یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷

در گفتگویی صمیمی با یک مدیر دانشجو؛

وقتی مدیر MCMC از خدمات این مرکز می گوید

123

به گفته "مهرداد مرادی"، مدیر مرکز MCMC دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، پایش مستمر اورژانس بیمارستان ها به منظور مداخله به هنگام در خصوص موارد مشاهده شده در اجرای فرآیندها و خدمات، مخصوصا در شرایط بحران وازدحام بخش اورژانس توسط دوربین های مستقر در بیمارستان ها، کمک به کاهش مرگ و میر گروه های آسیب پذیر و مرجع بررسی شکایات های اورژانسی از اقداماتی است که وظایف اصلی و کلی این مرکز را شامل می شود.

 "مهرداد مرادی"، مدیر مرکز پایش مراقبت های درمانی mcmc در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، فرمانده بسیج دانشجویی و از جانبازان مدافع حرم می باشد و در گفتگویی صمیمی که با خبرنگار مفدا کرمانشاه داشتند از  ایشان خواستیم که به ما از اقدامات این مرکز درمانی بگویند که در ادامه این گفتگو متن این مصاحبه آمده است:

مفدا کرمانشاه: سوال اولم از شما، MCMC به چه معناست؟چه وظایفی دارد؟

MCMC به معنای مرکز کنترل و پایش مراقبت های درمانی است و در گذشته به نام ستاد هدایت با وظیفه اعزام بین مراکز درمانی (خصوصی به دولتی، دولتی به خصوصی، شهرستان به استان و استان به استان های دیگر) شناخته میشد. اما پس از سازمان شدن اورژانس کشور، ستاد هدایت همراه با خدمات دیگری که در ادامه گفته خواهد شد به مرکز پایش مراقبت های درمانی یا به اختصار mcmc  تغییر یافت.

از جمله وظایف این مرکز می توان به آمار تخت های خالی اورژانس و تخت های ویژه به صورت لحظه ای برای ارائه بهترین مکان جهت بستری و طی مراحل درمان بیمار اشاره کرد.

برقراری ارتباط موثر بین اورژانس 115 و اورژانس بیمارستان، دریافت اطلاعات به هنگام و به موقع، تعداد تخت های بخش های بیمارستانی در راستای ارتقا عملکرد سیستم، تسریع و تسهیل فرآیند پذیرش و انتقال بیماران و دسترسی به هنگام اطلاعات موجود مراکز درمانی به منظور مدیریت بحران ها نیز از دیگر وظایف این واحد می باشد.

مفدا کرمانشاه: در این مجموعه چند مرکز تحت پوشش دوربین های نظارتی قرار داردو کادر اجرایی شما در مرکز mcmc به چه صورتی است؟

به طور کلی در این مجموعه 22 مرکز تحت پوشش دوربین های ما قرار دارند و 11 میلیارد ریال هزینه ساخت و تجهیز این مرکز برآورد شده است. مدیر، هیئت رئیسه آنکال، کارشناس واحدIT و 4 کارشناس اعضای تیم اداری ما در مرکز MCMC را تشکیل می دهد.

مفدا کرمانشاه: در دوربین های نظارتی اگر تخلفی رخ دهد نحوه برخورد به چه صورتی است؟

تذکر به مسئول مربوطه، توبیخ و در مرحله آخر معرفی به واحد تخلفات اداری که خوشبختانه تاکنون جو خوبی در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و استان وجود دارد و قوانین به شکل کلی رعایت می شود.اما نکته ای که لازم میدانم عنوان کنم این است که با توجه به این موضوع که حریم شخصی بیماران برای ما خیلی مهم می باشد کنترل و پایشی در داخل اتاق بیماران در بیمارستان ها اتفاق نمی افتد.

مفدا کرمانشاه: از راهروی  ورودی ساختمان  MCMC که پیش شما می آمدیم، عکس هایی از شهدای کشور عزیزمان توجه ما را به خود جلب کرد، چیزی که امروز کمتر در جاهای دیگر می بینم.

 حفظ یاد شهدا و یادآوری سخنان و زندگینامه شهدا می تواند تلنگری باشد برای همه ما. انشاالله که بتوانیم در پیشگاه خدای متعال و این عزیزان روسفید باشیم.

 مفدا کرمانشاه: باعث افتخار برای همه ماست که شما به عنوان یک جانباز مدافع حرم در دانشگاه علوم پزشکی تحصیل می کنید. دوست داریم برای ما خاطره ای از حضورتون در مناطق عملیاتی بیان کنید.

خاطره که بسیار است، اما اجازه بدهید خاطره مجروح شدن خودم را برایتان بازگو کنم.

در منطقه عملیاتی حلب، قسمت حاشیه شهر که در زبان محلی سوریه به آن ریف می گویند، مسئول تشریفات بهداری بودم.

