعهده دارد، این افراد مستلزم دریافت کار دانشجویی هستند.

پیش از سخنرانی افراد مذکور، نمایندگان نهادهای دانشجویی هر کدام به فراخور مسؤولیت و فعالیت خود، به بیان مطالبات، مشکلات و ارائه پیشنهادات جهت بهبود فعالیت‌های حوزه خود در حضور معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت پرداختند.

لزوم افزایش سرانه فرهنگی، تراکم بالای دانشجویان در خوابگاه‌ها، لزوم ساخت و تجهیز یک کترینگ جهت طبخ غذای دانشگاهیان دانشگاه، ضرورت تقویت اردوهای دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی قم، اختصاص فضاهای ویژه برای فعالیت‌های دانشجویی، از جمله مباحث مطرح‌شده توسط نمایندگان تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های دانشگاه علوم پزشکی قم در نشست صمیمی با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بوده است.

از جمله موضوعات مطرح شده از سوی فعالان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم در این نشست دانشجویی می‌توان به فرسودگی اماکن خوابگاهی به خصوص خوابگاه پسران، پراکندگی خوابگاه‌ها، کمبود فضاهای فیزیکی اختصاص داده شده به نهادهای دانشجویی، کمبود شدید خوابگاه‌های دانشجویی و مشکل فرسودگی آنها، کمبود فضاهای ورزشی و عدم تأمین نیازهای ورزشی دانشجویان، کمبود شدید بودجه اختصاص داده شده به فعالیت نهادهای دانشجویی، لزوم احداث خوابگاه دانشجویی به دلیل ظرفیت بیش از حد خوابگاه‌های دانشجویی و پرداخت کار دانشجویی اشاره کرد.

 ضرورت احداث خوابگاه استاندارد دانشجویی برای دانشجویان پسر، توجه به موضوع ورزش در خوابگاه‌ها، لزوم تقویت و حمایت دانشجویان مدال‌آور المپیادهای ورزشی، لزوم ساخت مسجد در پردیس دانشگاه علوم پزشکی قم، ضرورت برگزاری المپیادهای ورزشی و همچنین جشنواره قرآن و عترت در این دانشگاه، ضعف سیستم اینترنت و ضرورت اختصاص بودجه مستقل به فعالیت‌های نهادهای دانشجویی از دیگر موضوعات مطرح شده در حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بود.

داشتن نگاه برابر برای حمایت از مجموعه‌ها، واگذاری برخی از امکانات و ظرفیت‌های دانشگاه به مجموعه‌های دانشجویی، تعیین بودجه‌های کانون‌ها و تشکل‌ها و برگزاری نشست هم‌اندیشی با ریاست دانشگاه علوم پزشکی قم از جمله دیگر درخواست‌های مطرح شده دانشجویان در این نشست بود.

گفتنی است که در این نشست  رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی، امیر لله گانی مدیرکل فرهنگی، دکتر حسن زائری لطف مشاور معاونت فرهنگی و دانشجویی، سید نصرت‌الله موسوی دبیر ستاد اردوهای جهادی وزارت بهداشت،  بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر بهزاد تدین معاون تسهیلات صندوق رفاه و حسین  همتی معاون مرکز قرآن و عترت این وزارتخانه، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را همراهی کردند./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.