دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۲

دبیر کشوری انجمن علمی دانشجویی پرستاری:

منزلت شغلی از دغدغه‌های دانشجویان پرستاری است/ انجمن‌های علمی دانشجویی هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند

محمد جواد نام‌آوری با تاکید بر اهمیت رشته پرستاری در سیستم درمان و در میان رشته‌های علوم پزشکی، خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین دغدغه‌های بچه‌های پرستاری، منزلت شغلی است. اهمیت و ارزش پرستار متاسفانه در کشور ما نادیده گرفته می‌شود. یک پرستار زیر فشار کاری ناشی از کمبود نیروی انسانی است و در معرض بیماری‌ هم قرار دارد به علاوه اینکه در محیط کار در معرض خشونت‌های کلامی، رفتاری و بعضا فیزیکی بیماران یا همراهان آنها نیز هست.

به گزارش مفدا گیلان؛ محمد جواد نام آوری دبیر کشوری انجمن علمی دانشجویی پرستاری و دانشجوی رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز است. وی در گفتگویی با مفدا  به بیان دغدغه‌های دانشجویان رشته پرستاری و مشکلات انجمن‌های علمی پرداخت.

نام‌آوری با اشاره به نقش و اهمیت انجمن‌های علمی در فضای دانشگاه و جلب مشارک دانشجویان اظهار داشت: انجمن علمی دانشجویی جمعیتی است که از دانشجویان علاقه مند به مشارکت در فعالیت‌های علمی مرتبط با رشته‌شان تشکیل شده است. هدف انجمن نیز تقویت روحیه و بنیه علمی دانشجویان مستعد و تخصصی کردن فعالیت‌های علمی دانشجویی است.

نام آوری انجمن علمی پرستاری را یکی از انجمن‌های علمی مهم هر دانشگاهی دانست و گفت: علیرغم اهمیت این انجمن و رشته پرستاری، متاسفانه ارزش و اهمیت آن در کشور ما آن طور که شایسته است در نظر گرفته نمی‌شود و این موضوع با کم اهمیت بودن انجمن‌های علمی در نزد مسوؤلان نسبت به دیگر نهادهای دانشجویی تشدید می‌شود.

دبیر کشوری انجمن علمی دانشجویی پرستاری در تشریح مشکلات انجمن گفت: کار دانشجویی به دانشجویان فعال در انجمن‌های علمی تعلق نمی‌گیرد با این توجیه که دانشجویان فعال در انجمن‌ها کار دلی و داوطلبانه انجام می‌دهند. همین موضوع عدم دریافت کار دانشجویی باعث کاهش انگیزه فعالیت دانشجویان شده و قطعا بر میزان مشارکت آنها در انجمن‌های علمی تاثیر می‌گذارد.

وی در ادامه با ذکر این مطلب که انجمن‌های علمی هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند، اظهار داشت: وقتی دانشجویان احساس کنند فعالیتشان دیده نمی‌شود و به انجمن علمی از سوی مسوؤلان اهمیتی داده نمی ‌شود و حمایتی صورت نمی‌گیرد، بی‌انگیزه می‌شوند و این یکی از اصلی‌ترین مشکلات انجمن‌هاست.

نام آوری در بیان دیگر مشکلات دانشجویان فعال در انجمن‌های علمی گفت: فعالیت دانشجویان در انجمن‌های علمی جزو سوابقشان محسوب نمی‌شود و با تمام شدن دوران تحصیل پایان می‌یابد و رزومه نمی‌شود. در حالی که فعالیت در انجمن علمی، مرتبط با رشته تحصیلی است و فعالیت علمی محسوب می‌شود و از این نظر متفاوت از فعالیت در دیگر نهادهای دانشجویی است.

این دانشجوی رشته پرستاری در ادامه به تشریح مشکلات دانشجویان این رشته پرداخت و بیان داشت: یکی از مشکلات عمده پرستاران که در بیمارستان‌ها با آن مواجه هستند، تعداد زیاد بیمار نسبت به تعداد پرستار است؛ معمولا ۸ تا ۱۰ مریض به هر پرستار می‌رسد و این امر هم فشار کار ناشی از کمبود نیروی انسانی را بیشتر می‌کند و هم باعث کاهش کیفیت درمان و مراقبت می‌شود.

وی در ادامه افزود: از طرف دیگر مبهم بودن آینده شغلی دانشجویان پرستاری باعث بی‌انگیزگی آنها شده و درگیری ذهنی برایشان ایجاد کرده است. از یک طرف در بیمارستان‌ها کمبود پرستار داریم که به خاطر کمبود بودجه و مشکلات اقتصادی است، از طرف دیگر با افزایش تعداد پرستاران بیکار مواجه هستیم که با افزایش ظرفیت پذیرش، بغرنج‌تر می‌شود.

نام آوری با تاکید بر اهمیت رشته پرستاری در سیستم درمان و در میان رشته‌های علوم پزشکی، خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین دغدغه‌های بچه‌های پرستاری، منزلت شغلی است. اهمیت و ارزش پرستار متاسفانه در کشور ما نادیده گرفته می‌شود. یک پرستار زیر فشار کاری ناشی از کمبود نیروی انسانی است و در معرض بیماری‌ هم قرار دارد به علاوه اینکه در محیط کار در معرض خشونت‌های کلامی، رفتاری و بعضا فیزیکی بیماران یا همراهان آنها نیز هست.

دبیر کشوری انجمن علمی دانشجویی پرستاری یکی دیگر از مصادیق بی‌اهمیت تلقی شدن رشته پرستاری از سوی مسوؤلان را حقوق اندک دانشجویان پرستاری عنوان کرد و گفت: دانشجویان پرستاری برای هر ساعت کار ۵ هزار تومان دریافت می‌کنند که با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و تورم، بسیار ناچیز است.

وی "تبعیض‌ در برخورداری از مزایای قانونی"، "اختلاف‌های فاحش در پرداخت‌ها"، "تبعیض در برخورد و رفتار از سوی سطوح مدیریتی" را از دیگر مشکلات دانشجویان پرستاری عنوان کرد و افزود: مجموع این مشکلات باعث شده منزلت شغلی این رشته پراهمیت نادیده گرفته شده و در نتیجه منجر به انگیزگی دانشجویان شود که ماحصل این امر افت کیفیت درمان و مراقبت خواهد بود.

نام آوری در پایان اظهار داشت: امیدوارم زحمات پرستاران بیشتر دیده شود و از مشکلات پرستاری کم شود و پرستاران به حق و حقوقشان برسند و دیده شوند و دیده شدنشان به یک روز خلاصه نشود. به امید روزی که روز پرستار را با انرژی بیشتر و روحیه شادتری تبریک بگوییم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.