چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶

مراسم گرامیداشت "روز دانشجو" در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت روز دانشجو دردانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از قاب دوربین مفدا

مراسم گرامیداشت ۱۶ آذرماه و روز « دانشجو » با حضور رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، معاونان، مسئول نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه، مدیران فرهنگی و دانشجویی و جمع کثیری از دانشجویان در سالن اجتماعات شهید احمدی روشن این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر" امیرمسعود عرب " رئیس دانشگاه طی سخنانی در این مراسم بر اهمیت جایگاه « دانشجو » تاکید کرد و گفت: همواره معتقدم که اگر جایگاه دانشجو را از دانشگاه بگیرند، دانشگاه تبدیل به ارگان اجرایی می شود و ۱۶ آذر، یادآور نگاه بهتر و تفکر و تمرکز بیشتر بر این جایگاه است.

وی افزود: مسئولان دانشگاه نیز خود را موظف می دانند تا برای ایجاد زیرساخت های لازم جهت ارتقای کمی و کیفی شرایط تحصیل برای دانشجویان تلاش کنند تا  در نهایت، دانشجویان بتوانند بهره لازم را از بهترین دوران عمر خود ببرند.

رئیس دانشگاه با اشاره به تاریخچه تاسیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که در سال ۷۲، با نیتی متفاوت از دیگر دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت بهداشت، طراحی و تاسیس شد، گفت: نام لاتین این دانشگاه بهترین مفهوم را از فعالیت این دانشگاه دارد، رسالتی متفاوت که به سه حوزه توانبخشی، رفاه و سلامت اجتماعی و سلامت روانی می پردازد.

دکتر عرب افزود: هدف همه ما ارائه خدمت بهتر به نیازمندترین و محرومترین افراد جامعه است که خیر دنیا و آخرت در آن نهفته است و دانشجوی ما در مسیری حرکت کند که در سه حوزه سلامت، دانشگاه را بسمت دانشگاه نسل سوم و چهارم برده و رفاه بیشتر جامعه را سبب شود.

رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در بخش دیگری از سخنانش، دانشجو را مطالبه گر دانست و گفت: دانشجو مظهر آزادگی است و امیدوارم با توجه به شرایط و ساختارهای تعریف شده، نیازهایش را مطرح کند و ان شاالله دانشگاه هم این پتانسیل را دارد که نیازهای دانشجویان را برآورده سازد.

وی با تاکید بر اینکه بزرگترین ظرفیت و سرمایه هر کشور، نیروی انسانی آن کشور است، افزود: مسئولیت همه ما در ابعاد آموزشی، پژوهشی و درمان جامعه، سنگین است و همه باید در کنار یکدیگر برای تولید بیشترعلم و تحقیقات بیشتر تلاش کنیم و شما دانشجویان نیز به ارتقای سطح آموزشی و پژوهشی دانشگاه کمک کنید تا با تلاش همگی و همفکری یکدیگر، فعالیتی شکل بگیرد که بنفع مردم کشورمان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین " افشاری " مسئول نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز طی سخنانی در این مراسم ، ضمن تبریک روز دانشجو، ابراز امیدواری کرد که دانشجویان با توفیق الهی همه به عنوان آینده سازان و نخبگان برای آبادی هرچه بیشتر و توسعه کشور موثر باشند.

وی با قدردانی از دو تشکل مجمع اسلامی دانشجویان مستقل و بسیج دانشجویی که زحمت اصلی برگزاری این مراسم را به دوش داشتند و حتی با تلاش شبانه روزی، سبب شکل گیری این گردهمایی شدند، گفت: ۱۶ آذر یادآور از خودگذشتگی سه شهیدی است که نماد حریت و رسالت دانشجویی هستند.

دکتر افشاری افزود: در انقلاب اسلامی ۲۶۰۸ شهید دانشجو داریم که سه شهید ۱۶ آذر، شهدایی هستند که در راه حریت و آزادی شهید شدند  و این روز تاریخی مزین به نام آنان است .

وی همچنین با طرح این سئوال که رسالت دانشجوی ایرانی که سابقه تمدن ایرانی و اسلامی دارد، چیست؟، اظهارداشت: همانطور که امام (ره) در سال ۵۷ و چشم انداز رهبری در گام دوم به آن اشاره کرده اند، رسالت دانشجوی مسلمان برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی چیست ؟ و باید برای دستیابی به این تمدن از کجا شروع کنیم؟

افشاری افزود: رسالت دانشجویان برای آینده مشخص است و باید در دو عامل « مطالبه گری به حق و مسئولیت پذیری » دیده شود که با توجه به سخنان ریاست دانشگاه در باره مطالبه گری به حق، در سخنان خود به عامل « مسئولیت پذیری » می پردازم.

