شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۷

٢٠ دی ماه، سالروز درگذشت امیرکبیر

11

٢٠ ام دی ماه، سالروز درگذشت امیرکبیر است. امیر کمتر از ۴ سال ( ٣ سال و ٢ ماه) بر مسند صدارت بود، اما در همان مدت کوتاه صدارتش آنقدر خدمت کرد که حتی مورخین غربی هم نقش او را در تاریخ ایران نادیده نگرفته‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، ٢٠ ام دی ماه، سالروز درگذشت امیرکبیر است. 
امیر کمتر از ۴ سال ( ٣ سال و ٢ ماه) بر مسند صدارت بود، اما در همان مدت کوتاه صدارتش آنقدر خدمت کرد که حتی مورخین غربی هم نقش او را در تاریخ ایران نادیده نگرفته‌اند.

امیر در این مدت تجارت ایران را سامان داد و با پوشیدن لباس ایرانی به مردم، باعث رونق تولیدات ملی شد و اگر امروز هم زنده بود قطعا مرزهای ایران را روی کالاهای بنجل چینی می‌بست. 

امیرکبیر شأن سیاست خارجی ایران را بالا برد و به سفرای کشورهای قدرتمند مانند انگلستان و روسیه به آسانی وقت ملاقات نمی‌داد. 

او در یکی از اقداماتش با ناپلئون شاه فرانسه وارد مذاکره شد و به فرانسه سفیر اعزام کرد ناپلئون هم در مقابل 4 کارخانه برای توسعۀ ایران به امیرکبیر هدیه داد، ایجاد سفارتخانه های دائمی در لندن و سن‌پطرزبورگ، ایجاد کنسولگری در بمبئی، عثمانی و قفقاز از جمله کارهای دیگر او بود .


امیرکبیر فامیل بازی را در آن دوره ریشه‌کن کرد و پای رجال مفت‌خور و چاپلوس‌ را از دربار ایران برید و مناصب بدون کار و القاب بی‌جهت را دور ریخت، برای اقلیت‌های مذهبی حقوق برابر قائل شد و شکنجه را حذف کرد، مهمّات‌سازی در زمان او رشد زیادی کرد و ارتش منظم شد، اداره شیلات را از روس‌ها گرفت و به اتباع ایران سپرد.

مهم‌ترین کارهای عمرانی که به همت امیر انجام شد نیز ساخت سد رودخانه کرخه، پل شوشتر و کشت پنبه در شمال ایران بود. 


اما قطعا بهترین و بزرگترین خدمت امیرکبیر دارلفنون بود تا جایی که ژاپن 16 سال بعد از دارالفنون اقدام به تاسیس اولین دانشگاه خود کرد. 

امروز ژاپن کجاست و ما کجا ؟

پولاک اتریشی در حق او گفت: میرزا تقی خان در کشور وطن‌فروشان، مظهر وطن ‌پرستی است. امیر جز نیک بختی وطنش چیزی نمی‌خواست. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.