یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۱

همایش بررسی روابط دوستی پیش از ازدواج در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد

همایش قبل ازدواج

همایش روابط دوستی پیش از ازدواج با حضور تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در سالن اجتماعات شهید بهشتی برگزار شد.

 در این همایش دکتر حمید حبشی کارشناس مسایل خانواده با برشمردن حریم‌هایی که در روابط دختر و پسر باید وجود داشته باشد گفت: حریم اول مخصوص پروردگار است چون مالک انسان خداوند است و بنده حق ندارد جسم و روح و روان خود را در اختیار دیگران قرار دهد.

وی افزود حریم دوم حریم خدا با همراهی انسان است، یعنی با اجازه خداوند بنده می‌توانند از وجود زوج بهره ببرد.

دکتر حبشی حریم سوم را حریم بنده یا حق‌الناس عنوان کرد و گفت: اگر کسی بخواهد در حوزه شخصی عمل کند باید این سه حریم را رعایت کند.

 این کارشناس روانشناسی افزود: همه مراجع دینی اجازه پدر در ازدواج را لازم دانسته‌اند مگر در مواردی که پدر غایب باشد یا فوت کرده باشد و یا ظالم و جاهل باشد که در این صورت جد پدری یا مرجع دینی جایگزین پدر می‌شود.

 وی با اشاره به محورهای اجتماعی ازدواج گفت: ازدواج باید به دست آوردن باشد نه از دست دادن و در ازدواج‌ها باید به انگیزه ارزش و بهای ازدواج توجه داشت.

دکتر حبشی با بیان اینکه بهره ازدواج باید آرامش باشد افزود: بعد از شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی درصد ارتباط و خیانت به زندگی مشترک چندین برابر شده و این در حالی‌ است که در دهه ۶۰ و قبل از آن، راه‌های ارتباط، بسیار محدود بود و خطرات کمتری خانواده‌ها را تهدید می‌کرد.

 وی به بحث روان‌شناختی انگیزه‌های ارتباطی نیز اشاره کرد و گفت: تأمین غرایز جنسی، تأمین عواطف، نیاز به حمایت و پشتیبانی به‌ویژه وقتی تحت‌فشار همسر باشد ازجمله انگیزه‌های ارتباط با غیر همسر محسوب می‌شود.

 حبشی با بیان اینکه تأمین غرایز جنسی موجب تحریک در انسان می‌شود اظهار داشت: میزان مقاومت به تحریک غرایز در مجردها بسیار بالاتر از متأهل‌هاست زیرا متأهل‌ها تجربه تأمین غرایز دارند و مجردها این تجربه را ندارند.

 ولی به پیامدهای بحران جنسی اشاره کرد و گفت: اگر خانم و آقایی در بحران جنسی قرار گرفتند این ارتباط، قطع شدنی و فراموش‌شدنی نیست، تنها زمان رسیدن به ارتباط جنسی متفاوت است.

 حبشی افزود: این ارتباط با افکار شروع می‌شود سپس با آثار ادامه می‌یابد و بعدازآن به ارتباط کلامی و ارتباط دیداری می‌رسد و در ادامه به تماس بدنی و درنهایت ارتباط جنسی می‌انجامد.

 وی در بخش دیگری از مباحث خود به گفتگوی قبل از خواستگاری اشاره کرد و گفت: خواستگاری جای کشف دیگری نیست بلکه جای شناسایی دادن و شناسایی گرفتن است.

 این مشاور خانواده افزود: در مصاحبه درست، باید میزان اعتقادات، برنامه‌های زندگی، محاسن و معایب در جسم و روان، خلقیات، کیفیت معاشرت، میزان اثر و نفوذ، منش‌های رفتاری و سبک‌های زندگی خانواده و اقوام توضیح داده شود.

 وی اضافه کرد در گفت‌وگو نباید از سوابق عاطفی حرفی به میان آورد و اگر پرسیده شود نباید افشا کرد مگر در مواردی که سابقه مستمر و مستند وجود داشته باشد.

 دکتر حبشی همچنین گفت: در مصاحبه، بینش‌های اساسی را باید شرح داد؛ به‌عنوان مثال چرا تحصیل؟ چرا عبادت؟ چرا شغل؟ و در این زمینه ابزار و امکانات و روش و منش را نیز باید توضیح داد.

این همایش، باهمت اداره مشاوره و پایش سلامت روان معاونت دانشجویی فرهنگی، دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه و جامعه اسلامی دانشجویان درسالن اجتماعات شهید بهشتی برگزار شد.

انتهای پیام. س/ ر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.