شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲

هنگامی که فعالیتم را آغاز کردم تنها به فکر بهبود وضعیت کودکان کار بودم

کار و خیابان

دبیر انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان «سفیر نور» اصفهان، با اشاره به اینکه پس از دریافت تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران، بار سنگین‌تری بر شانه‌هایم احساس می‌کنم، می‌گوید: هنگامی که فعالیتم را آغاز کردم تنها به فکر بهبود وضعیت کودکان کار بودم.

به گزارش مفدا، نرگس محمدی دانشجوی ۲۲ ساله ترم ۵ رشته هوشبری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دبیر انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان«سفیر نور» اصفهان است؛ انجمنی که چندی پیش در آیین ملی دانشجوی فداکار به عنوان انجمن برگزیده انتخاب شد. به این بهانه با دانشجویی صحبت کردیم که در کنار دیگر دوستانش در این انجمن، پررنگ‌ترین دغدغه این روزهایشان تسکین آلام کودکانی است که از نعمت یک زندگی خوب بی‌بهره‌‎اند.

مفدا: لطفا کمی از انجمن و اهداف شکل گیری آن بگویید.

انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان(سفیر نور) با کمک دانشجویان توانمند در امور اجتماعی و مشارکت آگاهانه و فعال آنان از طریق فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده در جهت جذب و کاهش کودکان کار و خیابان، شناخت واقعیت‌های زندگی آنان و ساماندهی و بهبود وضعیت این کودکان گام بر می‌دارد.  

در انجمن دو دسته هدف را دنبال می‌کنیم؛ هدف کلی ما، شناسایی، بررسی و ساماندهی وضعیت اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و آموزشی کودکان کار و خیابان است و در کنار آن به صورت اختصاصی نیز اهدافی نظیر، شناسایی و بررسی وضعیت اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی و آموزشی کودکان کار و خیابان و تشخیص نیازها، توانمند سازی و افزایش مهارت های زندگی کودکان کار و خیابان و تلاش در جهت رفع نیازهای اساسی آنان، آگاه سازی جامعه و جلب مشارکت عمومی در راستای حمایت از کودکان کار و خیابان و ارائه راهکارهای کاربردی به منظور پیشگیری از ایجاد و افزایش کودک کار و خیابان را مدنظر قرار داده ایم.

مفدا: انجمن از چه سالی شکل گرفته است و چه تعداد عضو دارد؟

این انجمن فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و در سال ۱۳۸۹ به عنوان سازمان مردم نهاد NGO در وزرات کشور ثبت شده است. در حال حاضر دارای۱۰۰ نفر عضو فعال هستیم که در کمیته‌های هفت گانه، «جذب و شناسایی»، «آموزش و پژوهشی»، «بهداشتی و درمانی»، «فرهنگی»، «روابط عمومی»، «نیروی انسانی»، «مالی و اداری» انجمن فعالیت می‌کنند.

در نمودار زیر می توانید ترکیب اعضای انجمن بر اساس رشته تحصیلیشان را مشاهده کنید.


مفدا: از میان گروه های آسیب پذیر، چه شد که به سراغ کودکان رفتید؟

وجود آسیب ها و مسایل اجتماعی، رشد و سلامت کودکان را در معرض تهدید قرار می دهد و پیامدهای ناگواری را برای کودک، خانواده و جامعه پدید می آورد، در صورت عدم حمایت همه جانبه از آنان، این کودکان در آینده ای نه چندان دور، در صف مجرمان جامعه قرار می گیرند . بهتر است هزینه ای که در آینده برای مقابله با جرم در نظر گرفته می شود، امروز برای کسب دانش و دیگر حمایت های اجتماعی کودکان یاد شده، صرف شود. شناخت وضعیت فردی، خانوادگی و اجتماعی کودکان در معرض آسیب، از جمله کودکان کار و خیابان و آشنایی با علل و عوامل ایجاد کننده آسیب ها و مسائل اجتماعی و راهکارهای کاهش آن اولین گام در یاری رسانی به این کودکان و تلاش در جهت ایجاد زندگی شایسته برای آنان است.

کودکان کار و خیابان کودکانی هستند که بیشترین ساعات زندگی و گاه تمام آن را در کوچه و خیابان می گذرانندو علی‌‎رغم داشتن خانواده از کوچک‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوق انسانی خود که همان حق آموزش و تحصیل است محروم مانده‌اند و به جای آن والدین این کودکان هر روز صبح به جای روانه کردن آنها به مدرسه به دنبال کسب درآمد آنها را در خطرات بی انتهای خیابان رها می کنند که ایجاد کننده صحنه های زننده اجتماعی برای کلان شهر اصفهان- پایتخت فرهنگی جهان اسلام- است.

مفدا: چطور با انجمن آشنا شدید؟ انگیزه تان از حضور در انجمن چیست؟

 در بدو ورود به دانشگاه، از طریق  غرفه معرفی انجمن که در حاشیه جشن دانشجویان جدیدالورود برپا شده بود با این انجمن آشنا شدم. و به عنوان نیروی داوطلب در طرح آموزش شروع به فعالیت نمودم .

در پاسخ به سوالاتان در خصوص انگیزه کار با انجمن نیز باید بگویم، آشنا شدن با کار گروهی، شناسایی توانایی های خودم در مدیریت و برنامه ریزی، پیدا کردن دوستان صمیمی و تمرینی برای ورود به عرصه اجتماع همه و همه به من انگیزه کار در انجمن را داده است. ضمن آنکه به دلیل علاقه ی زیادم به کودکان و همچنین لذت بخش بودن کار با کودکان این قشر را برای فعالیت انتخاب کرده ام . لذت بودن در کنار کودکان کار و آموزش به آنها را با هیچ چیزی تعویض نخواهم کرد. خدمت کردن به این کودکان بسیار لذت بخش است و نه تنها مانع فعالیت های دیگر از جمله درس نمیشود بلکه برکت آن را  در زندگی فوق العاده زیاد احساس کرده ام .

خوشبختانه مسئولین دانشگاه  نیز همکاری خوبی  با فعالیت های انجمن داشته اند و در اینجا فرصت را مغتنم دانسته از معاونت فرهنگی دانشجویی جناب دکتر شاهمرادی به دلیل همکاری ویژه با این انجمن نهایت سپاسگزاری را دارم .

مفدا: اعطای تندیس فداکاری به انجمن، چه تاثیر و یا تغییری در روند حرکتتان اینجاد کرده است؟

 هنگامی که فعالیتم را آغاز کردم تنها به فکر بهبود وضعیت کودکان کار بودم و از وجود چنین تندیس ها و تقدیر هایی بی خبر بودم .اکنون با دریافت تندیس بار سنگین تری بر شانه هایم احساس میکنم و قطعا تلاش بیشتری در جهت خدمت به کودکان کار و ارتقای انجمن انجام خواهم داد .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.