شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار:

پیشرفت ۹۰ درصدی بهسازی و نوسازی مجتمع خوابگاهی دخترانه حضرت زینب(س)

مهندس مهرپویان.معاون سبزوار

مهندس مهرپویان معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خبر داد: پروژه بهسازی و نوسازی مجتمع خوابگاهی دخترانه حضرت زینب(س) در حال حاضر ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که امید است در نیمه اول اردیبهشت امسال به بهره برداری کامل برسد.

برای آگاهی از چگونگی روند بهسازی و نوسازی ساختمان‌های اداری و کلاس‌های آموزشی ساختمان قبلی معاونت فرهنگی و دانشجویی و همچنین فعالیت این معاونت با مهندس مهرپویان مصاحبه‌ای انجام داده‌ایم که با هم می‌خوانیم.

مفدا-مجتمع خوابگاهی دخترانه حضرت زینب(س) با چه هدفی مورد بهسازی و نوسازی قرار گرفت؟

در راستای فرمایش مقام معظم رهبری(اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل) همچنین شعار سال جدید که بحث تولید را مورد توجه قرار داده اند و با توجه به پراکندگی خوابگاه های دانشجویی خواهران و نیز وجود فضاهای آماده و سرسبز و دارای پتانسیل های باالقوه و باالفعل با مالکیت دولتی با هزینه ای به مراتب کمتر از سرجمع مبالغی که برای خوابگاه های استیجاری در طول سال هزینه می گردد نسبت به بهسازی و نوسازی ساختمان های اداری و کلاس های آموزشی موجود در ساختمان قبلی معاونت فرهنگی و دانشجویی اقدام شد.

مفدا-این مجتمع اکنون دارای چند درصد پیشرفت فیزیکی است و فکر می‌کنید این پروژه چه تاریخی مورد بهره برداری قرار می گیرد؟

با توجه به مساعدت های رئیس محترم دانشگاه و پیگیری‌های مستمر مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی این پروژه در حال حاضر ۹۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته که امید است در نیمه اول اردیبهشت سال ۹۶ به بهره برداری کامل برسد.

مفدا-مساحت و گنجایش این خوابگاه دخترانه چقدر است؟ و از مشخصات این خوابگاه و تعداد اتاق ها و سوئیت‌ها برایمان بگویید؟و اینکه آیا با بهره برداری از این خوابگاه نیاز به خوابگاه دختران برطرف خواهد شد یا خیر؟

مساحت کامل ۱۳۵۷ مترمربع و مجموعا تعداد ۳۶ اتاق در ۲ بلوک مجزا و در داخل یک مجتمع خوابگاهی اضافه گردیده که با بهره برداری از آن نیاز به خوابگاه دختران در حدود ۸۰% برآورده خواهد شد.۲آشپزخانه و ۱۴توالت و ۱۰دوش حمام به مجموعه اضافه شده است.

مفدا-هزینه بهسازی و بازسازی این پروژه چقدر بوده و از کدام منابع تامین شده است؟

کل هزینه تمام شده صرفا جهت تغییر کاربری آن حدودا ۲۰۰میلیون تومان که از محل هزینه‌های جاری دانشگاه با مساعدت شخص رئیس محترم دانشگاه و تلاش و همت مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی در حال هزینه شدن است که قابل ملاحظه است ذکر گردد این هزینه، هزینه‌ای در حدود ۳ماه کرایه خوابگاه‌های استیجاری دانشگاه است.همچنین برای تجهیز این فضاها هزینه ای در حدود ۲۰۰میلیون تومان مورد نیاز است که در حال تامین اعتبار می‌باشد.

مفدا-از امکانات رفاهی، فرهنگی، ورزشی و تفریحی این خوابگاه صحبت کنید و آیا این امکانات به طور کامل برای این طرح در نظر گرفته شده یا خیر؟

مجتمع خوابگاهی حضرت زینب (س)  دارای یک سالن ورزشی سرپوشیده به متراژ ۳۲۹مترمربع به منظور برگزاری کلاس های عملی تربیت بدنی و فوق برنامه ها استفاده می شود و همچنین دارای یک سالن آمفی تئاتر ۳۰۰نفری است که برای برنامه‌های فرهنگی و کارگاه ها و جلسات و هم اندیشی ها و نمایش فیلم و . . . استفاده می‌شود. پیش بینی شده تا مکانی به عنوان پیست دوچرخه سواری به خرید تعداد ۱۰عدد دوچرخه راه اندازی گردد با توجه به وجود فضای سرسبز و آماده نسبت به توسعه ورزش های پارکی و نیز صبحگاهی و همینطور سالنی جهت بدنسازی پیش بینی گردیده است.

