دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

از ایده‌ها و برنامه‌های تحول آفرین دانشجویان حمایت می‌کنم

نشست روز دانشجو

"دکتر طاهره چنگیز" رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ویژه برنامه "به وقت مطالبه" که در تالار دکتر شریعتی برگزار شد، گفت: علی رغم محدودیت‌های ساختاری، از ایده‌های تحول آفرین در مدیریت دانشگاه استقبال و حمایت می‌کنم.

به گزارش مفدا اصفهان، ویژه برنامه "به وقت مطالبه"  به همت جامعه اسلامی دانشجویان و با حضور رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همراه با پرسش و پاسخ دانشجویی در تالار دکتر شریعتی برگزار شد.

در این نشست صمیمانه و صریح که بیش از چهار ساعت به طول انجامید، ابتدا دانشجویان به بیان نقطه نظرات و انتقادات خود در مورد مسائل مختلف دانشگاه پرداختند.

انتقاد از عدم تخصیص خوابگاه به دانشجویان مقطع دکتری یکی از انتقادات مطرح شده در این جلسه بود به شکلی که یکی از دانشجویان دکتری خطاب به مسئولین دانشگاه گفت: به کسانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری دارند همیشه توصیه می‌کنم هیچگاه اصفهان را برای تحصیل انتخاب نکنند، چرا که اگر دانشگاه اصفهان را انتخاب کنند، باید منتظر بی‌خانمانی و عواقب بعد از آن باشند.

دانشجوی دیگری با انتقاد از انتصاب "دکتر نعمت بخش" به سمت ریاست دانشکده پزشکی، از رئیس دانشگاه پرسید این انتصاب بر چه اساسی صورت گرفته است و آیا با بیانیه گام دوم انقلاب و توصیه رهبری مبنی بر جوانگرایی مطابقت دارد؟

دبیر شورای صنفی دانشجویان نیز عدم حضور رئیس دانشگاه در میان دانشجویان و خوابگاه و نیز عدم تشکیل جلسه با شورای صنفی را مورد انتقاد قرار داد.

فعالیت موازی شورای مشاورین جوان معاونت آموزشی دیگر موضوع مطرح شده توسط وی بود. عدم تشکیل واقعی دانشکده پیراپزشکی و نبود هیچ گونه امکانات و همکاری برای دانشجویان این رشته ها یکی از مسائل مورد توجه دانشجویان در این جلسه بود.

دانشجوی رشته پیراپزشکی در این مورد خطاب به رئیس دانشگاه و معاون آموزشی گفت: برای رشته‌های پیرا پزشکی هیچ هیئت علمی با مربی اختصاصی و نیز آزمایشگاه و امکاناتی وجود ندارد در حالی که در دانشگاه‌های تیپ های پایین تر نیز دانشکده پیراپزشکی وجود دارد.

انتقادات از حوزه پژوهشی با گله از عدم حضور معاون تحقیقات در این جلسه شروع شد. شو آف بودن برنامه‌های پژوهشی و درآمد زا نبودن و انحصاری بودن فعالیت های پژوهشی از مسائل مطرح شده در این حوزه بود.

انتقاد از حمایت همه جانبه از ورزش قهرمانی و عدم ترویج ورزش‌های همگانی و نیز انتقاد از تفاوت حمایت از نخبگان ورزشی و قرآنی یکی دیگر از موارد طرح شده در این جلسه بود. عدم حمایت از دانشجویان نخبه فرهنگی و و لزوم بررسی علل نتیجه گیری ضعیف در جشنواره فرهنگی سیمرغ نیز از دیگر انتقادات مطرح شده توسط دانشجویان خطاب به معاون فرهنگی دانشجویی بود.

انتقاد از عملکرد مدیر امور آموزشی و تاخیر در پرداخت حقوق اینترن ها و نیز تاخیر در پرداخت وام های دانشجویی دیگر انتقادات حضار در این برنامه بود.

"دکتر طاهره چنگیز" رئیس دانشگاه در سخنانی ضمن تبریک روز دانشجو، گفت: دکتر نعمت بخش یکی از مدیران دلسوز و موفق دانشگاه می باشند. جوان بودن یکی از معیار های انتصاب است ولی معیار وتو کننده  نیست. مدیری مانند دکتر نعمت بخش علاوه بر تجربه بالا مقبولیت بالایی نیز میان دانشجویان دارد.

