یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰

روابط قبل از ازدواج آری یا خیر؟

کارگاه آموزشی روابط دختر و پسر بوشهر

در کارگاهی با حضور دکتر حمید حبشی کارشناس روانشناسی، موضوعات مربوط به ازدواج و روابط قبل از ازدواج تشریح شد.

 دکتر حمید حبشی در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با طرح مسایلی پیرامون روابط دختران و پسران قبل از ازدواج، معیارهای یک ازدواج سالم و زندگی موفق را تبیین کرد.

وی با اشاره به عنصر زیبایی در ازدواج گفت: زیبایی بیشتر به روابط خصوصی ارتباط پیدا می‌کند نه به ارتباط‌های عمومی؛ اما پذیرفتن و مقبولیت زوج نسبت به یکدیگر، ملاک یک زندگی ایده‌آل است.

 وی افزود: گاهی تنها ملاک اشخاص در ازدواج، زیبایی است، درحالی‌که اگر زیبایی همراه با امنیت نباشد ازدواج موفقی صورت نخواهد گرفت و فرد دچار تنوع طلبی خواهد شد و این تنوع طلبی، ازدواج را به تأخیر می‌اندازد.

 وی بیان داشت: برای کنترل تنوع طلبی فرد باید به نقطه مقابل آن یعنی خودکنترلی بپردازد و توصیه قرآن کریم در سوره مبارکه نوح مبنی بر پرهیز از نگاه به نامحرم ناظر بر موضوع خودکنترلی است و به‌هیچ‌وجه تحریم به‌حساب نمی‌آید.

این کارشناس خانواده با بیان اینکه در معاشرت‌ها حدود را باید نگاه داشت افزود: شورعاطفی که قبل از ازدواج و اوایل ازدواج وجود دارد به‌تدریج پایان می‌پذیرد و زوج وارد ساختار زندگی و کار و اشتغال می‌شوند و اگر این شور تا پایان زندگی ادامه یابد دیگر در ساختار زندگی پیشرفتی روی نخواهد داد.

وی گفت: مردی به درد زندگی می‌خورد که در مسیر تأمین‌کنندگی باشد، یعنی بتواند با توانایی، اقتصاد خانواده را تأمین کند و به‌عنوان ستون خانواده، نقش ایفا کند.

دکتر حبشی به مدیریت در اقتصاد و پشتیبانی از خانواده نیز شاره کرد و گفت: هر چه قدر مرد در ابتدای زندگی هزینه بیشتری خرج کند بعدها دریغ بیشتری نسبت به زن خواهد داشت.

 وی گفت: یکی از آسیب‌های ازدواج ، "اول عشق بعد زندگی" است که این تفکر غلطی است زیرا اگر یک ازدواج بر مبنای عشق شکل بگیرد بعد از وصال و پایان مرحله عشق، اختلافات آغاز و مسایل کوچک تبدیل به بحران در زندگی می‌شود که اغلب به جدایی می‌انجامد، و این نزاع و اختلاف‌ها به دلیل هزینه‌ای است که به‌پای عشق داده‌شده. بنابراین نه‌تنها عشق، پیش‌درآمد ازدواج نیست بلکه یک مانع بزرگ است.

این کارگاه باهمت اداره مشاوره و پایش سلامت روان معاونت دانشجویی فرهنگی، دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه و جامعه اسلامی دانشجویان در سالن اجتماعات مجموعه کلاس‌های اندیشه سایت پردیس برگزار شد.

انتهای پیام. س/ ر 2050

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.