دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۲

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت عنوان کرد؛

مدیر فرهنگی "تابلوی فرهنگی" دانشگاه‌ است / مدیران فرهنگی از شأن دانشجویان صیانت کنند

نشست مدیران دانشگاهی روز دوم

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در «نشست سراسری مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» مدیران فرهنگی را تابلوی فرهنگی دانشگاه نامید و تصریح کرد: باید تلاش کنیم در دانشگاه‌های علوم پزشکی شرایط به گونه‌ای باشد که دانشجویان برای فعالیت قانونی و مجوزدار به مراکز خارج از دانشگاه احضار نشوند و در این زمینه مدیران فرهنگی باید از شأن دانشجویان صیانت کنند.

به گزارش مفدا، دومین روز از «نشست سراسری مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» روز یکشنبه ۲۹ دی‌ماه در سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در دومین روز این نشست حضور یافته و به ایراد سخنرانی پرداخت.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ابتدای سخنان خود ضمن خیرمقدم به مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، از زحمات امیر لله‌گانی مدیرکل فرهنگی پیشین وزارت بهداشت، تقدیر کرد.

لاری به تحولات اتفاق افتاده در دوران مدیریت مدیران کل اسبق و سابق فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: در دوران مدیریت آقایان علامه و لله‌گانی تشکل‌های دانشجویی به سمت چندقطبی شدن رفت و زمینه فعالیت نهادهای دانشجویی دیگر هموار شد به طوری که تعداد نهادهای دلنشجویی چندین برابر شد. وی کیفی‌سازی فعالیت نهادهای دانشجویی را از برنامه‌های پیش‌روی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اعلام کرد و برای دکتر حسن زائری‌لطف سرپرست جدید اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت آرزوی موفقیت کرد.

معاون وزیر بهداشت انتخاب مدیر فرهنگی را کاری سخت و مبتنی بر شناخت عمیق دانست و گفت: در برخی حوزه‌ها نظیر حوزه دانشجویی شیوه مدیریت به طورعینی قابل اندازه‌گیری است و مدیر دانشجویی باید شخصی باشد که توانایی اجرایی خوبی داشته باشد، اما فعالیت‌های فرهنگی مبتنی بر معیارهای کیفی است که به طور عینی قابل ارزیابی و سنجش نیست، بنابراین انتخاب مدیر فرهنگی کاری سخت و سنجش اثربخشی فعالیت‌ها در حوزه فرهنگی پیچیده است.


وی کار فرهنگی را مبتنی بر عشق به فرهنگ و خلوص در فعالیت‌ها دانست و عنوان کرد: سیاست ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت این است که شرایط را به خوبی ایجاد کنیم تا دانشجویان علوم پزشکی به صورت چندبعدی رشد پیدا کنند و بتوانند در آینده تاثیرگذارتر عمل کنند. باید شرایط در دانشگاه‌های علوم پزشکی به گونه‌ای باشد که هر دانشجویی با هر علاقه‌ای بتواند در زمینه مورد علاقه خود امکان فعالیت داشته و زمینه بروز و ظهور استعدادش فراهم باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اضافه کرد: در حال حاضر کشور ما در شرایط  خاصی قرار دارد و باید تمام فعالیت‌های آن مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باشد و تمام امور فرهنگی باید با توجه به میزان بودجه تنظیم شود. با این وجود اما نباید هیچ برنامه‌ فرهنگی اثربخش را به دلیل مشکلات بودجه‌ای تعطیل کرد. ما باید در شرایط فعلی سبک‌زندگی مبتنی بر آرامش‌روانی را بیشتر رواج دهیم و لازم است که کارهای فرهنگی را با شدت بیشتری دنبال کنیم.

لاری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر این‌که باید دست دانشجویانی که به کارهای فرهنگی تمایل دارند را به گرمی فشرد، گفت: دانشجویان نباید برای فعالیت‌های قانونی و مجوزدار به مراکز خارج از دانشگاه احضار شوند و در این زمینه مدیران فرهنگی باید زمینه را به گونه‌ای فراهم کنند که شرایط مناسبی برای دانشجو فراهم شود و از شأن او صیانت شود.

وی درباره بودجه معاونت فرهنگی در بودجه سال آینده عنوان کرد: در حال حاضر به دنبال جذب منابع بیشتر در حوزه فعالیت‌های فرهنگی هستیم. در این زمینه با حفظ ظرفیت قانونی موجود و جذب منابع مالی جدید پیگیر بودجه ۹۹ هستیم. چون نتیجه رایزنی‌ها و چانه‌زنی‌ها از کمیسیون تلفیق بیرون نیامده و قطعی نشده است نمی‌توان به صورت قطعی تصوری از بودجه سال آتی به دست داد.


معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به رشد متوازن نهادهای دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: تمام فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی از اهمیت بالایی برخوردار  باید هستند و باید کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی، شوراهای صنفی، تشکل‌های اسلامی، انجمن‌های ورزشی و دیگر نهادهای دانشجویی به صورت همزمان رشد کنند و رشد کاریکاتوری آن‌ها قابل قبول نیست. باید در زمینه رشد فعالیت‌های علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی و صنغی عادلانه رفتار  کنیم تا رشد متوازن را در بین نهادهای دانشجویان شاهد باشیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت درباره ‌فعالیت‌های آتی این معاونت عنوان کرد: درحال حاضر  پروژه کارتابل فرهنگی یا سامانه جامع فعالیت‌های فرهنگی درحال پیگیری است. امیدواریم با رونمایی این کارتابل فرهنگی بتوانیم داده‌ها و اطلاعات آنلاین دانشجویان و کارشناسان را تجمیع و گردآوری کنیم. متاسفانه این اطلاعات را به طور جامع نداریم و برای تصمیم گیری نیازمند چنین داده‌هایی هستند. علاوه بر اینکه کارتابل فرهنگی زمینه صرفه‌جویی در زمینه تبلیغات سنتی به همراه خواهد داشت.

لاری به سوال یکی از مدیران فرهنگی در خصوص نحوه پرداخت کار دانشجویی پاسخ داد و گفت: کار دانشجویی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دغدغه دانشجویان است که نحوه پرداخت آن مزایا و معایب خاص خودش را دارد. پیشنهاد می‌کنم که در کارگروه‌های تخصصی با لحاظ کردن ملاحظات،  سیاست‌ها و موانع‌پیش‌روی، این موضوع مورد بحث و تحلیل کارشناسی قرار گیرد.


گفتنی است در دومین روز نشست مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، مدیران معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت حضور یافته و از نزدیک سخنان مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی را استماع کرده و با آنها به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.