در بحبوحه آزاد سازی حلب( دومین استان بزرگ و صنعتی سوریه) 59 امین روز کاری خود را در حلب داشتم سپری می کردم. دوره کاری ما 60روز بود و پس از آن باید برمی گشتیم.

در روز آخر مشغول توجیه کردن جایگزین خودم بودم که خبر کمبود خون در بیمارستان حلب را به ما دادند و ما باید خون می بردیم. در مسیر که بودیم داشتم  به جانشین خود  می گفتم که چگونه باید رفتار کند. وقتی در مسیرهای عملیاتی رانندگی می کنید نباید سرعت حرکت کمتر از 120کیلومتر در ساعت باشد، چرا که در تیررس تک تیر انداز ها قرار داری و این از اصولی بود که نیاز بود به جانشین خود بگویم.

در مسیر بازگشت دقیقا در همان مکانی که به او تذکر داده بودم، به یک باره صدای بلندی آمد....

گفتم چه شد؟؟ گفت خمپاره زدند.

گفتم نه بابا خمپاره نبود. این را که گفتم داشتیم از خاکریزی ک در مسیر بود بالا می رفتیم و احساس سوزشی را در زیر گلو احساس می کردم که ترمز دستی کشیده شد و همراهم داد زد که چه می کنی؟

گفتم پیاده شو و بیا جای من و در این لحظه خودم را به جایگاه شاگرد رساندم. این بنده خدا در اولین روز کاریش کلی هم وحشت کرده بود گفت چه کنم برگردیم به سمت حلب. گفتم نه برگرد به سمت بیمارستان خودمان(بیمارستان صحرایی ایرانی ها).

تیر به هدف باک بنزین زده بودند که از پهلوی چپ من وارد شده بود و از کشاله ران راستم عبور کرده بود. دچار خون ریزی داخلی و افزایش حجم شکم شده بودم. در مسیر که داشتم شهادتین میخواندم به همکار جدیدم مسیر هم می گفتم.

اشهد ان لا اله الا الله دست چپ

اشهد ان محمد رسول الله دست راست (با خنده)

قبل رسیدن اعلام کرده بودم که تیر خوردم و تیم هم آماده در بیمارستان صحرایی شهید عامر که پس از تحویل اقدامات لازم را برای من انجام دهند.

من در بیمارستان صحرایی به مدت 4 ساعت  تحت عمل جراحی قرار گرفتم.

از همان مسیر بنده را دوباره با مینی بوس به حلب برگرداندند و در بیمارستان دوباره مورد عمل جراحی قرار گرفتم. بعد از عمل  با هواپیما به دمشق و بعداز آن هم به سمت تهران انتقال دادند و مراحل بعدی درمانم در بیمارستان بقیه الله صورت پذیرفت.

مفدا کرمانشاه: از آدم هایی که در این مسیر شناختید چه کسی در ذهنتان ماندگار شد؟

 از بهترین آدمایی که دیدم یک متخصص قلب سوریه ای بود که ازخانواده ای ثروتمند بود و با شروع جنگ پدرش هم که جراح بود از کشور خارج شده بود. اما ایشان مانده بود و دفاع می کرد. حتی گاهی تی کشیدن مرکز درمانی را هم  خدمت می دانست و دارای تواضع  و دیانت فوق العاده ای بود.

مفدا کرمانشاه: اولین چیزی که با شنیدن این کلمات به ذهن شما میاید؟

 دانشجو: افسر خستگی ناپذیر.

بسیج: میدان تربیت مدیر تراز انقلاب.

MCMC: حاصل تلاش همکاران و حمایت رییس محترم دانشگاه و رییس محترم اورژانس استان.

فوریت های پزشکی: ایثارگر.

جنگ: ای کاش با ظهور حضرت بقیه الله(عج) برای همیشه تمام شود.

داعش: ساخته دست آمریکا و افکار پوسیده سعودی.

مفدا کرمانشاه: نظرتون در مورد اتفاقات و اغتشاشات اخیر چیست؟

تصمیمی که مبنی بر گران شدن بنزین گرفته شد، اشتباهی بزرگ و شوک بدی به مردم بود. مردم حق اعتراض داشتند، اما اینکه عده ای بخواهند آسیب به مردم و اموال عمومی بزنند، قابل قبول نبود.در این راه اشتباهاتی بود که نباید تکرار شود.

مفدا کرمانشاه: توصیه به دانشجو به عنوان یک مقام مسئول.

مطالبه گری و کمک به اصلاح سیستم با توجه به توانی که دارند و در زمینه های فعالیتی که وجود دارد فعالیت کنند و تک بعدی نباشند.

مفدا کرمانشاه: توصیه به مسئولان به عنوان یک دانشجو.

مثل مردم رفتار کنند و در بطن جامعه باشند. از اتاق های تو درتو و شیشه های دودی و مرکب های گران دوری کنند که این نوع زندگی کردن باعث افزایش محبت بین مسئولان و مردم می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.