شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵

از سوی شورای صنفی دانشجویان علوم پزشکی کرمان مطرح شد؛

پیشنهاد تغییر نام دانشگاه علوم پزشکی کرمان به دانشگاه شهید سلیمانی

پیشنهاد تغییر نام دانشگاه علوم پزشکی کرمان به دانشگاه  شهید سلیمانی

نمایندگان شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان در در نامه‌ای خطاب به رییس دانشگاه، پیشنهاد تغییر نام این دانشگاه به دانشگاه علوم پزشکی شهید سلیمانی کرمان را ارایه کردند.

به گزارش مفدا کرمان، شورای صنفی دانشجویان در نامه‌ای خطاب به رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، خواستار تغییر نام این دانشگاه به دانشگاه علوم پزشکی شهید سلیمانی کرمان شد.

در خصوص این درخواست آمده است:

"به پاس قدردانی از سال‌ها رشادت و جان فشانی سپهبد شهید سلیمانی برای دفاع از میهن و انقلاب پیشنهاد تغییر نام  دانشگاه به نام شهید سلیمانی را ارائه کرده است."

این اقدام ارزنده که نشانه قدر شناسی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان از تلاش‌های بی بدیل و تاثیر گذار سردار رشید اسلام در پاسداری از کیان جمهوری اسلامی ایران چه در جبهه‌های جنگ تحمیلی، چه در سرکوبی اشرار جنوب شرق و چه در دفاع از حریم آل الله در عراق و سوریه است.

مراسم خاکسپاری سپهبد شهید سلیمانی با شکوهی مثال زدنی و حضور پر شور مردم کشور انجام شد و کرمان فرزند خود را در آغوش کشید. اینک استان کرمان این افتخار را دارد که مدفن مجاهد عالی قدرو تاریخ ساز شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی باشد و بی تردید باید روز به روز به این ازرش والا توجه بیشتری داشته باشد. شاید کمترین میزان قدرشناسی برای چنین شخصیت بزرگی نامگذاری مکان مناسبی به نام سپهبد سلیمانی است.

در این راستا از همان ابتدای انتشار خبر شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، در اقصا نقاط کشور شاهد تغییر نام مکان‌های مختلف به نام این شهید بزرگوار بودیم.

در کرمان نیز در نشست فوق‌العاده شورای شهر کرمان اعضای شورا به اتفاق آرا مصوب کردند بلوار ۴۵ متری شرقی - غربی (از پل شهید بهشتی- سیدی- تا میدان پرواز- فرودگاه) و نیز میدان پرواز در ورودی فرودگاه کرمان به نام سردار سپهبد شهیدقاسم سلیمانی نامگذاری شود. همچنین در این نشست، نامگذاری مسیر ما بین ورودی میدان بیرم آباد تا تقاطع گنبد جبلیه به نام سردار شهید غلامحسین پورجعفری و از پل ایثار تا پل شهید بادپا که اکنون به نام بلوار شاهد است، به نام ابومهدی المهندس مصوب شد.

رئیس شورای شهر کرمان در این جلسه با اشاره به اینکه در زمان حیات سردار سپهبد شهید سلیمانی در جیرفت و کوهبنان مکانی به نام ایشان نامگذاری شده بود که تکلیف کردند لغو شود، گفته بود: سردار با تواضع بی مثالی که داشت هیچ گاه در زمان حیاتشان رضایت ندادند در هیچ جای ایران مکانی به نام ایشان نامگذاری شود.

در روزهای گذشته راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز در اطلاعیه‌ای با پیشنهاد معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، نام ایستگاه راه آهن  شهر کرمان را به شهید سپهبد قاسم سلیمانی تغییر داد.

اما آنچه که پیشنهاد دانشجویان کرمانی را خاص‌تر می‌کند، پیشنهاد تغییر نام یک مجموعه دانشگاهی است. در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور، آخرین تغییر نام، تغییر نام دانشگاه علوم پزشکی همدان به دانشگاه  ابن سینا است. این تغییر نام از سال ۱۳۹۴ از سوی استاندار همدان مطرح شده بود و با پیگیری های مکرر برای اخذ موافقت آن از وزارت بهداشت،  تغییر نام دانشگاه علوم پزشکی همدان به دانشگاه ابن سینا،  بعد از چهار سال، فرودین ۱۳۹۸ در مجلس مصوب و به دولت اعلام شد.  

بنابراین علی‌رغم اینکه این واکنش حاکی از عمق ارادت و قدرشناسی نمایندگان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان در شورای صنفی دانشجویان است و پس از انتشار با واکنش‌های مثبت گروه‌های دانشجویی نظیر تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه مواجه شده است،  مسیر سهل الوصولی به نظر نمی‌رسد و باید منتظر واکنش هیات رئیسه و شورای فرهنگی دانشگاه در قبال این پیشنهاد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.