از دیگر اماکن رفاهی، فرهنگی و عمومی می‌توان به واحد سلامت(اعم از خدمات پرستاری و سرپایی و خدمات مشاوره و . . .)سالن‌های مطالعه،کتابخانه مجتمع،سایت متمرکز،مسجد،رستوران و آشپزخانه، یک باب نانوایی، فروشگاه مواد غذایی،تاکسی سرویس،اتوشویی،انبار نگهداری اقلام مصرفی و تجهیزات خوابگاهی و سوئیت مهمان اشاره کردکه البته برای تجهیز برخی فضاهای مذکور نیاز به اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان داریم.

مفدا-متمرکز بودن همه امکانات این خوابگاه چه مزیت هایی دارد؟و این خوابگاه از چه تاریخی کار بهسازی آن آغاز شد؟

بهسازی و نوسازی از ابتدای مهرماه ۹۵ شروع شده که سیر مطالعاتی و اجرایی پروژه فراز و نشیب‌هایی نیز داشته است و متمرکز بودن همه امکانات این مجتمع خوابگاهی دارای مزیت های ذیل می باشد:

-اختصاصی استفاده کردن از اماکن عمومی مثل سالن ورزشی،سالن آمفی تئاتر و . . . ویژه تنها خواهران

-توجیه داشتن راه اندازی واحد سلامت،مشاوره و دیگر واحدهای رفاهی و فرهنگی ورزشی با توجه به آمار قابل توجه

-کم شدن هزینه ها به دلیل غیر پراکنده بودن فضاهای خوابگاهی

-ارتقاء برنامه های فرهنگی،فوق برنامه و ورزشی از نظر کمی و کیفی به دلیل وجود فضا و جمعیت قابل توجه

-در دسترس بودن فضاها و اماکن رفاهی،تفریحی و ورزشی

-توجیه اقتصادی داشتن برای بخش خصوصی به جهت ارائه خدماتی مثل فروشگاه مواد غذایی،اتوشویی و امثالهم

-تشویق دانشجویان به بهره مندی از وعده صبحانه با وجود نانوایی در محل مجتمع خوابگاهی و در دسترس بودن آن

-رعایت استانداردهای اعتباربخشی با وجود فضای کافی و امکانات موجود

مفدا-برای تجهیز وسایل مورد نیاز این خوابگاه چه میزان اعتبار نیاز است و تاکنون چه اقداماتی کرده‌اید؟

به منظور تجهیز و بهینه نمودن تجهیزات و اقلام مورد نیاز به مبلغ حدود ۴۰۰میلیون تومان نیاز می باشد که بخشی از آن از محل اعتبارات جاری و با مساعدت رئیس محترم دانشگاه برای حداقلی های مورد نیاز تخصیص یافته است و در این خصوص نیاز به اعتبارات اختصاصی از وزارت بهداشت داریم.

مفدا-در راستای اسکان دانشجویان متاهل چه اقداماتی کرده اید و آیا خوابگاه متاهلین دارید؟

این دانشگاه خوابگاه متاهلی ندارد ولی به همین منظور دانشجویان می توانند از مهمانسرای فرهنگیان واقع در مرکز شهر و با گرفتن معرفی نامه از دانشگاه از این مهمانسرا استفاده نمایند.

مفدا-در بحث صنعتی سازی آشپزخانه و سلف ها چه اقداماتی کرده اید و آیا در دانشگاه شما طبخ غذا صنعتی شده یا خیر؟و آیا توزیع غذا تک منویی و چند منویی است؟

آشپزخانه تازه راه اندازی شده در پردیس دانشگاه با مبلغی حدود ۳۰۰میلیون تومان و با خرید تجهیزات،صنعتی شده است و توزیع غذا در حال حاضر تک منوی می‌باشد و به جهت خرید تجهیزات برای آشپزخانه و سلف مجتمع خوابگاهی حضرت زینب و ایجاد بستر مناسب برای ارائه دومنویی غذا خصوصا در وعده شام نیاز به اعتباری بالغ بر ۲۰۰میلیون تومان می‌باشد که نیاز به مساعدت وزارت بهداشت داریم.

