دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵

فکر می‌کردم باید هنر را کنار بگذارم اما فضای فرهنگی دانشگاه مرا به هنر پیوند داد

حسینی

دانشجوی رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و شرکت کننده هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت: من از ابتدا مایل بودم که وارد رشتههای هنری شوم، ولی مخالفت‌های خانواده و مقداری هم سرد شدن خودم و البته علاقه‌ام به رشتههای علوم پزشکی موجب شد که وارد این فضا نشوم. فکر می‌کردم که باید هنر را  کنار بگذارم اما بعد فضاهای  فرهنگی دانشگاه را که دید فهمیدم می‌توانم در کنار رشته خودم کارهای هنری هم انجام دهم و دوباره با هنر پیوند برقرار کردم.

در حاشیه هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفتگویی صمیمانه ترتیب دادهایم با یکی از پرکارترین دانشجویان شرکت کننده در این جشنواره؛ حاتمه سادات حسینی، دانشجوی رشته مامایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز.
لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در این جشنواره در چه رشتهای شرکت کردهاید؟
امسال برای دومین بار است که در جشنواره فرهنگی شرکت میکنم و فکر می‌کنم که یکی از پرکارترین دانشجویان این دوره بوده‌ام. بازیگری در دو تئاتر صحنهای، دو نقشخوانی در دو نمایشنامه خوانی، یک کار خیابانی و یک استند آپ داشتم. با شش کار در این جشنواره شرکت کرده‌ام.

سطح این جشنواره را چطور ارزیابی می‌کنید؟
سطح این جشنواره را نسبت به جشنواره قبلی بهتر می‌بینم. هم رشته ها بیشتر شده و هم فضای رقابتی پربارتر است، چون دانشجویان بیشتری شرکت کرده‌اند. از لحاظ کیفیت هنری هم در سطح بالاتری است. مسئولین دانشگاه ما برای این دوره اعلام کردند که زیر نظر اساتید کار کنیم که کارها حرفه‌ای باشد و کارهایی که دیدم واقعا حرفهای بودند و همین رقابت را خیلی سختتر کرد. به جرات می‌توانم بگویم دانشجویان علوم پزشکی به حدی خودشان را بالا کشیده اند که با دانشجویان دانشگاه‌های هنر و دانشگاه‌های تخصصی رقابت می‌کنند و این امتیاز مثبتی است. نکته مهم این که امسال رشتههای استند آپ کمدی و آواز خوانی پاپ هم به جشنواره اضافه شده بود که امتیاز مثبتی برای جشنواره است.

این جشنواره در مقایسه با دور قبل چگونه بود؟

به نظرم پارسال محل برگزاری جشنواره مناسبتر بود. در حوزه هنری تالارها تخصصیتر بودند به خصوص برای بخش صحنهای تئاتر ونمایشنامه خوانی مناسب بود اما بلک باکس برای تئاتر صحنهای سخت است. تئاتر صحنهای تئاتری است که میطلبد بالای صد نفر شاید هم بیشتر مخاطب داشته باشد اما در بلک باکس نهایتا می‌توانستیم سی تا پنجاه نفر مخاطب داشته باشیم. هم برای کسانی که می‌خواستند اجرا کنند کار سخت بود هم برای دانشجویانی که می‌خواستند تئاتر را ببینند. از طرفی سال گذشته ایاب و ذهاب راحت‌تر بود. امسال نیم ساعت تا یک ساعت در مسیر رفت و برگشت هستیم اما پارسال پیاده از هتل به محل برگزاری می‌رفتیم. در مجموع به خاطر برگزاری این جشنواره  از مسئولین تشکر می‌کنم. هر برنامه‌ای یک سری امتیاز مثبت و یک سری امتیاز منفی دارد. این برنامه هم امتیاز مثبتش کم نبوده است. اعتماد به نیروهای جوان کار خوب و درستی است و اعتماد به نفس به آنها می‌دهد. انشاالله جشنوارههای بعدی نقاط منفی کمتر و نقاط قوت بیشتری داشته باشد.

در زمینه رشتههایی که در جشنواره شرکت کردید، آموزش هم دیدید یا خودتان یاد گرفتهاید؟
سالها است که هم در فضای دانشگاه و هم خارج از دانشگاه به خاطر علاقه به تئاتر کار کرده‌ام البته نه به صورت چندان حرفهای اما مطالعه داشته‌ام. هر از گاهی هم در مسابقات و جشنواره‌ها شرکت می‌کردم و خودم را چند بار محک زدم و احساس کردم می‌توانم در این عرصه موفق باشم. امسال هم به لطف این جشنواره و فضایی که دانشگاه برایمان فراهم کرد، مسوولین دانشگاه خانم مقدم فر، جناب آقای مهندس فیضی و معاون محترم دانشجویی و فرهنگی آقای دکتر آقا زاده واقعا سنگ تمام گذاشتند، فضا را فراهم کردند. از طرف دانشگاه اساتیدی آوردند و ما توانستیم کارهایمان را ببندیم و برای جشنواره ارسال کنیم و این برای من شروعی خوب و پله پرواز بود. حضور در این جشنواره خیلی برایم راضی کننده بود و جا دارد از مسئولین جشنواره برای فراهم کردن این فضا تشکر کنم.

تا به حال به این به فکر کرده‌اید که رشته دانشگاهی‌تان را یک رشته هنری انتخاب می‌کردید؟
حقیقتش من از ابتدا مایل بودم که وارد رشتههای هنری شوم، ولی مخالفت‌های خانواده و مقداری هم سرد شدن خودم و البته علاقه‌ام به رشتههای علوم پزشکی موجب شد که وارد این فضا نشوم. فکر می‌کردم که باید هنر را  کنار بگذارم اما بعد فضاهای  فرهنگی دانشگاه را که دید فهمیدم می‌توانم در کنار رشته خودم کارهای هنری هم انجام دهم.

سال گذشته در چه رشته‌هایی در جشنواره شرکت داشتید؟

پارسال دو کار صحنهای داشتیم که نمایشنامه خوانی مقام کسب کرد. اما در بخش صحنهای با این‌ که تعریف و تمجید زیادی شد اما متاسفانه رتبهای کسب نکرد.

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

از سایت مفدا که زحمت پوشش خبری این جشنواره را می‌کشد و باعث می‌شود همه جشنواره را بشناسیند و در آن شرکت، کنند سپاسگزاری می‌کنم. همچنین از خانواده خوبم به خاطر حمایت‌هایشان تشکر می کنم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.