شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۴

دیدار پنج ساعته وزیر بهداشت با تعدادی از دبیران تشکل‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

نشست تشکل‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با وزیر بهداشت

نشست وزیر بهداشت با تعدادی از دبیران تشکل‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شنبه نهم آذر ماه در سالن جلسات این وزارتخانه برگزار شد و این گفت‌وگوی صمیمی بیش از پنج ساعت طول کشیده و تا شامگاه شنبه ادامه یافت.

به گزارش مفدا، در این نشست دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر محمد حسین داوودی مدیر کل حوزه وزارتی و مشاور وزیر، امیر لله‌گانی مدیرکل فرهنگی، دکتر کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی این وزارتخانه و دیگر مسؤولان ارشد معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دبیران تشکل‌های دانشجویی جامعه اسلامی دانشجویان، دفتر تحکیم وحدت، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و بسیج‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حضور داشتند.

این نشست با سخنان امیر للـه‌گانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت و خوشامدگویی وزیر بهداشت آغاز شد؛ پس از آن شش نفر از دانشجویان به نمایندگی از بقیه به طرح نظرها، انتقادها و پیشنهادهای خود پرداختند و پاسخ‌های وزیر را نیز شنیدند.

ادامه این نشست صمیمانه با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت یکی از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در دفتر وزیر بهداشت همراه بود.

پس از آن شش نفر دیگر از دانشجویان نیز به طرح دیدگاه‌ها و پرسش‌های خود پرداختند و پاسخ‌های وزیر بهداشت را شنیدند.

وزیر بهداشت در این جلسه با تاکید بر اهمیت زنده بودن جنبش دانشجویی اظهار داشت: من به عنوان یک برادر بزرگتر از شما تقاضا می‌کنم که با صداقت ابوذروار خود در مجموعه دانشگاهی کشور از آرمان‌های نظام و انقلاب دفاع کنید.

وی همچنین با اشاره به اینکه " انتظار ما از دانشگاه، حرکت به سمت و سوی خودکفایی است"، خاطر نشان کرد: یک روز برای دفاع از مرزهای جغرافیایی جنگیدیم و شهید دادیم، امروز باید برای دفاع از مرزهای پاکی و عزت کشور بجنگیم و حتی شهید بدهیم. 

دکتر سعید نمکی همچنین گفت: وقتی به وزارت بهداشت آمدم، اولین گامی که برداشتم، احیای آرمان‌های انقلاب اسلامی بود و اولین کاری که در این وزارتخانه کردیم، شفاف سازی و کوتاه کردن دست برخی از دست‌اندازان به بیت‌المال در مجموعه‌هایی مانند سازمان غذا و دارو، هیات امنای ارزی و مجموعه‌های دانشگاهی از جمله در پذیرش دانشجویان خارج از کشور و جابجایی برخی دانشجویان به جای برخی فرزندان روستایی و کارگرزاده بود.

وی افزود: اگر فرزند خانواده‌ای مرفه در کشور، استعداد و پتانسیل درس خواندن داشته باشد، جا را برای او تنگ نمی‌کنیم اما جای فرزند تهیدستی را با یک فرد دیگر صرفا به دلیل داشتن سرمایه و پول و رانت عوض کردن، ظلم فاحشی به نظام آموزشی کشور بود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در مدت حدود یک سال گذشته، تلاش‌های زیادی در راستای شفافیت و مبارزه با فساد کردیم که البته شیطنت‌ها و فتنه‌هایی بود اما توانستیم از اکثر موانع عبور کنیم و این مبارزه با فساد، وقت و انرژی زیادی از ما گرفت و با توجه به تحریم‌های ناجوانمردانه، سال بسیار سختی را می‌گذرانیم و تهیه دارو، تجهیزات پزشکی و رسیدگی به بیماران به ویژه بیماران خاص و صعب‌العلاج، کار فوق‌العاده طاقت فرسایی است.

نمکی اضافه کرد: برای تامین دارو و تجهیزات در شرایط سخت کنونی، قرارگاهی را در سازمان غذا و دارو تشکیل دادیم تا به دشمنان خودمان ثابت کنیم که در مقابل فشارها زانو نخواهیم زد و امروز علیرغم فشارهای تحریم در خصوص تامین دارو و تجهیزات پزشکی، میزان کمبودهای دارویی در کشور، حداکثر یک سوم سال قبل در چنین روزی است.

وی تاکید کرد: با توجه به توصیه‌ها و تاکیدات مقام معظم رهبری که امسال سال تولید، حمایت از تولید داخلی و رونق تولید است، خوشبختانه به خوبی در مقابل واردات دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه تولید داخلی داشت، ایستادگی کردیم و در این زمینه تمام تلاش‌مان را کردیم تا مواردی که مشابه داخلی دارند، به کشور وارد نشوند و به وارد کنندگان کمک کنیم تا در تولید داروهایی که به کشور وارد می‌شوند، به خودکفایی برسیم.

وزیر بهداشت افزود: اداره امور جاری کشور بسیار سخت است اما با لطف خدا و حرمت خون شهدا و دعای خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، این ایام هم خواهد گذشت و تا زمانی که اینها را داریم، غصه هیچ شکستی نداریم و تا زمانی که دعای نیمه شب یک جانباز قطع نخاعی و آه شبانه روز یک مادر یا پدر شهید در کشور وجود دارد، جمهوری اسلامی به پیشرفت خواهد رسید.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت زنده ماندن جنبش دانشجویی، گفت: امروز در کشور به اندازه‌ای که به ابوذرها در کشور نیاز داریم به مالک اشترها نیاز نداریم. امروز یکی از رسالت‌های دلسوزان نظام و انقلاب این است که ابوذروار از آرمان‌های انقلاب، دفاع کنند.

وی تصریح کرد: زمانی رسالت ما، دفاع از مرزهای جغرافیایی کشور بود و افراد زیادی در این راه به شهادت رسیدند اما امروز باید از مرزهای پاکیزگی و عزت این نظام دفاع کنیم و حتی شهید نیز بدهیم و شرایط به قدری حساس است که انتظار ما از دانشگاه ها، حرکت به سمت خودکفایی در کشور است. با وجود شرکت های دانش بنیان باید در زمینه تولید محصولاتی که وابسته به خارج از کشور هستیم، خودکفا شویم و باید به دنیا نشان دهیم که ما ملتی نیستیم که با فشار و تحریم، عقب نشینی کنیم و در وزارت بهداشت آمادگی داریم تا به دانشجویان، محققان، فناوران و عالمان کمک کنیم تا در راستای خودکفایی کشور، گام های موثری بردارند.

در این جلسه دانشجویان به موضوعاتی از جمله سهمیه‌های کنکور، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی در رشته‌های علوم پزشکی، دخالت نهادها و اشخاص خارج از دانشگاه در امور دانشگاهی، کمبود بودجه فرهنگی، پوشش حرفه‌ای، تاکید بر اخلاق پزشکی و سرانه فرهنگی دانشگاه‌ها و ... اشاره کردند.

این جلسه تا شامگاه ادامه و با عکس یادگاری دانشجویان با وزیر پایان یافت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.