سه‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۶

شغل حساس و خاص رانندگی با اتوبوس در دانشگاه کمتر به چشم میاد

اسلامی

سید محمدهادی اسلامی متولد ۱۳۵۶ راننده با اخلاق معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم مهمان این هفته مفدا سوالات مارا اینگونه پاسخ گفتند

سید محمدهادی اسلامی متولد ۱۳۵۶ راننده با اخلاق معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم مهمان این هفته مفدا سوالات مارا اینگونه پاسخ گفتند:

آقای اسلامی رانندگی را دوست دارید و از اینکه مدام در ماموریت هستید و پیش خانواده نیستید خسته نمی شوید؟

رانندگی رو خیلی دوست دارم و از ماموریت خسته نیستم  در هر صورت خانواده اذیت میشن ولی با من خیلی مدارا میکنند.

آقای اسلامی آیا می دونید شغل شما تک ترین شغل در بین مشاغل دانشگاه هست و هیچ مشابهی ندارد؟این مسئله انتظار خاصی و توقعی را از مسؤلین برای شما ایجاد نمی کند؟

بله از اینکه تک هست و به چشم هم نمی آید آگاهی دارم با اینکه مسؤلیت زیادی در قبال حفظ و جان مسافرینم دارم ولی بندرت کسی با مشکلات و کار ما آشناست،همین امر باعث شده تا مسئولین خیلی به حساسیت و جایگاه شغلی آن توجه کافی را نداشته باشند ولی خوشحالم که خدا همیشه هوایم رو داره و انشالله کسی از مهر و لطف خداوند بی نصیب نشه . باید اشاره کنم درطول مسیر جان ٥٠ مسافر به عملکرد من بستگی داره و این حساسیت کار من هست و این باید مورد توجه مسؤلین باشد.

به نظر شما تو دانشگاه توجهی به حساسیت و اهمیت این شغل هست به هر حال جون خیلیها به دقت و احساس مسؤلیت شما وابسته هست؟

نه من توجه خاصی نمی بینم چون در دانشگاه علوم پزشکی بیشتر مشاغل درمانی مورد توجه هستند و کمتر شغل حساس و خاص رانندگی اتوبوس به چشم میاد ولی برای من فرقی نمی کنه وقتی پشت فرمان هستم تا آنجا که به عهده من است قانون را رعایت و وظیفه رو انجام میدم و در جایی که تقدیر خداوند در میان باشه کاری از دست من بر نمیاد.

در مقطعی خیلی خبرها از آتش گرفتن اتوبوس اسکانیا بود،این مطلب دلهره ای را برای شما و مسافرانتون نداشت اصولا این اتوبوس جزء مدلهایی که مشکل داشتند نیستند؟

خدا رو شکر که تا الان اتفاق خاصی نیفتاده ولی تو اون مقطع زمانی مسافرین با دلهره خاصی وارد اتوبوس میشدند البته اتوبوس ما از مدلهای مشکل دار هم نیست.

آقای اسلامی شده شبها هم حین رانندگی خوابتون بگیره و بزنید کنار؟یا اینکه به رانندگی تو شب عادت کرده اید؟

حدود ٢٠ سال میشه که رانندگی میکنم و توی این سالها به این کار و ناملایمتی هاش مخصوصا خستگی و خواب آلودگی کنار اومدم و اکثر مواقع با هوشیاری کامل و حواس جمع پشت فرمانم و تا حدی به رانندگی شب عادت کرده ام.

بعضیا میگند که آقای اسلامی حین رانندگی خصوصا تو شب با تسبیح دور فرمون ذکر میگه درسته؟

میخنده میگه؛اگه خدا قبول کنه بله چون انسان جایزالخطاست و حداقل آن وقت شب که اکثرمسافرا خوابن وقت خوبیه برای فکر کردن به حال و روز خودم و انشالله ذکرها کفاره ای باشه برای گناهانم و نیز مشغول ذکر بودن تمرکزم خصوصاً شبها زیاد میکنه

به لحاظ احترام شغلی از دید اداری و استفاده کنندگان از اتوبوس راضی هستید؟فشار و سختی و اهمیت کار شما به طور کامل درک میشه؟

من توقعی از کسی ندارم چون اعتقاد دارم در حین انجام وظیفه هستم ولی خیلی از مواقع دانشجو ویا کارمند که چند روز با اتوبوس مسافرت کرده موقع رفتن حتی یه خداحافظی هم نمی کنه .