وی در این خصوص ادامه داد: دانشجویان برای برداشتن اولین قدم درمسیر مسئولیت پذیری، دانشگاه خود را آباد کرده و بعنوان پایگاهی علمی در کشور و سطح بین الملل مطرح کنند.

مسئول نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه علوم بهزیستی، تصریح کرد: از دانشجویان انتظار است  که با حضور در عرصه های فرهنگی، علمی و سیاسی، به رشد و تعالی دانشگاه کمک کنند.

در ادامه این مراسم ، مسئول تشکل بسیج دانشجویی و دبیر مجمع اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در سخنان کوتاهی به نقطه نظرهای خود در ارتباط با ۱۶ آذر و روز دانشجو پرداختند.

"علی رشیدی کیا" مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی و بهزیستی با تاکید بر خصلت پرسشگری و مطالبه گری دانشجویان، به تفکر مخالف آن در دولت های مختلف اشاره کرد و گفت: دانشجوی میهن دوست، هوشیار، روشنفکر و انقلابی، درگیر خواب غفلت نخواهد شد، چرا که می داند، کسی که به هنگام یاری ولی (رهبر) خود، بخوابد، با لگد دشمن از خواب بیدار خواهد شد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش، به برخی از نیازهای فرهنگی، آموزشی و رفاهی دانشجویان اشاره کرد و خواستار توجه مسئولان دانشگاه در جهت رفع این نیازها شد.

"محمد امین ایمانی" دبیر مجمع اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز ضمن اشاره به بخشی از مسایل و مشکلات جوانان در جامعه، خواستار توجه دانشجویان و هم دانشگاهی های خود به این مسایل شد که با پخش کلیپی در ارتباط با معضلات و آسیب های اجتماعی، گفته های خود را تکمیل کرد.

بخش دیگری از این مراسم به سخنان دکتر "سید مجید امامی" پژوهشگر حوزه اجتماعی و سیاسی و استاد دانشگاه امام صادق (ع)  و دکتر " سید بیژن عبدالکریمی " استاد فلسفه دانشگاه آزاد تهران شمال، در ارتباط با وقایع اخیر در کشور، و پرسش و پاسخ دانشجویان در این خصوص اختصاص داشت.

دکتر عبدالکریمی برای فهم واقعیت اجتماعی و وضعیت عمومی کنونی کشور و حوادث اخیر، به حرف های دو طرف اشاره کرد و عوام گرایی و عوام زدگی را آفت جامعه دانست.

وی همچنین با اشاره به سیر تاریخی کشور از انقلاب مشروطه تا پیروزی انقلاب اسلامی و روی کار آمدن دولت های مختلف، تاکید کرد که وضعیت عمومی جامعه و وقایع اخیر را نباید از بعد سیاسی یا روانشناختی تجزیه و تحلیل کرد بلکه همه مشکلات ناشی از توسعه نیافتگی تاریخی کشور است که سبب ناکارآمدی نهادها می شود.

در مقابل این نظرات، دکتر امامی با اشاره به اینکه طی ۱۵ سال گذشته، دو شاخص « امید و اعتماد » ، رو به کاهش است، گفت: معتقدم که در حوزه عمومی، حیات درونی جامعه، امیدبخش و قابل ترمیم است و آنچه که می تواند به ما کمک کند، نقد جانانه نسبت به خود است که باید براساس آینده ای با عقلانیت انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه قوی ترین جامعه را داریم، افزود: جامعه ایران زنده است و باید از تقویت آن، شروع کرد و در این مقطع زمانی، می توان با تمرکز بر انتخاب نمایندگانی قوی ، مجلسی قوی را شکل داد تا جامعه نیز تقویت شود

 در پایان این مراسم که با برنامه های هنری و پذیرایی نیز همراه بود، دانشجویان رتبه های برتر مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ورودی سالهای ۹۵، ۹۶ و ۹۷ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و همچنین خادمین کانون مهدویت نهاد رهبری در دانشگاه و دبیران انجمن های علمی دانشجویی، مسئولان کانون های قرآن و عترت، جهادی، خیریه همیاران زندگی، موسیقی و بسیج دانشجویی، با اهدای لوح و هدیه نقدی از سوی رئیس دانشگاه، معاون فرهنگی – دانشجویی و مدیر فرهنگی دانشگاه، مورد تقدیر قرار گرفتند.

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.