سه‌شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰

دبیر کانون "طراحی و نقاشی" دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

در کارهای بزرگ هنرمندان، همیشه حرفی برای گفتن و قصه‌ای برای روایت کردن وجود دارد

گزارش تصویری

دبیر کانون "طراحی و نقاشی" دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مفدا با اشاره به اینکه هنر فعالیتی است که به صورت آگاهانه و از طریق صدا، کلمات و یا نقاشی می‌تواند احساسات را منتقل کند، گفت: به عقیده من در کنار درس، دانشگاه و امتحان لازم است که گاهی به هنر پناه ببریم و خود واقعی‌مان را در نقاشی‌هایمان پیداکنیم.

"شیوا رضایی"، دبیر کانون "طراحی و نقاشی" دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مفدا کرمانشاه بیان کرد: نحوه آموزش و کشف استعدادها در کانون طراحی و نقاشی به این صورت می باشد که هر فردی آموزش‌هایی را که نیاز دارد از استاد دریافت می کند و در هر زمینه‌ای که تمایل داشته باشد فعالیت می‌کند. البته در میان هنرجوها کسانی هستند که در زمینه پرتره و حتی نقاشی نظامی بخواهند فعالیت کنند، که سعی ما هم بر پرورش این علایق بوده که قطعا در این زمینه به این شکل زودتر به نتیجه خواهیم می رسیم.

وی در خصوص نحوه آموزش به دانشجویان ادامه داد: از آن جایی که دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی معمولا به صورت حرفه ای تاکنون سبک‌های نقاشی رو دنبال نکرده اند، سبک واقع گرایی را دنبال می‌کنند، البته رشته کاریکاتور هم توسط تعداد کم‌تری از اعضا دنبال می شود.

رضایی افزود: هم چنین درحال حاضر یک دوره سه ماهه برای دانشجوها درنظرگرفتیم که بتوانند تا حدودی پیشرفت کنند. البته تلاش ما همواره براین بوده که این کلاس‌ها به صورت مداوم ادامه داشته باشد و هنرجوها در این رشته به صورت حرفه ای فعالیت کنند و خلق اثر نمایند. خوشبختانه اساتید هم توسط شورای مرکزی انتخاب شده و مورد تایید هستند.

وی خاطر نشان کرد:با توجه به این موضوع که درحال حاضر هزینه کلاس‌های طراحی در خارج از دانشگاه بسیار بالا بوده و با فاکتور گرفتن از هزینه وسایل طراحی که متاسفانه به دلیل کیفیت بیشتر وسایل طراحی خارجی تقریبا می‌توان گفت با این سرعت دارد سر به فلک‌ می کشد و بسیار کمیاب نیز هستند، کانون ما رسالتش همین بوده که باری را از روی دوش دانشجویان  بردارد و دانشجو نیز حق دارد از این پتانسیل دانشگاه استفاده کنه و هزینه ای را پرداخت ننماید. 

رضایی به بیان اهداف برنامه‌ریزی در کانون نقاشی پرداخت و تصریح کرد: ما در کانون نقاشی و طراحی هدف خود را خیلی ساده تعریف کردیم. تلاش می‌کنیم که راه درست را برای پیشرفت نسبی دانشجویان هنرمند در رشته طراحی و نقاشی ایجاد کنیم تا بتوانند زودتر به نتیجه برسند و حتی اگر چند نفر هم به مرحله شکوفا کردن استعدادهای خود برسند به این معنی است که ما کار خود را درست انجام داده ایم.

وی ادامه داد: به عقیده بنده درکنار درس، دانشگاه و امتحان لازم است که گاهی به هنر پناه ببریم و خود واقعی مان را در نقاشی‌هایمان پیداکنیم. هنر نقاشی کردن آرامشی به انسان هدیه می‌کند که توصیف نشدنی است، این تجربه ای است که خودم به دست آوردم. تمام اعضای کانون نقاشی سرشار از انگیزه، ایده‌ها و فکرهای خوب برای آینده هستند. بدون شک با وجود چنین اراده قوی که داریم خبرهای خوبی در راه است.

او درباره مشکلات کانون نقاشی دانشگاه کرمانشاه گفت: بخش عمده مشکلاتی که‌ وجود دارد، به مسائل مالی مربوط می شود و حق تدریس اساتید که امیدواریم با توجه و مساعدت مسئولین حل و فصل شود و تاحدودی تفکیک میان دانشجویان در حوزه هنر برداشته شود. حقیقت این است که ‌وقتی صحبت از هنر و استعداد دانشجوها می‌شود بهتر است که ‌به همه دانشجویان مشتاق به این رشته به یک چشم نگاه کرد و تفکیک دانشکده ای وجود نداشته باشد.

رضایی ادامه داد: بازدید از گالری و نمایشگاه‌های نقاشی، آموزش تکنیک‌های تخصصی و شرکت درجشنواره های فرهنگی هنری  از جمله برنامه‌های ما بوده و برنامه‌هایی که برای کانون داریم به برگزاری کلاس‌ها محدود نمی شود. قرار است از آثار مرحله به مرحله دانشجویان نمایشگاهی برگزار شود تا با مفهوم اینکه با هرسطحی ‌از تسلط و آمادگی می‌توان پیشرفت کرد و به‌ هدف رسید.

دبیر کانون نقاشی و طراحی در پایان گفت: همانگونه که می‌دانید یادگیری هنر انتهایی ندارد و درست مثل اقیانوسی است که عظمتش ‌لحظه به لحظه بیشتر حس می‌شود و تا کسی در این حوزه فعالیت نکند، متوجه وسعتش نخواهد شد. ضمن تشکر از حضور بچه‌های خوب و فعال شورای مرکزی کانون از معاون فرهنگی، دانشجویان و مسئولین و مدیران فرهنگی دانشکده‌ها درخواست حمایت و همکاری لازم رو داریم.

در ادامه آثار زیبایی از اعضای این کانون را می توانید "اینجا" ببینید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.