یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴

گفتگو مفداگلستان با دکتر دوجی رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گلستان

مصاحبه با دکتر دوجی

دکتر اوزونی دوجی گفت: طرح پایش سلامت از اهمیت خاصی برخوردار  است و بنا بر ابلاغ وزارت بهداشت و درمان با هدف پیشگیری و غربالگری و شناسایی زودهنگام نیازهای روان‌شناختی دانشجویان، حمایت و ارائه خدمات به آن‌ها در بدو ورود به دانشگاه اجرا می‌شود.

به گزارش مفداگلستان، دکتر دوجی در گفتگو با خبرنگار مفداگلستان با اظهار اینکه سلامت جسم و روان یکی از اساسی‌ترین شروط موفقیت دانشجو در دوران تحصیل می‌باشد، گفت: طرح پایش سلامت از اهمیت خاصی برخوردار  است و بنا بر ابلاغ وزارت بهداشت و درمان با هدف پیشگیری و غربالگری و شناسایی زودهنگام نیازهای روان‌شناختی دانشجویان، حمایت و ارائه خدمات به آن‌ها در بدو ورود به دانشگاه اجرا می‌شود.
رئیس مرکز مشاوره، در ادامه سخنان خود افزود: دقیق‌تر شدن ابزارهای سنجش، دقت بیشتر در پرسشنامه کارنامه سلامت روان و استفاده از پرسشنامه به‌روز شده تحت عنوان CCMS در مصاحبه تکمیلی از تفاوت‌های طرح پایش سلامت روان سال جاری با سال‌های گذشته است.

وی ادامه داد: این ابزار جدید تحت عنوان ابزار سنجش سلامت روان است که در سطح یک و سطح دو در ابتدا به صورت پایلوت در برخی از دانشگاه های کشور اجرا شده است که دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم از دانشگاه های پایلوت بوده است و حدودا ۱۳ حوزه تشخیصی در بحث روانشناختی مورد بررسی قرار می گیرد که ۲۳ سوال در سطح اول و ۷۱ سوال در سطح دوم دارد.

دکتر دوجی با تاکید به این موضوع که دانشجویان قشرجوان آینده سازان جامعه ما هستند و سلامت روان آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است گفت:این طرح به ما کمک می کند که دانشجویان را در این ۱۳ حوزه مورد بررسی دقیق قرار دهیم و اگر دچار مشکل شده بودند متناسب با مشکلاتی که دارند مداخله ای صورت گیرد و این ۱۳ حوزه که قابلیت شناسایی دارد بحث افسردگی، اضطراب، خشم، نشانه های عصبی، مشکلات خواب و برخی از اختلالات شخصیتی مثل افکار خودکشی می باشد.

وی افزود: با استفاده از این تست، دانشجویان را مورد بررسی قرار می دهیم و دانشجویانی که نمره بالاتری را نسبت به نمره استاندارد کسب کنند در مرحله دوم فراخوان می کنیم و در این فراخوان همکاران روانشناس و روانپزشک از این دانشجویان مصاحبه می کنند و بر اساس این مصاحبه ها اگر نیاز به کمک باشد برای آنها مداخلات روانشناختی و مشاوره ای طراحی میشود و به آن ها کمک می کنند تا در ادامه تحصیل و زندگی دانشجویی خود وضعیت بهتری داشته باشند.

 در آخر دکتر دوجی خاطرنشان کرد: این تست و طرح غربالگری اولیه به این دانشجویان کمک می کند که خود را بیشتر بشناسند و اگر به مشکلاتی مبتلا هستند برای پیچیده تر نشدن مشکل خود به خصوص مشکلات روانشناختی که مستقیما بر عملکرد تحصیلی دانشجویان تاثیر مستقیم دارد بتوانیم از افت تحصیلی یا عملکرد ضعیفتر دانشجویان پیشگیری شود تا بتوانند این مرحله از زندگی خود را باکیفیت بهتر در دانشگاه حضور داشته باشند. وی تصریح کرد: نتایج کارنامه سلامت روان محرمانه بوده و تنها توسط مرکز مشاوره مشاهده می‌شود.  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.