مفدا-لطفا آماری از تعداد خوابگاه‌های استیجاری و ملکی دانشگاه ارائه دهید و به تفکیک خوابگاه دختران و پسران و همچنین آماری از تعداد دانشجویان علوم پزشکی سبزوار و آیا اینکه با کمبود خوابگاه مواجه اید یا خیر؟

این دانشگاه در حال حاضر دارای ۳خوابگاه استیجاری و ۲خوابگاه ملکی می‌باشد و دانشجویان ساکن در خوابگاه ها ۸۴۰نفر می باشند و ۱۰۰درصد دانشجویان متقاضی در خوابگاه های دانشجویی موجود اسکان یافته اند.آمار کلی دانشجویان ۱۷۶۰نفر می باشد.

-آمار ساکنین خوابگاه خواهران حضرت زینب(۱) ۲۴۵نفر

-آمار ساکنین خوابگاه خواهران حضرت زینب(۲) ۴۵نفر

-آمار ساکنین خوابگاه خواهران حضرت زینب(۳) ۱۸۷نفر

-آمار ساکنین خوابگاه خواهران یاس نبی ۴۲نفر

-آمار ساکنین خوابگاه خواهران دانشکده پرستاری جوین ۱۸نفر

-آمار ساکنین خوابگاه برادران نیایش ۲۲۵نفر

-آمار ساکنین خوابگاه برادران امام رضا ۶۰نفر

-آمار ساکنین خوابگاه برادران دانشکده پرستاری جوین ۱۸نفر

مفدا-یکی از شعارهای دولت تدبیر در حوزه دانشگاهی ایجاد فضای آزاد اندیشی و فراهم کردن بستر آزاد تبادل افکار بوده است در دانشگاه تحت مدیریت شما چه اقدامات موثری در راستای تحقق این شعار انجام شده است؟

هدف اصلی این معاونت جلب مشارکت دانشجویان و استفاده از پتانسیل ایشان در امور مربوط به خودشان می باشد که با تلاش برای فراهم آوردن محیطی سالم و شاداب و با کسب تجربه های مفید برای آینده ای روشن آماده شوند هرچند که متاسفانه حضور دانشجویان بسیار کمرنگ است اما کلیه تشکل ها و کانون ها با ارائه برنامه های خود فعالانه در مراسمات و مناسبت ها شرکت می نمایند.در ترم جاری اقدام به برنامه های مختلفی از جمله کرسی آزاداندیشی،راهیان نور،برگزاری جلسات و همفکری های مختلف و . . . با دانشجویان تشکل ها و شوراهای دانشگاه شده است.

مفدا-تعداد تشکل های فعال را نام ببرید؟تعداد نشریات دانشجویی و تعداد کانون های فعال فرهنگی و تعداد انجمن های علمی و شوراهای صنفی فعال؟

-۱۳کانون فعال فرهنگی

-۲تشکل فعال فرهنگی

-۶انجمن علمی فعال

-۵نشریه دانشجویی فعال

-۱شورای صنفی فعال

مفدا-مقام معظم رهبری طی سال های گذشته تاکید زیادی به توسعه کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه های کشور داشته است لطفا آماری از برگزاری این کرسی ها در یک سال اخیر بدهید و فکر می کنید علت کمرنگ بودن برگزاری این کرسی ها چیست؟

در ترم جاری این معاونت اقدام به برگزاری کرسی آزاداندیشی نمود که بسیج محترم دانشجویی تقاضای برگزاری این موضوع را بسیار پرشور داد که متاسفانه از جانب دانشجویان محترم با استقبال مواجه نشد و با وجود اینکه تمام مصوبات لازم را از شورای نظارت و معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه کسب کرده بود و همچنین تمام هماهنگی لازم انجام شده بود اما به اجبار به تاریخ دیگری جابجا شد چرا که شرایط حداقلی و معنایی برگزاری کرسی آزاد اندیشی فراهم نشده بود.به نظر می رسد نیاز است دانشجویان محترم بیش از بیش در اینگونه امور مشارکت نمایند و شاید برای ایجاد این آمادگی در دانشجویان و ایجاد تفکر مشارکت هرچه بهتر در امور اجتماعی و دانشجویی شان نیازمند برنامه ریزی‌هایی برای دوران قبل از دانشگاه دانشجویان باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.