یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰

اعضای "انجمن ایمسا" شاهرود پیشگام در توسعه جامعه

ایمسا شاهرود

انجمن دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود (ایمسا) تلاش می‌کند با اجرای طرح های متنوع در حوزه‌های مختلف بهداشت و درمان، گام‌های استواری در جهت افزایش آگاهی جامعه و توانمند سازی دانشجویان بردارد.

دبیرانجمن ایمسا دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در گفت و گو با مفدا شاهرود، افزایش سطح آگاهی جامعه و  و توانمندسازی دانشجویان را یکی از اهداف این انجمن برشمرد و گفت: در تمام‌پروژه های گذشته و آینده این هدف ها دنبال می‌شود که یک سوی آن دانشجوی پزشکی و سوی دیگر نیز جامعه و مردم هستند.

"شیوا شکوری" به تشریح مهمترین طرح های اجرا شده توسط انجمن ایمسا در یک سال گذشته پرداخت و افزود: همه دانشجویان شرکت کننده گواهی معتبر دریافت می کنند که یکی از ملاک های کسب امتیاز برای انتخاب دانشجوی نمونه نیز به شمار می رود.

وی همچنین بیان کرد: طرح بیمارستان عروسکی (Teady bear hospital) که سال گذشته در بیمارستان بهار برگزار شد با استقبال خوب کادر درمان بیمارستان بهار، دانشگاه و دانشجویان رو به رو شد و به‌ هدفش یعنی از بین رفتن ترس کودکان از بیمارستان و تعامل بیشتر دانشجویان با آنان رسید.


وی به مشارکت ایمسا در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون اشاره کرد و اظهار داشت: تابستان امسال دانشجویان در چادر هایی که در سطح شهر برای این طرح در نظر گرفته شده بود، هم غربالگری فشار خون مردم را انجام دادند و اطلاعاتشان را در سامانه وزارت خانه برای پیگیری های بیشتر ثبت کردند و هم به افزایش آگاهی آنان در زمینه علل و مشکلات فشار خون بالا کمک کردند.

این دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از "دنیاتو نارنجی کن" به عنوان طرحی به مناسبت‌ هفته جهانی نه به خشونت علیه‌ زنان یاد کرد و گفت: در این طرح اعضای ایمسا تلاش کردند مردم‌ را آگاه کنند تا تعریف درستی از خشونت داشته باشند. خشونت علیه زنان تنها فیزیکی نیست و خانم ها باید حقوق خود را بدانند تا اگر مورد ظلم قرار گرفتند از چگونگی پیگیری آن اطلاع داشته باشند.

شکوری ادامه داد: در طرح "دنیاتو نارنجی کن" خانم هایی که تحت این خشونت بودند و به کمک احتیاج داشتند توسط ایمسا به یک مشاور معرفی شدند. این‌ کار در مرکز بهداشتی عظیما و بیمارستان بهار برگزار شد و بازخورد خوبی نیز داشت.

وی به طرح "دنیاتو از قاب من تماشا کن" نیز اشاره کرد و افزود: برای انجام این‌ طرح به‌ همه دانشجویان و همچنین دیگر شهروندان فراخوان داده شد که‌ اگر قاب عینک بدون استفاده دارند، به ما بدهند و این‌ قاب ها جمع‌آوری و به تهران فرستاده شد.

دبیر انجمن ایمسا شاهرود با بیان اینکه در تهران با یک‌ مرکز خیریه هماهنگ شد تا عدسی های مناسب برای آن قاب ها درست شود، اظهار کرد: از سوی دیگر، ما به مدارس نقاط کم برخوردار شهر رفتیم و با شناسایی افرادی که با وجود نیاز به عینک از آن استفاده نمی کنند، علت‌ را جویا شدیم و سعی کردیم این موضوع را تفهیم کنیم که عینک زدن امری طبیعی و لازم است و در نهایت نیز برای کودکان این مناطق، عینک های تهیه شده، فرستاده شد.

شکوری پروژه "اهدای عضو، اهدای زندگی" را طرح دیگر اجرا شده توسط ایمسا برشمرد و تصریح کرد: در این طرح که با حضور عده ای از بیمارستان مسیح دانشوری تهران در دانشگاه ما همراه بود، پایگاه هایی برای دانشجویان در نظر گرفته شد تا در صورت تمایل با پر کردن فرم، کارت اهدای عضو دریافت کنند. 

وی افزود: در این راستا همایشی هم برگزار کردیم که طی آن علاوه بر ارائه اطلاعاتی راجع به مرگ مغزی و تفاوت آن با زندگی نباتی، دانشجویان بیش از ۲۰۰ فرم اهدای عضو پر کرده و کارت اهدای عضو دریافت کردند.

دبیر انجمن دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود یادآور شد: آخرین اقدام مهم ایمسا در سال تحصیلی جاری نیز زیبا سازی بخش کودکان بیمارستان بهار شاهرود در قالب طرح "نسخه های شادی" به همت کمیته صلح و حقوق بیمار (SCORP) انجمن بود و اعضای این کمیته تلاش کردند با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فضای بخش را برای کودکان شادتر کنند.

شکوری همچنین از اجرای پروژه ای در زمینه سلامت روان در آینده خبر داد و گفت: این طرح کشوری است و در شاهرود هم تا چندماه دیگر به همت اعضای کمیته SCOPH (سلامت عمومی) اجرا می شود.

انجمن دانشجویان پزشکی با نام اختصاری ایمسا، یک‌ شبکه‌ کشوری است و تقریبا در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که رشته پزشکی دارند فعال است. سیستم ایمسا از IFMSA(کمیته دائمی فدراسیون بین المللی انجمن‌های دانشجویان پزشکی) گرفته شده که یک سیستم‌ جهانی است. انجمن دانشجویان پزشکی در کل جهان وجود دارد که حرف I در IMSA به نشانه Iran است و در هر کشوری نام آن تغییر می‌کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.