یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷

به قلم: سارا آقایی

آیا غرور نشانه‌ی اعتمادبه‌نفس بالاست؟

images.jpg

من نسبت به خیلی‌ها بهترم، مگه کسی هم در حد من هست؟

 من، تو زندگیم شبیه خودم ندیدم تا حالا!

احساس می‌کنم با اختلاف چشمگیری نسبت به اطرافیانم برتری دارم،

 من آن‌قدر آدم فوق‌العاده‌ای هستم  که نیاز نمی‌بینم خودم را تغییر بدهم،

 نیازی به پرواز نیست همین پایین، بالاتر از خیلی‌ها هستم و

آیا تابه‌حال این جملات را شنیده‌اید؟ تابه‌حال خودتان از این جملات استفاده کرده‌اید؟

 تمامی عبارات بالا نشان از غرور و تکبر دارند. شاید دست‌کم همه انسان‌ها یک‌بار این جملات را در زندگی به‌کاربرده باشند.

اما زمانی که حرف از غرور می‌شود، هیچ‌کس قبول نمی‌کند که فرد مغروری است و شروع می‌کند به تعریف تواضع و فروتنی خود؛ در این مقاله سعی شده است درباره جنبه‌های مختلف غرور صحبت شود که خواندن آن قطعاً خالی از لطف نیست، با ما همراه شوید.

آیا غرور نشانه‌ی اعتمادبه‌نفس بالاست؟

تقویت اعتمادبه‌نفس، یکی از موارد ضروری برای سلامت عاطفی، خوشبختی و رضایت ما از روابطمان است؛ اما چه تفاوتی میان افرادی که احساس اعتمادبه‌نفس می‌کنند و کسانی که احساس غرور دارند وجود دارد؟

غرور سالم را زمانی تجربه می‌کنیم که نسبت به خود احساس مثبتی داشته و با اعتمادبه‌نفس حس کارآمدی و مفید بودن داریم. غرور مثبت یک ویژگی شخصیتی مطلوب اجتماعی است، در مقابل غرور منفی یا ناسالم، تمایل به خود گرایی و استکبار است و یک صفت نامطلوب اجتماعی قلمداد می‌شود.

غرور در لغت:

غرور به معنای خود را والا دیدن است و به گفته‌ی آگوستین، عشق به خود متعالی است و نقطه مقابل آن فروتنی است، غرور گاهی اوقات به‌عنوان یک صفت افراطی و حتی یک ویژگی خطا دانسته می‌شود و گاهی به‌عنوان یک فضیلت؛ درحالی‌که برخی فلاسفه مانند ارسطو، غرور را یک فضیلت عمیق می‌بینند، بسیاری از ادیان الهی آن را یک گناه می‌دانند؛ کلیسای کاتولیک روم، کبر و غرور را به‌عنوان یکی از هفت گناه کبیره ذکر می‌کند.

مطابق فرهنگ فارسی عمید، غرور به معنای احساس سربلندی و شادمانی به علت کسب موفقیت و احترام است.

 سرچشمه‌ی غرور:

_ خود بزرگ‌پنداری

_ احساس ناتوانی در درون

_ کمبود جنبه دررسیدن به جایگاه و مقام جدید

این‌ها ازجمله دلایلی است که فرد دچار خودبزرگ‌بینی افراطی می‌شود.

چگونه غرور منفی را از بین ببریم؟

۱. پذیرفتن غرور:

اولین قدم جهت تغییر یک ویژگی، همواره آگاهی و پذیرش است

۲. با خودتان مهربان باشید:

حالا که متوجه غرور منفی خود شده‌اید و آن را پذیرفته‌اید، باید با مهربانی با خودتان روبرو شوید نه آنکه خودتان را سرزنش کنید. ذهن انسان علاقه‌ی خاصی به خود سرزنشگری دارد و شما باید نسبت به آن هشیار باشید.

۳. به یاد بیاورید که از غرور چه آسیب‌هایی دیده‌اید:

اگر می‌خواهید غرور منفی را از شخصیت خود محوکنید، لازم است دیدگاهتان را تغییر دهید؛ برای مثال این تصور که اگر در یک رابطه عذرخواهی کنید، غرورتان صدمه می‌بیند را کنار بگذارید.

شما باید مراقب عزت‌نفس خود باشید و عذرخواهی به عزت‌نفس شما لطمه‌ای نخواهد زد؛ در هر اقدام و تصمیم خود بررسی کنید که آیا آن تصمیم نشاءت گرفته از غرور است یا خیر.

جنبه مثبت غرور:

قطعاً غرور مثبت دارای ویژگی‌های مثبتی است که می‌تواند فرد را به موفقیت برساند، ازجمله نمونه‌هایی مثبت غرور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ افراد مغرور استانداردهای بالایی دارند:

آن‌ها معمولاً به چیزهای کم قانع نمی‌شوند به همین دلیل است که در انجام کارهای مهم می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد، زیرا تا زمانی که کار را به بهترین نحو ممکن انجام ندهند، دست‌بردار نخواهند بود

_ حامیان بسیار خوبی‌اند:

افراد مغرور معمولاً حامیان بسیار خوبی محسوب می‌شوند. آن‌ها به‌هیچ‌عنوان زمانی که مسئولیت گروهی را بر عهده‌دارند، اجازه این را نخواهند داد که چیزی به اعضای آن گروه آسیب وارد کند. این افراد معمولاً در فضای خانواده تکیه‌گاه بسیار خوبی محسوب می‌شوند زیرا جلوی هرگونه آزار و اذیتی که از جانب دیگران قرار باشد به خانواده‌شان برسد می‌ایستند.

_ رهبران خوبی هستند:

افراد مغرور تمام تلاش خود را می‌کنند تا اعضای گروه را از هرگونه آسیبی حفظ کنند و علاوه بر این، کار را به هر نحوی که شده به سمت جلو پیش ببرند.

_ موانع را کنار می‌زنند:

آن‌ها معتقدند که عوامل منفی نمی‌تواند بر روی توانایی‌های آن‌ها تأثیر بگذارد و آن‌ها را ضعیف کند به همین دلیل تمام تلاش خود را می‌کنند تا ثابت کنند دچار ضعف نیستند.

سارا آقایی / مفدا لرستان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.