سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰

همزمان با سراسر کشور

بسیج ملی آموزش تغذیه سالم در شهرستان شوشتر آغاز شد

بسیج ملی تغذیه سالم

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر از آغاز بسج ملی تغذیه سالم در شهرستان شوشتر همزمان با سراسر کشور خبر داد.

به گزارش مفدا شوشتر به نقل از وب‌دا، دکتر نایب فدایی اظهار کرد: مطابق گزارش سازمان جهانی بهداشت، اولین عامل خطر مرگ زودرس ایرانیان تغذیه است.

وی افزود: سیاستها و برنامه های دولت که با هدف توسعه سلامت تدوین می شوند لازم است در بر گیرنده تدارک غذای سالم و مناسب بوده و به لحاظ اقتصادی و اجتماعی برای سرپرست و آحاد خانوار قابل تامین و قابل دسترسی باشد. به گونه ای که با تامین نیازهای تغذیه ای منجر به سیری سلولی شود.

دکتر نایب فدایی همچنین عنوان کرد: پیروی از الگوی غذایی سالم شرط اصلی سلامتی است و مراقبت از سلامتی در اصل یک مسئولیت فردی به شمار می رود. یکی از ارکان اصلی خود مراقبتی توجه به تغذیه و الگوی مصرف غذایی توسط خود فرد است و خود مراقبتی تغذیه ای به این معنی است که هر فردی با مفهوم تعادل و تنوع و تناسب در برنامه ی غذایی روزانه آشنا باشد و با روشهای جایگزین مواد غذایی و استفاده از منابع غذایی موجود و دردسترس بتواند نیازهای تغذیه ای خود را برطرف سازد و به جای مصرف بی رویه آن دسته از مواد غذایی که مصرف زیادشان یک عامل خطر مهم ابتلا به بیماریهای غیر واگیر؛ اشکال مختلف سوء تغذیه (چاقی ، لاغری ، کم وزنی ، کوتاه قدی) و کمبود ریز مغَذّیها می شود از غذا های سلا مت محور با توجه به وضعیت اقتصادی خانواده ها بیشتر استفاده شود.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر ادامه داد: به دلیل اهمیت آموزش تغذیه و نقش آن در بهبود شیوه زندگی علاوه بر فعالیتهایی که طی سال کارشناسان تغذیه در راستای ارتقا دانش ؛نگرش و عملکرد عموم مردم در زمینه تغذیه در مراکز خدمات جامع سلامت انجام می دهند همه ساله از سوی دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت از ۱۴ لغایت ۳۰ دیماه بسیج ملی آموزش تغذیه سالم در سراسر کشور با هدف افزایش آگاهی ،نگرش و عملکرد عموم مردم ، دست اندرکاران و ذینفعان بخش سلامت و سیاستگزاران و ... در خصوص تغذیه سالم و جایگزین های مواد غذایی برگزار می گردد.

دکتر نایب فدایی در پایان گفت: امسال این بسیج با شعار "ترویج الگوی غذایی سالم با جایگزین های غذایی سالم" برگزار می گردد و ما در این ایام و از طریق رسانه ها طی این مدت راهکارهای بهبود تغذیه را به جامعه آموزش خواهیم داد و  امیدواریم در یک اقدام ملی بتوانیم گام موثری در جهت بهبود شیوه  زندگی و ارتقا سطح سلامت مردم برداریم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.