جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۸

به همت معاونت فرهنگی، دانشجویی؛

برگزاری نشست" گفتمان سازی بیانیه گام دوم انقلاب" در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

گزارش تصویری

معاونت فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با همکاری سازمان بسیج جامعه پزشکی استان و نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اقدام به برگزاری نشستی با حضور اساتید، دانشگاهیان، مدیران فرهنگی و دانشجویان به منظور تبیین و بررسی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و گفتمان سازی در دانشگاه ها در ۶ آذر ماه ۹۸، در مجموعه تالار بعثت نمود.

به گزارش خبرنگار مفدا کرمانشاه، با توجه به اهمیت موضوع بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سندی راهبردی و چراغ راهی برای همگان عنوان شده است، معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با همکاری بسیج جامعه پزشکی استان و دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه به منظور عملیاتی کردن و تببین این مهم نشستی را با عنوان تبیین و ارائه بیانیه گام دوم انقلاب برگزار نمود.

در این نشست که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد،"دکتر رضا منصوری"، رییس بسیج جامعه پزشکی استان کرمانشاه پس از عرض خیر مقدم به حضار به بیان اهمیت و عملیاتی کردن این موضوع در دانشگاه ها و جامعه دانشگاهی و بیان گفتمان سازی این مهم پرداختند.
 


در این نشست یک روزه، "دکتر سید رضا نقیب السادات"، از اساتید دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی سخنران ویژه این برنامه بود که به ارائه گفتمان سازی و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت.

وی بیانیه گام دوم انقلاب را مهم ترین رویداد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و معنوی جمهوری اسلامی دانست و پرداختن به این مهم بعد از گذشت چهار دهه از گذشتن آن را مهم تلقی کرد.

نقیب السادات در آغاز سخنان خود به بیان چارچوب ها و عناصر مهمی که برای دستیابی به گفتمان سازی لازم بوده و رسیدن به این موضوع را سهل خواهد کرد پرداخت و آن را زمینه ساز نهادینه کردن بیانیه گام دوم انقلاب نزد پیام گیران و مخاطبان دانست.

وی توجه به چهار عنصر رهبری دینی، مکتب دینی، حضور مردم و شبکه های ارتباطی را موجب شکل گیری و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران مهم تلقی کردند و در نظر داشتن این عناصر را در گفتمان سازی انقلاب مهم دانستند.

نقیب السادات در ادامه به بیان طرح ها و برنامه هایی که دولت آمریکا برای رسیدن به اهداف خود در کشور ایران و منطقه خاورمیانه برنامه ریزی کرده بود پرداخت و مورد تحلیل و بررسی قرار داد.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، استفاده از ارزش ها به منظور اثرگذاری در نگرش ها را با هامیت دانست و ارزش های هر جامعه را خواستنی ترین امر در هر جامعه دانستند.

وی یکی از کانون های تمرکز دشمنان را استفاده از جنگ نرم، تبلیغات روانی و ابزارسازی تصویری برضد اصل انقلاب اسلامی دانست که توجه ویژه ای برای مقابله با آن را می طلبد.

نقیب السادات با توجه به این موضوع که اهمیت توجه و حضور جوانان در این بیانیه به روشنی مشاهده می شود، شکل دهی به حرکت عمومی گسترده با پرچم داری جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب را مهم دانست و چهار عنصر شناخت صحنه، وضعیت خود و دشمنان و شناخت نقاط ضعف خود و دشمن را لازمه حرکت کنونی اعلام نمود.

وی افزود: اگر امروز نمادهای اساسی تفکر به سادگی ارائه شود، می توان از آن به منظور پذیرش باورها استفاده نمود.

نقیب السادات خاطرنشان کرد: در گفتمان سازی بیانیه گام دوم انقلاب، نیاز به هدایت و وجود راهنما احساس می شود و این اهمیت حضور مدیران و آگاهی در این راستا را می طلبد.

وی در ادامه اظهار داشت: رسانه ها به ویژه رسانه های نوین مهمترین ابزار گفتمان سازی محسوب می گردند و برای گفتمان سازی بیانیه باید به کارهای رسانه ای و هنری توجه جدی صورت گیرد که به تسهیل این موضوع کمک خواهد کرد.

نقیب السادات تصریح کرد: گفتمان سازی نوعی بصیرت بوده و به گفته مقام معظم رهبری توان کشور ما در حال حاضر بصیرت مردم کشور ما می باشد و باید در راستای بصیرت افزایی و رسیدن به گفتمان سازی که به معنای مسلط کردن فضای ذهنی، روانی و مسلط کردن زبان خاصی است که پیام ما را منتقل کند و منظور از مسلط کردن زبان خاص، مسلط کردن انقلاب اسلامی می باشد.

گفتنی است در پایان این نشست، اساتید،اعضای هیئت علمی، مدیران فرهنگی و دانشجویان فعال فرهنگی به بیان سوالات و دیدگاه های خود در خصوص مطالب مطرح شده و بیانیه گام دوم انقلاب پرداختند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.