دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸

توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه انجام گرفت:

برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ایلام

246

برگزاری مراسم روز دانشجو توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام و با حضور مسئولین دانشگاه و معاون سیاسی و امنیتی استانداری ایلام و در میان استقبال دانشجویان برگزار شد.

به گزارش مفدا ایلام، معاون سیاسی امنیتی استاندار ضمن تبریک روز دانشجو به دانش آموختگان این نهاد، اظهار داشت: دوران دانشجویی، دوران طلایی دانشجوست و هیچ نهادی بالاتر از نهاد دانشجویی نیست، دوران دانشجویی زیباترین و لذتبخش‌ترین دوران زندگی این افراد است و مرور این خاطرات بسیار شیرین و دلچسب است.

محمد نوذری گفت: فراز و نشیب‌های زیادی در راه این مرز و بوم داشتیم اما ما باید تاریخ را به خوبی بدانیم و کسانی که تاریخ را ندانند محکوم به تکرار آن هستند و اگر آن را بررسی کنیم به یک موضوع برمی‌خوریم که در این جنبش‌ها همیشه دانشجویان نقش مهمی داشته‌اند.

نوذری ادامه داد: اولین جنبش در ایران علیه مورگان شوستر آمریکایی بود که منجر به اخراج او از ایران شد و دومین جنبش هم در دهه صنعتی شدن نفت ایران بود که با شروع اول مهر، جریانات و جنبش‌های دانشجویی نیز شروع شد و در این جریان خون سه نفر از دانشجویان ریخته شد که در طی این جنبش سه پیام بر جای ماند که دانشگاه، سنگر آزادی، مظهر مبارزه با استبداد و نماد مقاومت‌پذیری می‌باشد.

وی تصریح کرد: در دانشگاه باید به دانشجویان درس اخلاق، محبت، اعتماد را یاد بدهند و دانشجویان آن‌را در جامعه بازتاب کنند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری ایلام خاطرنشان کرد: استان ایلام یک استان باظرفیت و بزرگ است که مردم آن هشت سال از ناموس و کیان این جامعه دفاع کردند که خود این نشان‌دهنده بینش عمیق این مردمان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در مراسم گرامیداشت روز ۱۶ آذر اظهار داشت: روز دانشجو، گرامیداشت یاد و خاطره دانشجویانی است که در راه آزادی‌خواهی، جان خود را فدای این مرز و بوم کرده‌اند.

دکتر محمد کریمیان خاطرنشان کرد: کشور ما سرشار از دانشجویانی است که در راه رضای خدا جان خود را فدا کردند و شما دانشمویان باید مملکت را دوست داشته باشید و مطالبه‌گر باشید و از حقوق خود دفاع کنید.

کریمیان افزود: جایگاه دانشجویان در بین مردم و جامعه بسیار بالاست چرا که قشر نخبه جامعه می‌باشند و دانشجویان در راستای حفظ روحیه پویایی و پرسش‌گری تلاش کنند.

وی ادامه داد: خداوند را شاکریم که دانشجویان امروز جامعه ما آگاه و بابصیرت هستند و شرایط جامعه را به خوبی درک می‌نمایند و در واقع آنها سرمایه‌های اصلی دانشگاه هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به اینکه مشکلات در همه جنبه‌ها وجود دارد گفت: همواره به دنبال ایجاد فضایی مناسب جهت رفاه حال دانشجویان و دانشگاه هستیم و در این راه تمام توان خود را در جهت رفع مشکلات دانشجویان به کار می‌گیریم.

مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ایلام هم در این مراسم اظهار داشت: امیدوارم فرصت‌های بیشتری در زمینه گفت‌وگو بین دانشجویان و مسئولین ایجاد شود و ان‌شاءالله بتوانیم روز به روز به نقاط مطلوب‌تری دست پیدا کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدباقر هاشمی افزود: تقابل جبهه حق و باطل، عدالت‌خواهی و ظلم، دفاع و تجاوز، حقیقت‌خواهی و منفعت‌طلبی به درازای پیدایش بشر وجود داشت و تا زمانی که یکی از این جبهه‌ها به طور کامل از بین نرود و اصلاحی صورت نگیرد؛ ادامه دارد.

حجت‌السلام هاشمی خاطرنشان کرد: امروز چه بخواهیم و چه نخواهیم دوقطبی بودن شرق و غرب در یک دوره‌ای شکسته شده و جنگ سرد هم سپری شده است و جهان تک‌قطبی که مدعیان زیادی داشت تحقق پیدا نکرد و امروز آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به عنوان جبهه استکبار یک طرف این قصه و داستان هستند و یک طرف هم نظام اسلامی با جبهه مقاومت است.

هاشمی ادامه داد: به هر حال تا زمانی که اصلاحی در جبهه استکبار صورت نگیرد و شکستی متوجه حقیقت‌طلبی و مقاومت نشود این مبارزه ادامه دارد و مهم این است که هر کسی در هر دوره‌ای احساس وظیفه‌ای که دارد برای مبارزه با منفعت‌طلبی و استکبار در طبع اخلاص بگذارد.

