یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱

در نشست سراسری مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مطرح شد:

«مدیران فرهنگی» بخش مؤثر فعالیت‌های فرهنگی درون دانشگاهی هستند

semnan

دکتر حسن زائری‌لطف سرپرست اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت در «نشست سراسری مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» عنوان کرد: خوشبختانه وضع فعالیت فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مناسب اما نیازمند نقشه راه مدونی است تا فعالیت‌های مدیران فرهنگی به صورت منسجم دنبال شود.

«نشست سراسری مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» روز شنبه ۲۸ دی‌ماه در سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد. دکتر حسن زائری‌لطف سرپرست اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ضمن تسلیت شهادت سردار قاسم سلیمانی و همچنین در گذشت تعدادی از هم‌وطنانمان در حادثه هواپیمای اوکراینی گفت: مدت زیادی از جلسه قبلی مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گذشته است. در این مدت مدیران فرهنگی ما تغییرات زیادی داشته و برخی از دوستان در سنگرهای دیگر فعالیت می‌کنند. اعتقاد دارم که در هر فصل مدیران فرهنگی باید تجربیات و نقطه نظرات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا از تجربه‌های همدیگر استفاده بیشتری داشته باشیم.

مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزاری نشست مدیران و کارشناس‌های فرهنگی را افزایش سرمایه اجتماعی و فرهنگی دانست و گفت: متاسفانه تمام افراد خودشان را در حوزه فرهنگ صاحب صلاحیت و علامه دهر می‌دانند ولی در اجرای برنامه‌های فرهنگی تنها مدیران فرهنگی هستند که مورد انتقاد قرار می‌گیرند. مدیران فرهنگی مستقیماً با دانشجویان سروکار دارند و اگر نتوانند این حوزه را به خوبی مدیریت کنند، تبدیل به حوزه‌ای چالش‌زا خواهد شد. دانشجو و خرد دانشگاهی در اجرای برنامه‌های فرهنگی اهمیت زیادی دارد  چرا که دانشجویان افراد باهوشی هستند و با آگاهی و نگرش باز اتفاقات را رصد می‌کنند.

وی با اشاره فعالیت دانشجویان در نهادهای دانشجویی بیان کرد: در حال حاضر ۲۴۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی در کشور داریم که در زمینه کانون‌ها، تشکل‌ها، انجمن‌های علمی و... فعال هستند. امروز ۷۰۰ کانون در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور داریم اما بسیاری از آن‌ها غیرفعال هستند که درحال حاضر باید کانون‌های غیرفعال تعیین تکلیف شوند.

سرپرست اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت فرهنگ را عرصه تعیین کننده در سطح دانشگاه‌ها دانست و گفت: نباید کسانی را که در عرصه‌های دیگر توانایی کافی ندارند را در حوزه فرهنگ به کار بگیریم. فرهنگ حوزه حساس و چالش‌زایی است. هم اکنون ۱۲۱۳ نشریه در دانشگاه‌ها داریم که از این میان ۸۰۰ نشریه فعال هستند. همچنین حدود ۷۰۰ انجمن علمی دانشجویی در کشور داریم که ۱۲ انجمن آن کشوری است اما کمتر یافته‌ها و دستاوردهای آن‌ها به جامعه علمی معرفی شده است. علیرغم شرایط خوبی که در انجمن‌های علمی داریم باید رسالت علمی و ترویجی انجمن‌های علمی را فعال کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.