یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶

دبیرکمیته توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

کارگاه‌های آماده سازی حضور دانشجویان در جشنواره کشوری "ایده‌های نو" برگزار می‌شود

قزوین

دبیر کمیته توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین ضمن تشریح برنامه ها و اهداف کمیته، خاطر نشان کرد: با هدف آماده سازی دانشجویان برای حضور در جشنواره کشوری "ایده های نو"، کارگاه های ایده پردازی توسط این کمیته در دانشگاه برگزار می‌شود.

به گزارش مفدا قزوین، گفتگوی خبرنگار مفدا با دبیر کمیته توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین را با هم می‌خوانیم:

مفدا قزوین: خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از چه زمانی به‌عنوان دبیر کمیته توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین فعالیت دارید؟

پوریا سلیمانی هستم،سه ماه است که به‌عنوان دبیر این کمیته فعالیت دارم

مفدا قزوین: در خصوص اهداف تأسیس این کمیته توضیح دهید؟

هدف اصلی ارتقاء بحث آموزشی است، این کمیته درگذشته کمیته مشورتی توسعه آموزشی بوده و حدود یک سال است که در سطح کشور به کمیته توسعه آموزش پزشکی تغییر نام داده و تغییراتی در اساسنامه داشته است.

مفدا قزوین: کمیته توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین از چه زمانی فعالیتش را آغاز کرده است؟

یک سال است که این کمیته آغاز به کارکرده است اما در دانشگاه علوم پزشکی قزوین حدوداً چند ماهی است که به‌صورت جدی با سرپرستی خانم دکتر ظفری فعال‌شده است؛ این کمیته زیرمجموعه EDC است و EDC زیرمجموعه معاونت آموزشی و جزئی از EDC کل است.

مفدا قزوین: در حال حاضر چند عضو در این کمیته فعالیت دارد؟

شورای مرکزی قزوین چند ماهی است که با انتخابات شکل‌گرفته است، ۴۰۶ نفر در انتخابات شرکت کردند و ۱۵ نفر به‌عنوان عضو شورای مرکزی انتخاب شدند، از هر دانشکده دو نفر عضو شورای مرکزی هستند و یک نفر نماینده دانشجویان ارشد هستند و ۲ نفر  عضو علی البدل نیز داریم.

مفدا قزوین: در حال حاضر کمیته فوق چه اقداماتی برای دانشجویان انجام می‌دهد؟

با توجه به این‌که کمیته آموزش فعالیت خود را به‌تازگی آغاز کرده است؛ دانشجویان آشنایی کمی با کمیته دارند اما با پخش کلیپ و اطلاعیه‌ها تلاش داریم کمیته آموزش را معرفی کنیم و تاکنون دو کارگاه به‌منظور آشنایی با اهداف کمیته برگزار کردیم و نماینده‌ها مشخص شدند و در حال حاضر پیشنهادهای دانشجویان در حوزه آموزش را جمع‌آوری می‌کنیم.

مفدا قزوین: چه برنامه‌هایی برای ادامه فعالیت در نظر دارید؟

جشنواره ایده‌های نو آموزشی را در پیش داریم، در حال برگزاری کارگاه های ایده پردازی هستیم و در این جشنواره ایده‌های دانشجویان را جمع می‌کنیم؛ در ابتدای راه هستیم و در حال حاضر تلاش داریم آگاهی دانشجویان را در مورد مسائل آموزشی بالا ببریم، دانشجویان می‌توانند در بحث آموزش شریک باشند چراکه دانشجو در آموزش یک رکن اصلی است.

مفدا قزوین: دانشجویان چه نقشی در آموزش دارند؟

در مبانی آموزشی دانشجویان یکی از ارکان مهم محسوب می‌شوند و یک سری وظایفی دارند دانشجو نقش‌هایی دارد که باید آن‌ها را خوب بشناسد، تعدادی از آن ها در دوره‌های کشوری شرکت می‌کنند و مطلب آموخته شده طی کارگاه های برگزار شده را به سایر دانشجویان آموزش می‌دهند تا سطح آگاهی دانشجویان افزایش یابد، همچنین با هدف رفع مشکلات آموزشی که در سطح دانشگاه وجود دارد، در هر رشته‌ای سعی می‌کنیم مسائل را با EDC مطرح می‌کنیم و EDC هم با معاونت آموزشی همین روال طی می‌شود تا آن مشکل برطرف بشود.

مفدا قزوین: برای جذب دانشجویان چه برنامه‌هایی دارید؟

برای فعال شدن دانشجویان جهت حضور در کارگاه‌ها موارد تشویقی در نظر گرفتیم، برای مثال کارگاه تشریح جسد (تشریح آناتومی) به‌صورت تشویقی برای دانشجویان فعال عضو کمیته برگزار می‌شود، دانشجویان می‌توانند در کارگاه شرکت کنند و از نو باز شدن یک جسد را ببینند.

مفدا قزوین: به نظر شما تشریح جسد می‌تواند برنامه تشویقی باشد؟

 این کار اقدامی نو در دانشگاه علوم پزشکی قزوین است تاکنون دانشجویان صرفاً جسد دایسکت شده را می‌دیدند و هیچ‌وقت دایسکتشن یک جسد را ندیدند، پروسه دایسکت شدن لایه به لایه باز می‌شود و می‌تواند در افزایش سطح توانایی دانشجویان در آناتومی تأثیر خوبی داشته باشد.

مفدا قزوین: با کمک دانشجویان چه اقداماتی در این کمیته میتوان انجام داد؟

کمیته همان‌طور که از اسمش مشخص است کمیته دانشجویی است، اگر دانشجویی نباشد و عضو فعالی نداشته باشد نمی‌شود هیچ کاری انجام داد، از طرفی هدف این کمیته توانمند کردن و افزایش آگاهی دانشجویان راجع به مسائل آموزشی هست و در مراحل بعد می توانیم مشکلات را به‌صورت دقیق و قانونی شناسایی و پیگیری کنیم تا برطرف بشود همچنین با کمک دانشجویان می‌توانیم به صورت طرح‌های تحقیقاتی یک سبک آموزشی جدید نیز ارائه دهیم.

مفدا قزوین: با چه مسائل و مشکلاتی مواجه هستید؟

عدم آشنایی دانشجویان با کمیته و زمانبر بودن روند شناخت از مهم ترین مشکلات این کمیته بوده است؛ از سوی دیگر در برخی دانشجویان با این دیدگاه که نمی شود کاری را انجام داد و پیش برد مواجه بودیم که خوشبختانه علی رغم وجود سختی ها با اقدامات صورت گرفته شاهد برطرف شدن این مشکل هستیم.

مفدا قزوین: راه‌های ارتباطی کمیته آموزشی با دانشجویان چیست؟

در حال حاضر دانشجویان از طریق کانال تلگرامی با این کمیته در ارتباط هستند، از سوی دیگر در حال پیگیری برای اختصاص صفحه ای در سایت معاونت آموزشی به کمیته توسعه آموزش می باشیم.

مفدا قزوین: سخن آخر؟

امید داریم با گسترش اقدامات در راستای آشنایی دانشجویان با اهداف کمیته آموزشی و افزایش حضور دانشجویان شاهد رشد و توسعه فعالیت ها و دستاوردهای این کمیته در دانشگاه علوم پزشکی قزوین باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.