هاشمی اضافه کرد: قطعاً این سه دانشجویی که در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ جان خود را نثار استقلال، آزادی و عدالت‌خواهی کردند فکر نمی‌کردند که این اتفاق بتواند در نظام طاغوت ستمشاهی که پشتوانه آمریکایی‌ها را داشت و با وجود و خفقان در آن روزها تأثیر جدی در جامعه ایجاد کند اما آن دانشجویان، احساسی که داشتند را به عرصه آوردند و به نماد استکبارستیزی و نفی استبداد تبدیل شدند لذا هنوز که هنوز است این مبارزه وجود دارد.

وی در پایان گفت: ان‌شاءالله همه‌ ما اهل مبارزه باشیم و همه‌ آنچه را که در راستای حقیقت‌خواهی و عدالت‌طلبی است بدون هیچ‌گونه ابایی بیان کنیم و هم در عرصه عمل پافشاری کنیم.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه نیز به عنوان نماینده بسیج دانشجویی، گفت: شهادت سه دانشجو در این روز، نماد اسکتبارستیزی و استبدادستیزی و الگویی برای تمام افراد آزاده و استکبارستیز در سراسر جهان است که هیچ وقت تحت ظلم و ستم قرار نگیرند.

پژمان اکبری اظهار داشت: خداوند متعال را شاکریم که توفیق ورود به گام دوم این انقلاب تاریخی را که حاصل رشادت‌ها و جانفشانی مردان و زنان آسمانی است را داشته‌ایم، گام دوم انقلاب به معنای ورود به وادی جهاد و عمل و آمادگی میدانی برای پرداختن به اولویت‌های کشور و برآورده کردن نیازهای جامعه و پیشرفت به سمت تمدن اسلامی است و جایگاه دانشجو و دانشگاه در گام دوم انقلاب ویژه و تعیین‌کننده است.

اکبری ادامه داد: در این میان، بسیج دانشجویی که برگرفته از نگاه استکبارستیزانه‌ معمار کبیر انقلاب می‌باشد در همه سطوح و زمینه‌ها تشکلی راهبردی است که گوش به فرامین ولی امر مسلمین جهان دارد و برای اجابت خواست ایشان از هیچ تلاشی فرو گذار نیست.

وی اضافه کرد: بسیج دانشجویی مفتخر است که با ایجاد شبکه‌های بسیار غنی و گسترده و تخصصی به صورت هسته‌های مسئله‌محور، کمر همت برای رفع تک‌تک مسائل کشور بسته است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خاطرنشان کرد: امروزه افتخارمان این است که در عرصه‌های علمی، کار آفرینی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و به عبارتی در همه عرصه‌های موردنیاز برای تحقق تمدن نوین اسلامی به طور جهادی ورود کرده‌ایم و جهادی عمل می‌کنیم و جهادی پیش می‌رویم.

پژمان اکبری خطاب به معاون سیاسی و امنیتی استانداری ایلام، گفت: سوال من این است که چرا شخص استاندار در جمع‌های دانشجویی برای پرسش و پاسخ و پاسخگویی به سوالات جوانان و دانشجویان حاضر نمی‌شوند در حالی‌ که خود شخص رهبری در جمع‌های دانشجویی حاضر می‌شوند و دغدغه‌های دانشجویان را می‌شوند؟

اکبری با بیان اینکه بیشترین تورم نقطه به نقطه در بین استان‌های کشور مربوط به ایلام است، گفت: چرا از ظرفیت عظیم اربعین حسینی برای گسترش زیرساخت‌ها و جذب سرمایه برای استان به شکل مناسب استفاده نمی‌شود؟

وی اضافه کرد: از مسئولان استان انتظار داریم دغدغه‌مند بودن دانشجویان جوانان این استان را به استاندار محترم برسانند و به ایشان اعلام فرمایند که حضور در میان جوانان و دانشجویان دغدغه‌مند را جهت شنیدن مطالبه‌های آنان در اولیت کار خود قرار دهند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هم در این مراسم با گرامیداشت ۱۶ آذر خطاب به دانشجویان، اظهار داشت: از همه‌ شما عزیزان می‌خواهم علاوه بر درس خواندن که وظیفه اصلی همه‌ ماست در فعالیت‌ها و برنامه‌های تشکل‌های دانشجویی، کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی و تحقیقاتی حضور پیدا کنید.

حسام مرادنژادی افزود: بحمدالله تشکل‌ها و کانون‌های دانشگاه علوم پزشکی ایلام بیدار هستند زیرا هنگامی که دکتر کریمیان به عنوان ریاست دانشگاه انتخاب شدند عده‌ای به دنبال حاشیه‌سازی برای دانشگاه بودند که ۱۶ تشکل و کانون دانشجویی دانشگاه با ارسال نامه به وزارت بهداشت اجازه ندادند تا خواب‌های پلیدشان تعبیر شود.