وی افزود: حدود ۱۰۰۰ میلیارد از بودجه ۲۴۰۰ میلیاردی در گردش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را دولت تامین می‌کند و تامین بقیه بودجه با فعالیت های درمانی و آموزشی و پژوهشی خود دانشگاه صورت می پذیرد.

وی با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان در خصوص مقایسه دانشگاهای کشورهای توسعه یافته در نحوه درآمدزایی از طریق پروژه های دانشگاهی، گفت: محدودیت‌های ساختاری و قانونی یک واقعیت است، لیکن با این وجود از طرح های نوآورانه و تحول آفرین دانشجویان در حوزه ای بهداشتی و درمانی حمایت و استقبال می کنیم.

وی افزود: حقوق اینترن‌ها پرداخت شده است که حضار در جلسه نیز این موضوع را تایید کردند.

رئیس دانشگاه فضاهای اسکان دانشجویان را محدود خواند و گفت: وقتی با محدودیت مواجه هستیم اولویت ما اسکان دانشجویان با سن کمتر  و کم تجربه تر می باشد. علاوه بر این در دفترچه کنکور نیز آورده ایم دانشگاه تعهدی به تامین خوابگاه مقاطع تکمیلی ندارد.

وی با اشاره به اینکه به دنبال تامین بوجه ملی برای بازسازی اساسی و افزایش ظرفیت یکی از خوابگاه‌های فعلی دانشگاه می‌باشیم، افزود: من با دانشجویان ارتباط مستمر دارم و نماینده شورای صنفی خوابگاه ها نیز با من جلسه داشته است.

"دکتر سیدمحسن حسینی" معاون فرهنگی دانشجویی نیز با اشاره به وقایع اتفاق افتاده در ۱۶ آذر و وجه تسمیه روز دانشجو به بیان توضیحات خود در مورد مسائل مطرح شده در حوزه فرهنگی دانشجویی پرداخت.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه افزود: با توجه به فضای نه چندان مطلوب خوابگاه های خودگردان که در سال‌های پیش که موجب بروز مشکلاتی برای دانشجویان شد، اولویت اساسی ما اسکان دانشجویان در خوابگاه های تحت پوشش خود دانشگاه بود که امسال خوشبختانه این موضوع انجام شد.

وی گفت: با این حجم پذیرش دانشجو توسط سازمان سنجش نه فضایی برای اسکان دانشجویان مقطع دکتری داریم و نه قانون الزامی در این مورد.

حسینی ترویج ورزش همگانی در میان همه جامعه دانشگاهی را از سیاست اصلی معاونت فرهنگی دانشجویی خواند و تاخیر در پرداخت وام های دانشجویی را مربوط به وزارتخانه دانست و گفت البته به زودی این وام واریز می شود.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه در ادامه گفت: از مدیر فرهنگی دانشگاه می‌خواهم تا جلسه ای با حضور فعالین فرهنگی برگزار کند تا با حضور خودم موارد مطرح شده در خصوص جشنواره سیمرغ را بررسی کنیم.

"دکترصبری" معاون آموزشی نیز در سخنانی گفت: شورای مشاورین را سال ها پیش از تشکیل شورای صنفی در معاونت آموزشی تشکیل داد. در این شورا نمایندگان دانشجویان حضور دارند و از این طریق هم نظرات دانشجویان به خوبی به من می‌رسد هم سیاست گذاری ها با مشارکت و نظر نمایندگان دانشجویان انجام می شود.

وی در خصوص انتقاد از عملکرد یکی از مدیران آموزشی نیز گفت: با توجه به این که ایشان مدیر گروه نیز می باشد، از وی خواسته ام یکی از مسئولیت ها را واگذار کنند.

در ادامه نماینده معاونت تحقیقات نیز توضیحاتی در مورد معاونت تحقیقات ارائه و از دانشجویان دعوت کرد از فضای مطلوب ایجاد شده در جهت به عرصه رساندن ایده های تقیقاتی و پژوهشی خود استفاده کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.