شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵

سرپرست اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت بیان کرد؛

«مدیران فرهنگی» بخش مؤثر فعالیت‌های فرهنگی درون دانشگاهی هستند

نشست مدیران فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور

دکتر حسن زائری‌لطف سرپرست اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت در «نشست سراسری مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» عنوان کرد: خوشبختانه وضع فعالیت فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مناسب اما نیازمند نقشه راه مدونی است تا فعالیت‌های مدیران فرهنگی به صورت منسجم دنبال شود. مدیران فرهنگی بخش موثر فعالیت‌های فرهنگی درون دانشگاهی به شمار می‌آیند تا زمینه را برای فعالیت تمام دانشجویان به عنوان سفیران سلامت مهیا کنند.

به گزارش مفدا، نخستین روز از «نشست سراسری مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» روز شنبه ۲۸ دی‌ماه در سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکیایران برگزار شد. دکتر حسن زائری‌لطف سرپرست اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ضمن تسلیت شهادت سردار قاسم سلیمانی و همچنین در گذشت تعدادی از هم‌وطنانمان در حادثه هواپیمای اوکراینی گفت: مدت زیادی از جلسه قبلی مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گذشته است. در این مدت مدیران فرهنگی ما تغییرات زیادی داشته و برخی از دوستان در سنگرهای دیگر فعالیت می‌کنند. اعتقاد دارم که در هر فصل مدیران فرهنگی باید تجربیات و نقطه نظرات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا از تجربه‌های همدیگر استفاده بیشتری داشته باشیم.

مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزاری نشست مدیران و کارشناس‌های فرهنگی را افزایش سرمایه اجتماعی و فرهنگی دانست و گفت: متاسفانه تمام افراد خودشان را در حوزه فرهنگ صاحب صلاحیت و علامه دهر می‌دانند ولی در اجرای برنامه‌های فرهنگی تنها مدیران فرهنگی هستند که مورد انتقاد قرار می‌گیرند. مدیران فرهنگی مستقیماً با دانشجویان سروکار دارند و اگر نتوانند این حوزه را به خوبی مدیریت کنند، تبدیل به حوزه‌ای چالش‌زا خواهد شد. دانشجو و خرد دانشگاهی در اجرای برنامه‌های فرهنگی اهمیت زیادی دارد  چرا که دانشجویان افراد باهوشی هستند و با آگاهی و نگرش باز اتفاقات را رصد می‌کنند.

وی با اشاره فعالیت دانشجویان در نهادهای دانشجویی بیان کرد: در حال حاضر ۲۴۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی در کشور داریم که در زمینه کانون‌ها، تشکل‌ها، انجمن‌های علمی و... فعال هستند. امروز ۷۰۰ کانون در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور داریم اما بسیاری از آن‌ها غیرفعال هستند که درحال حاضر باید کانون‌های غیرفعال تعیین تکلیف شوند.

سرپرست اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت فرهنگ را عرصه تعیین کننده در سطح دانشگاه‌ها دانست و گفت: نباید کسانی را که در عرصه‌های دیگر توانایی کافی ندارند را در حوزه فرهنگ به کار بگیریم. فرهنگ حوزه حساس و چالش‌زایی است. هم اکنون ۱۲۱۳ نشریه در دانشگاه‌ها داریم که از این میان ۸۰۰ نشریه فعال هستند. همچنین ۱۷۰۰ انجمن علمی در کشور داریم که ۱۲ انجمن آن کشوری است اما کمتر یافته‌ها و دستاوردهای آن‌ها به جامعه علمی معرفی شده است. علیرغم شرایط خوبی که در انجمن‌های علمی داریم باید رسالت علمی و ترویجی انجمن‌های علمی را فعال کنیم.

زائری‌لطف درباره اخذ مجوز پنج مجمع تخصصی کشوری کانون‌های فرهنگی اشاره کرد: با همکاری خوبی که بین نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت وجود دارد در خواست ۱۳ مجمع تخصصی کانون‌های فرهنگی داشته‌ایم که پنج مجمع تاکنون مجوز دریافت کرده‌اند و امیدوار هستیم در ماه‌های آینده بتوانیم فعالیت کشوری چند کانون دیگر را مصوب کنیم و انتخابات کانون‌ها را در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار کنیم.

وی عمیق‌تر و کیفی‌شدن فعالیت‌های فرهنگی را مهمترین دستور کار این حوزه دانست و بیان کرد: خوشبختانه وضع فعالیت فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مناسب است اما نیازمند نقشه راه مدونی است. در همین راستا در معاونت فرهنگی و دانشجویی کارهای خوبی در دست اقدام است. امیدوارم در سال آینده با توجه به پیگیری‌های دکتر سیما سادات لاری پروژه کارتابل فرهنگی یا سامانه جامع فعالیت‌های فرهنگی به ثمر برسد. تاکنون و با تلاش دوستان ۱۰ فرآیند این سامانه آماده شده و پس از بازبینی در حوزه‌های دانشجویی و معاونان و مدیران فرهنگی امیدواریم این سامانه در سال آینده رونمایی شود. این سامانه کمک می‌کند تا تمام دانشجویان از رویدادهای فرهنگی در دانشگاه‌های مختلف آگاه شوند. علاوه بر اینکه کارتابل فرهنگی زمینه صرفه‌جویی در زمینه تبلیغات سنتی را به همراه خواهد داشت.

سرپرست اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به تدوین تقویم فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درجهت توانمند کردن فعالیت‌های مدیران و کارشناسان فرهنگی، اظهار داشت: امیدواریم در سال آینده یازدهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ با کیفیت بهتر و با مشارکت بیشتر دانشجویان برگزار کنیم. تاکید می‌کنم که به هیچ عنوان، هیچ فعالیت فرهنگی را تعطیل نمی‌کنم و تمام فعالیت‌ها بدون استثنا و با توان بیشتری پیگیری می‌شود.

مدیران فرهنگی در این نشست به مباحثی چون بودجه فرهنگی، بازنگری آیین‌نامه‌های فرهنگی، احیای کار دانشجویی دبیران کانون‌ها، عدالت در اجرای برنامه‌های فرهنگی و... اشاره کردند.

نشست دو روزه مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی در روزهای ۲۸ و ۲۹ دی‌ماه در محل سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال برگزاری است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.