سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴

ارتقاء مشارکت افراد معلول و رهبری آنها

متنی از سالار پور حسن آذر دانشجوی کاردرمانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

ارتقای مشارکت افراد معلول و رهبری آنها

هدف از نام گذاری و تعیین این روز به این نام، رشد اذهان عمومی درباره انواع معلولیت ها و افزایش آگاهی افراد مختلف جامعه در تمامی جنبه‌های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی بوده است تا مشکلات و محدودیت هایی که سر راه افراد معلول جامعه است برداشته شود و آنها نیز مانند سایر افراد به صورت کارآمد از سوی جامعه شناخته شوند.

روز جهانی معلولین که سال ۱۹۹۲ که از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد نام گذاری شد، هر ساله در ۱۲ آذر یا ۳ دسامبر برگزار می‌شود. منشور سال ۱۹۸۲ سازمان ملل، روز معلولان را، برخاسته از نیازهای به حق افرادی است  که به رغم محدودیت های حسی و حرکتی، به دلیل برخورداری از جوهره انسانی، باید همچون دیگران، از امکانات رفاهی و اجتماعی، احترام و بستری برای پیشرفت برخوردار شوند. حق بهره مندی از خدمات آموزش و پرورش، بهداشت، مسکن، اشتغال، امکانات تفریحی، موقعیت های اجتماعی و ...، همگی به عنوان موضوعات محوری در قوانین و آیین نامه های مربوط به حقوق معلولان به شمار می آید. شعار سال ۲۰۱۹ روز جهانی معلولان «ارتقاء مشارکت افراد معلول و رهبری آنها» نام گذاری شده است.
هدف از نام گذاری و تعیین این روز به این نام، رشد اذهان عمومی درباره انواع معلولیت ها و افزایش آگاهی افراد مختلف جامعه در تمامی جنبه‌های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی بوده است تا مشکلات و محدودیت هایی که سر راه افراد معلول جامعه است برداشته شود و آنها نیز مانند سایر افراد به صورت کارآمد از سوی جامعه شناخته شوند. البته همواره و در همه شرایط باید توجه ویژه ای به حمایت از این افراد شود و فرصتی هایی فراهم آید که مسایل و مشکلات آنها از زوایای مختلف، مورد بحث و بررسی قرار گیرد و این امر تنها به صورت یک بزرگداشت ساده و صرفا در یک روز خاص از سال نباشد.
به نقل از آقای دکتر موسوی مدیر عامل گروه لوازم بهداشتی فیروز، کلمه DISABLE مطلقا واژه مناسبی برای این افراد نیست چرا که DISABLE  یعنی ناتوان درحالی که این افراد ناتوان نیستند بلکه آنها فقط نسبت به ما از محدودیت هایی بیشتری برخوردارند .
ما انسان ها همگی محدود هستیم و نیازمند، برای همین بوده است که از ابتدای بشریت، انسان ها همواره در پی ساختن زندگی بهتر و راحت تری برای خود بوده اند. خانه ساختند برای امنیت، عینک برای بهتر دیدن، وسیله نقلیه برای حمل و نقل سریعتر وهزاران مثال دیگر . اگر به این دید به خودمان نگاه کنیم ما همه محدود هستیم، حال افرادی نیز هستند که دامنه محدودیت هایشان ناخواسته از ما بیشتر است.  چه بسا که این افراد بتوانند خیلی از افرادی که ما سالم میدانیم کارآمدتر و موفق تر باشند و هستند؛ که ما خوشبختانه همواره خبر موفقیت این افراد را می شنویم. بنابراین تقسیم بندی افراد به معلول و غیر معلول اصلا انسانی نیست چرا که همین دلیلی می شود که این افراد حس اعتماد به نفس و کارآمدی شان را از دست بدهند و آنطور که شاید و باید نتوانند به ایفای نقش در جامعه بپردازند.
مسئله نگران کننده این است که حتی خود این افراد هم معلولیت خود را باور دارند و به دید محدودیت به آن نگاه نمی کنند. کلمات خیلی مهم هستند و این کلمات هستند که این انگیزه و هدف را برای یک کودک معلول می سازد که میتواند به قدری پیشرفت کند که رهبر صدها و شاید هزاران افراد به ظاهر سالم باشد و هزاران افراد سالم به اون نیاز داشته باشند. وظیفه ما به عنوان ارائه دهندگان خدمات توانبخشی و به عنوان رشته ای که بیشتر ازهر رشته  دیگری با افراد دارای محدودیت در ارتباطیم این است که ابتدا طرز تفکر و باور این افراد را تغییر دهیم و به جامعه ثابت کنیم که این افراد هم حرفی برای گفتن دارند. سیاستی که ما در نشریه مداد رنگی پیش گرفته ایم همین است که افراد یا گروه های معلول ،یا بهتر است بگویم محدود، موفق را به جامعه معرفی کنیم و چراغی در دل افراد معلول روشن کنیم.
به امید روزی که لفظ معلول به خاطره ها سپرده شود و انسان هارا صرفا محدود از نظر جسم، ذهن و روان بدانیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.