آقای اسلامی ماموریت رفتن به کدوم شهرها را بیشتر دوست دارید یا اینکه اصلا فرقی نمیکنه؟

مشهد رو خیلی دوست دارم ،همیشه دوست دارم زودتر به حرم برسم خودم رو مثل یه زائری که برای بار اول مشرف شده میبینم و برام با تمام شهرهای دیگه فرق میکنه.

تا به حال جریمه هم شده ایدو بیشترین جریمه علتش چی بوده؟

بله جریمه شدم و بیشترین علتشم نداشتن صورتحساب و عدم استفاده سرنشین از کمربند ایمنی وخیلی کم به خاطر سرعت.

مسافرینتون معمولا از نحوه رانندگی شما رضایت دارند بازخوردی دارید؟

بالاخره نظرات آدمها با هم فرق میکنه ولی معمولا راضی هستند

بهترین خاطره شغلی شما تو این چندسال خدمت را میشه برامون تعریف کنی؟

کار رانندگی و سفر پراز خاطره هست ولی یه سفری از مشهد به طرف قم می آمدیم که در بین راه برای استراحت توقف کردیم، پیرزنی اومد نزدیک اتوبوس و گفت آقای راننده من رو تا تهران می رسونید؟حدود ٥ ساعت میشه اینجا وایستادم ولی کسی سوارم نکرده اگر امکان داره من راهم ببرید، بالاخره به هر صورتی بود با مسئولین اردو هماهنگ کرده و صندلی خالی کردیم تا سوار شد،وقتی به تهران رسید کلی برای ما دعا کرد.

راننده های که به شما در مسیرهای طولانی کمک میکنند کیا هستند از همکاری و رانندگیشون راضی هستید؟

آقای جبلی وآقای زلفی گل هستند و من ازشون راضی هستم.

دانشجو معمولا پرجنب و جوش هستند خصوصا تو اردوها،شده سهوا خسارتی هم به اتوبوس بزنند و به طور کلی چطوری شلوغی تو اتوبوس رو با دقت لازم حین رانندگی هماهنگ میکنید؟

همانطور که گفتید دانشجوها پرجنب و جوش هستند ولی حین حرکت کاری با راننده ندارند ولی گاها اتوبوس که بی حرکت هست و من پشت فرمان نیستم آمدم دیدم پشت فرمان نشستند و هرکس هم پشت فرمان اتوبوس میشینه یا پدال گاز رو فشار میدهد یا ترمز،که تا به حال چند دفعه تنظیم پدال را بر اثر فشار زیاد به هم زده اند و قطعه ای خراب شده است.

دوست دارید یه روزی با اتوبوس دانشگاه یک سفر کربلا بروید و آیا این مسئله شدنی هست؟

خیلی دوست دارم ولی این امر مستلزم یک سری الزاماتیست که به راحتی برای اتوبوس اداره فراهم نمی شود ولی از جایی که می گویند زیارت دعوتیست وقتی امام حسین(ع) دعوت کند مطمئنا شرایط فراهم میشود.

چه انتظاراتی از دانشجوها تو اردوها حین سفر با اتوبوس دارید؟

از لحظات و فرصتهای سفر برای خودشناسی و خداشناسی استفاده کنند همانطور که خداوند در قرآن در چند آیه به موضوع سفر کردن اشاره کرده با عبارت"قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانْظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ

بگو در زمین بگردید و بنگرید چگونه آفرینش را آغاز کرده است‏ سپس (بازخداست که نشاه) آخرت را پدید می ‏آورد خداست که بر هر چیزی تواناست .

درسته میگن رانندگی با اتوبوس ترس داره چطوری با این ترس کنار اومدید؟

ترس بخاطر اینکه خدای نکرده اتفاقی برای  هیچ کدام از ٥٠ مسافر همراهم پیش نیاد وگرنه به نظر من رانندگی با ماشینهای سنگین و بزرگ خیلی راحت و دوست داشتنی است.

تا حالا مسئولین دانشگاه مثل رئیس یا معاونین شده با اتوبوس جایی بروند؟

خیلی کم، فقط یکدفعه که آقای مهندس فرزین نیا معاون فرهنگی و دانشجویی بودند با ما به مشهد آمد که برگشت را دیگه با اتوبوس نیامد و با هواپیما برگشت.

از شما به خاطر شرکت در این گفتگو ممنونم، اگر حرفی باقی مانده بفرمایید؟

خیر، من هم از شما و همکارانتان سپاسگزارم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.