مرادنژادی با اشاره به انتخاب به عنوان مشاور جوان رئیس دانشگاه، گفت: از اینکه ریاست دانشگاه به بنده اعتماد کردند و من را به عنوان مشاور جوان خود انتخاب نمودند تشکر کرده و اعلام می‌دارم به عنوان فرزند کوچک دانشگاه در حال خدمتگزاری به دانشجویان عزیز می‌باشم و همین جا از همه دانشجویان می‌خواهم تا مسائل و مشکلات دانشگاه را به اینجانب انعکاس دهند تا با همکاری و همفکری مجموعه مسئولین دانشگاه درصدد رفع آنها برآییم.

دبیر شورای صنفی دانشجویان نیز با گرامیداشت روز دانشجو اظهار داشت: به عنوان نماینده دانشجویان در شورای صنفی از برخی اقدامات مانند بهبود وضعیت تغذیه تشکر می‌کنم و امیدوارم حل سایر مسائل صنفی و رفاهی نیز در دستور کار مسئولین دانشگاه قرار گیرد.

سیدمیلاد موسوی با اشاره به جاده‌ منتهی به پردیس ۱ و ۲ هم گفت: در واقع روزانه جمعیتی بالغ بر ۴ یا ۵ هزار نفر در دانشگاه علوم پزشکی ایلام بر روی جاده‌های دانشگاه تردد دارند و با توجه به اینکه اقشار مختلفی از دانشجویان وجود دارند و حتی دانشجویانی از استان‌های مختلف و نیز دانشجویان بین المللی در دانشگاه ما در حال تحصیل هستند لذا باید اذعان داشت که واقعاً این جاده در شأن دانشجو و دانشگاه علوم پزشکی نیست.

موسوی رسیدگی به امور دانشجویان از سوی مسئولین دانشگاه را امری مهم خواند و افزود: با تمام احترامی که برای مسئولین عزیز قائلم اما باید گفت که این جایگاه‌ها در دانشگاه علوم پزشکی ایلام با وجود دانشجوهای این دانشگاه پایدار است پس خواهش می‌کنم در رسیدگی به امور دانشجویان هیچ‌گونه کم و کاستی نداشته باشید.

نماینده کانون‌های فرهنگی دانشگاه در مراسم گرامیداشت روز دانشجو اظهار داشت: جامعه دانشجویی امروزی باید جامعه‌ای پویا و به دنبال اصلاحات باشد، کشور ما یک کشور بسیار با فرهنگ و متمدن است و قانون اساسی این ظرفیت را برای فعالیت همه اقشار دانشجویان در دانشگاه‌ها مهیا کرده است که از حقوق خود دفاع کنند بنابراین هیچ شخصی نمی‌تواند مانع فعالیت دانشجویان شود.

متین نصیری در خصوص فعالیت کانون‌های دانشجویی، گفت: ۱۴ کانون فرهنگی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام فعالیت می‌کنند که با توجه به اینکه فعالیت فرهنگی با شور و نشاط در بین دانشجویان ارتباط مستقیم دارد انتظار دارم هر ساله از برترین‌های آنها تقدیر شود.

نصیری که به تازگی به عنوان نماینده خانه نشریات غرب کشور انتخاب شده است، در خصوص نشریات دانشگاه هم گفت: در حوزه نشریات پس از مدت‌ها فعال شدیم و جان دوباره در بین فعالین نشریات دمیده شده است اما متاسفانه جای خالی فعالین نشریات و دانشجویان اهل قلم و خوش‌فکر در بین برترین‌ها دیده می‌شود و انتظار می‌رود معاونت فرهنگی در جهت ایجاد انگیزه و امید، برترین آنها را نیز معرفی می‌کرد.

وی در خصوص تغیرات گسترده در سطح وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه معاون و مدیر جدید فرهنگی آمده‌اند و فعالیت‌هایشان خوب و پویا است و امیدواریم حداقل ایشان نیز در مسیر تغییر و تحول قرار نگیرند.

دبیر کانون اخلاق حرفه‌ای ادامه داد: در خصوص کانون‌های فرهنگی نیز باید بگویم تا کی مجامع کانون‌های فرهنگی وزارت بهداشت باید بدون مجوز فعالیت کنند؟ آیا باید همچون برخی دانشگاه‌ها ما نیز کانون ها را تعطیل کنیم تا وزارتخانه مجوز فعالیت کانون‌ها را صادر کند؟ هر وقت که برای بودجه جهت برگزاری مجامع کانون‌ها مراجعه کردم متوجه شدم که فقط برای کانون‌های فرهنگی کفگیر به ته دیگ خورده است!

نصیری در پایان گفت: دانشجو باید مطالبه‌گر باشد و بتواند از حقوق خود دفاع کند.

اجرای شعر طنز توسط دانشجویان، موسیقی زنده توسط گروه موسیقی جانان، تقدیر از فعالان فرهنگی، انتخاب و تجلیل از برترین کانون دانشجوییف تقدیر از فعالان مفدا و پخش کلیپ‌های مرتبط با روز دانشجو از دیگر برنامه‌های جانبی این مراسم بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.