یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۴

دبیر کانون نجوم دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

کانون نجوم مجمعی است برای کسانی که به دیدن آسمان شب عشق می‌ورزند

نجوم

دبیر کانون نجوم دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفت گو با مفدا گفت: کانون نجوم مجمعی هست برای کسانی که به دیدن آسمان شب عشق می ورزند. هدف از راه اندازی کانون نجوم آشنایی دانشجویان با آسمان شب هست و به طور کلی تر آموزش های مرتبط با ستاره شناسی ست.

مفدا بوشهر، کانون نجوم دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با هدف ترویج علم نجوم شروع به کار کرده است دراین راستا در روزهای قبل از پاندمی کرونا برنامه رصدی مختلفی برای دانشجویان برگزار کرده و با شروع این بحران سعی شده فعالیت های خود را در بستر مجازی همچنان ادامه دهد. گفت و گوی مفدا بوشهر را با "الهام پورمحمد" دبیر کانون نجوم دانشگاه را در زیر بخوانید:

 در مورد خودتان و کانون نجوم و فعالیت های آن توضیح دهید.

من الهام پورمحمد و دبیر کانون نجوم دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هستم. چندین سال است که عضو کانون نجوم هستم. حدود۶-۷ سال در کانون نجوم عسلویه و بوشهر کار می کردم و یکسری فعالیت هایی از قبیل شب های رصدی یا فعالیت های پژوهشی حتیالامکان انجام می‌دادیم. کانون نجوم  مجمعی است برای کسانی که به دیدن آسمان شب عشق می ورزند. هدف از راه اندازی  کانون نجوم آشنایی دانشجویان با آسمان شب هست و به طور کلی تر آموزش های مرتبط با ستاره شناسی ست.

چه فعالیت هایی در این روزهای بحرانی و پاندمی کرونا انجام داده اید؟

فعالیت های ما در قالب گزارش نویسی و تهیه یک مجموعه عکس نوشته در مورد یک سری از پدیده های نجومی بود. اطلاعاتی که در صفحه اینستاگرام کانون نجوم برای مخاطبان به اشتراک گذاشتیم. یا مثلا زمانی که خورشید گرفتگی اتفاق افتاد، یک سری تصاویر آماده کردم و در پیج اینستاگرامی که در زمان پاندمی ساخته بودیم، منتشر کردم.

آیا دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در طی سال  از فعالیت های این کانون استقبال کرده اند؟ عضو فعال دارید؟

 در زمان بحران کرونا به شدت استقبال کم بوده حتی با اینکه برای تولید محتوا خیلی وقت زیادی صرف می‌شد اما توجه خاصی از جانب دانشجویان نداشتیم اما قبل از دوران کرونا برنامه ای برگزار کردیم تحت عنوان بازدید از رصدخانه مهر که به شدت مورد استقبال قرار گرفت.

از برنامه های  این کانون در روزهای آینده بگویید؟

شب رصدی، بازدید از رصدخانه مهر و ابوریحان، برگزاری یکی از باشگاه های کانون نجوم بوشهر به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی، برگزاری کلاس های آموزش ستاره شناسی مقدماتی و پیشرفته، برگزاری مسابقات نجوم در پیج اینستاگرام کانون، برگزاری ویدیو کنفرانس با مشاهیر ایرانی شاغل در سازمان ناسا و .....

آیا دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یا معاونت فرهنگی و دانشجویی همکاری های لازم را در برنامه ها با شما داشته اند؟

بله کاملا

به علت محدودیت هایی که هم اکنون بخاطر شرایط بحران برقرار است کانون نجوم دانشجویی چه راهکاری در پیش گرفته است؟

دادن اطلاعات در مورد پدیده های نجومی یا اخبار نجوم به صورت عکس نوشته و درآینده برگزاری مسابقات در پیج کانون نجوم دانشگاه از جمله فعالیت هایی است که در این شرایط محدود انجام می‌دهیم.

سخن آخر...

متاسفانه آموزش های علم نجوم به صورت عملی امکان پذیر است؛ با دیدن و رصدکردن. خیلی سخت است به کسانی که با علم نجوم آشنایی چندانی ندارند نجوم را به صورت تئوری توضیح داد. امیدوارم این بحران پاندمی کرونا هرچه زودتر تمام شود، تا بتوانیم یک سری رصدهایی را برگزار کنیم. طبق آشنایی نسبی که من با دانشجویان دارم، خیلی علاقمند هستند که این گونه برنامه هایی را برایشان برگزار کنیم.

از صفحه اینستاگرام کانون نجوم دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.