چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۶

کارگاه آموزشی «مصاحبه تخصصی» برگزار شد

کارگاه آموزشی مصاحبه تخصصی

کارگاه آموزشی «مصاحبه تخصصی» با حضور دکتر علی پروینی قاضی دیوان عالی کشور برگزار شد.

به گزارش مفدا، کارگاه آموزشی «مصاحبه تخصصی» در نشست یک روزه دبیران و کارشناسان شورای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در محل صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و با حضور دکتر علی پروینی قاضی دیوان عالی کشور برگزار شد. این کارگاه تخصصی با هدف آموزش «مصاحبه تخصصی » که توسط شوراهای انضباطی توسط دبیران و کارشناسان شوراهای انضباطی دانشگاه‌ها در خصوص تخلفات انضباطی صورت می‌گیرد برگزار شد. 

در ابتدای این کارگاه دکتر علی پروینی با ارائه تعریفی از علم حقوق گفت: برای بررسی موضوع «مصاحبه تخصصی» نیاز به آشنایی با مبحث حقوقی داریم . باید بدانیم که حقوق مجموعه‌ای از قوانین حاکم در جامعه است که باعث تنظیم روابط اشخاص می‌شود. باید در نظر بگیریم که قواعد حقوقی ضمانت اجرایی دارند اما قواعد مذهبی و اخلاقی ندارند. 

وی افزود: سه دسته ضمانت اجرایی داریم، که شامل ضمانت اجرایی انتظامی، مدنی و کیفری می‌شود. شوراهای انضباطی باید در نظر داشته باشند که تخلفات صورت گرفته را وقتی بررسی می‌کنند مربوط به کدام دسته از ضمانت‌های اجرایی می‌شود. 

پروینی  در ادامه ضمن خاطرنشان کردن اهمیت «مصاحبه تخصصی» بر پایه تحقیق گفت: تحقیق پایه و اساس رسیدگی به تخلفات است و این اولین کاری است که با گفتگو با کسی که مرتکب تخلف شده است باید انجام شود. تحقیق و بررسی بر اساس مستندات نیاز اساسی به آشنایی با مباحث قانونی دارد و باید در نتیجه بدانیم که مرجع رسیدگی ذی صلاح به تخلفات چه نهادی است.

این استاد دانشگاه با جدا کردن موضوع بازجویی و مصاحبه بیان داشت: مصاحبه با شخص متخلف همراه با گفتگوی دو طرفه برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب بسیار مهم است. در مصاحبه باید در نظر داشته باشیم که از مسیر گفتگو خارج نشویم چرا که مصاحبه بازجویی نیست و با آن بسیار تفاوت دارد. لذا مصاحبه نباید یک طرفه باشد و در آن نباید به هیچ وجه فریب وجود داشته باشد. 

قاضی دیوان عالی کشور مشکل گشایی را یکی از اهداف شوراهای انضباطی نامید و گفت: متقاعدسازی و مشکل گشایی در مصاحبه تخصصی با رعایت انصاف و بی طرفی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و با در نظر گرفتن این موارد می‌توان به یک حکم عادلانه رسید. 

وی افزود: تعامل داشتن با شخص مصاحبه شونده بسیار مهم است و این امر نیاز به مدیریت مصاحبه دارد. در این مسیر برقراری رابطه واقعی صمیمی با شخص مصاحبه شونده بسیار در مشکل گشایی می‌تواند موثر باشد. 

پروینی بررسی پرونده را بر اساس تحقیق برای رفع ابهامات مهم دانست و اظهار داشت: در بررسی پرونده باید ابهامات را در نظر بگیرید و هیچ ابهامی نباید باقی مانده باشد و این امر نیاز به تحقیق مستند و مستدل دارد. در بحث مصاحبه تخصصی هم باید مسائل روانشناسی و روانشناختی را در نظر داشته باشیم . 

در ادامه این کارگاه کارشناسان و دبیران شورای انضباطی با پرسش و پاسخ به طرح مواردی در خصوص مسائل و مواردی که در مصاحبه تخصصی با ان مئاجه بودند پرداختند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.